Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ) ուսանողական խորհուրդը (ՈՒԽ) ուսանողության ներկայացուցչական, բարձրագույն, խորհրդատվական մարմին է, որը հիմնադրվել է 2009 թվականին:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՈՒԽ-ն ապաքաղաքական կառույց է, արտահայտում և պաշտպանում է ուսանողության շահերը, նպաստում նրանց կրթական, գիտական, ստեղծագործական, բարոյական և հոգևոր զարգացմանը:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՈՒԽ-ն իր գործունեությունն իրականացնում է ՀՀ Սահմանադրությանը, «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքին, այլ իրավական ակտերին, ԳԿՄԿ և ՈւԽ կանոնադրություններին համապատասխան:
ՈՒԽ-ի բարձրագույն մարմինը ՈՒԽ ժողովն է: Ժողովը վարում է ՈՒԽ-ի նախագահը:
ՈՒԽ նախագահությունը կազմված է նախագահից, փոխնախագահներից, քարտուղարից և անդամներից: Ըստ անհրաժեշտության ՈՒԽ-ի որոշմամբ կարող են ստեղծվել նաև ժամանակավոր հանձնաժողովներ: ՈՒԽ-ի նախագահը, փոխնախագահները, քարտուղարը, ՈՒԽ-ի անդամներն ընտրվում և նախագահում են ընտրության պահից սկսած մինչև մագիստրատուրայում իրենց ուսումնառության ավարտը:
ՈՒԽ-ի գործունեության նպատակներն ու խնդիրներն են՝
- ապահովել ուսանողների մասնակցությունը ԳԿՄԿ-ի գործունեությանը,
- ԳԿՄԿ-ի համապատասխան մարմինների քննարկմանը ներկայացնել մագիստրանտների կողմից բարձրացված հարցերը,
- մասնակցել ուսումնական գործընթացի կազմակերպմանը և ուսուցման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի մշակմանն ու իրագործմանը,
- հետևել կրթական բարեփոխումների նպատակային իրականացմանը,
- խթանել ուսանողների ստեղծագործական, հոգևոր, բարոյական և ֆիզիկական զարգացումը՝ կազմակերպելով ուսանողների ազատ ժամանցին և հանգստին առնչվող միջոցառումներ,
- աջակցել ուսանողների սոցիալական վիճակի բարելավմանը՝ գտնելով համապատասխան կրթական ֆոնդեր և կրթության զարգացմանն աջակցող այլ հովանավորներ,
- միջոցներ ձեռնարկել ուսանողների զբաղվածության խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ համագործակցելով համապատասխան գործատուների հետ,

Студенческий Совет Международного научно-образовательного центра Национальной академии Республики Армения ( СС МНОЦ НАН РА) –  высший, представительный, консультативный орган студенчества, который был основан в 2009 году.
Студенческий Совет МНОЦ НАН РА является  аполитичной структурой, выражает и защищает интересы студентов, тем самым способствуя их образовательному, научному, творческому и нравственно-духовному развитию в целом.
Студенческий Совет МНОЦ НАН РА осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией РА, Законом РА “Об образовании”, другими правовыми актами, на основе уставов МНОЦ НАН РА и Студенческого Совета.
Цели и задачи деятельности Студенческого Совета:
• обеспечить участие студентов в деятельности МНОЦ НАН РА;
• представить на рассмотрение в соответствующие  структуры МНОЦ НАН РА вопросы, поднятые магистрантами;
• принимать активное участие в разработке и реализации программ, направленных на организацию и повышение эффективности учебного процесса;
• следить за реализацией образовательных реформ;
• способствовать творческому, нравственно-духовному и физическому развитию студентов посредством организации мероприятий для свободного досуга и отдыха;
• улучшить социальную сферу студентов с помощью поиска соответствующих образовательных фондов и спонсоров,  способствующих развитию образования;
• принять меры в направлении решения проблем студентов с трудоустройством при сотрудничестве с соответствующими работодателями;
• следить за порядком защиты интересов студентов и преподавателей.
Студенческий Совет МНОЦ НАН РА осуществляет свою деятельность, исходя из вышеизложенных целей и задач.