Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ) ուսանողական խորհուրդը (ՈՒԽ) ուսանողության ներկայացուցչական, բարձրագույն, խորհրդատվական մարմին է, որը հիմնադրվել է 2009 թվականին:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՈՒԽ-ն ապաքաղաքական կառույց է, արտահայտում և պաշտպանում է ուսանողության շահերը, նպաստում նրանց կրթական, գիտական, ստեղծագործական, բարոյական և հոգևոր զարգացմանը:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՈՒԽ-ն իր գործունեությունն իրականացնում է ՀՀ Սահմանադրությանը, «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքին, այլ իրավական ակտերին, ԳԿՄԿ և ՈւԽ կանոնադրություններին համապատասխան:
ՈՒԽ-ի բարձրագույն մարմինը ՈՒԽ ժողովն է: Ժողովը վարում է ՈՒԽ-ի նախագահը:
ՈՒԽ նախագահությունը կազմված է նախագահից, փոխնախագահներից, քարտուղարից և անդամներից: Ըստ անհրաժեշտության ՈՒԽ-ի որոշմամբ կարող են ստեղծվել նաև ժամանակավոր հանձնաժողովներ: ՈՒԽ-ի նախագահը, փոխնախագահները, քարտուղարը, ՈՒԽ-ի անդամներն ընտրվում և նախագահում են ընտրության պահից սկսած մինչև մագիստրատուրայում իրենց ուսումնառության ավարտը:
ՈՒԽ-ի գործունեության նպատակներն ու խնդիրներն են՝
- ապահովել ուսանողների մասնակցությունը ԳԿՄԿ-ի գործունեությանը,
- ԳԿՄԿ-ի համապատասխան մարմինների քննարկմանը ներկայացնել մագիստրանտների կողմից բարձրացված հարցերը,
- մասնակցել ուսումնական գործընթացի կազմակերպմանը և ուսուցման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի մշակմանն ու իրագործմանը,
- հետևել կրթական բարեփոխումների նպատակային իրականացմանը,
- խթանել ուսանողների ստեղծագործական, հոգևոր, բարոյական և ֆիզիկական զարգացումը՝ կազմակերպելով ուսանողների ազատ ժամանցին և հանգստին առնչվող միջոցառումներ,
- աջակցել ուսանողների սոցիալական վիճակի բարելավմանը՝ գտնելով համապատասխան կրթական ֆոնդեր և կրթության զարգացմանն աջակցող այլ հովանավորներ,
- միջոցներ ձեռնարկել ուսանողների զբաղվածության խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ համագործակցելով համապատասխան գործատուների հետ,

The Student Council (SC) of the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (ISEC NAS RA) is a students’ representative, highest and advisory body founded in 2009.
ISEC NAS RA Student Council is an apolitical structure that expresses and protects students’ interests promoting their educational, research, creative, moral and spiritual development.
The Student Council implements its activities in compliance with the Constitution of RA, the RA law “On Education”, other legal acts, ISEC and SC Regulations.
The SC supreme body is the Student Council Assembly chaired by the President.
The Student Council Presidium consists of the President, Vice Presidents, Secretary and members. In case of necessity it is possible to create temporary committees according to the SC’s decision. The SC’s President, Vice Presidents, Secretary and members are elected and preside from the moment of the start of elections until the end of the Master’s program.
Student Council Objectives and Tasks:
• To ensure students’ participation in ISEC’s activities
• To submit issues raised by Master students to the ISEC’s relevant bodies for discussion
• To participate in the development and implementation of programs aimed at the organization of the educational process and the enhancement of the efficiency of education
• To pursue the targeted implementation of educational reforms
• To promote the creative, spiritual, moral and physical development of students organizing leisure and recreational-related activities
• To support the improvement of students' social conditions finding appropriate education funds and other sponsors supporting the development of education
• To take measures to solve the problems regarding students' employment jointly with respective employers