Համակարգչագիտության և ինքնավար համակարգերի ամբիոն
«Համակարգչագիտություն և ինքնավար համակարգեր» ամբիոնը հիմնադրվել 2022թ․ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և «Գիտական հետազոտությունների զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի համագործակցությամբ։
«Համակարգչագիտություն և ինքնավար համակարգեր» ամբիոնի հիմնադրումը նպատակ ունի իրականացնել նախագծահեն հետազոտություն պետությունից և մասնավոր ընկերություններից ստացած և ԳՀԶԿ-ի կողմից հաստատված իրական և հանրային նշանակության նախագծերի շրջանակում։
Ամբիոնի խնդիրներն են՝
- Պատրաստել համակարգչագիտության և ինքնավար համակարգերի ոլորտի բարձր որակավորմամբ մագիստրոսներ, որոնք կկարողանան իրականացնել հետազոտական և կիրառական իրական աշխատանքներ:
- Նպաստել աշխատուժի գիտական հետազոտական հմտությունների զարգացմանն ու որակավորման բարձրացմանը։
- Ստեղծել «պետություն-մասնավոր ձեռնարկություն-հետազոտող կազմակերպություն» համագործակցության հարթակ։
- Համադրել աշխատանքն ու գիտությունը։
- Մշակել որակյալ հետազոտական աշխատանքներ և հրապարակումներ, որոնք հաստատվում են ԳՀԶԿ-ի և բուհի գիտխորհրդի կողմից և ուղղված են բացառապես իրական արդի խնդիրների լուծմանը։
- Ներգրավել հետազոտության պատվիրող կողմերին և հետազոտող կողմերին (տվյալ դեպքում՝ ուսանողին) և օժանդակել իրենց համագործակցությանը գիտահետազոտական խնդրի լուծման շուրջ։
- Խթանել գիտահետազոտական պատվերներ մշակելու, առաջադրելու, արդյունավետ գործիքաշար ստեղծելու մշակույթ՝ դրանք հետազոտական խմբերին արտապատվիրելու համար։
Մասնագիտացումը՝ Տեղեկատվական համակարգերի մշակում
Հետազոտություններն իրականացվում են իրական նախագծերի միջոցով․ ուսանողները սովորում են տեսությունն առանձին՝ անհատական կերպով՝ առցանց նյութերից օգտվելով, իսկ գործնական աշխատանքը կատարում են միասին՝ ուղղաձիգ նախագծերի վրա աշխատելով՝ նպատակ ունենալով կատարել որակյալ հետազոտություններ և գրել թեզեր։
Դասավանդվող առարկաների ցանկը ներառում է
- Հետազոտության կերպաբանություն
- Իմացական նմանակում եւ նախագծում
- Համակարգչային ցանցեր
- Թվային և տեղեկատվական անվտանգություն
- Մաթեմատիկական ֆիզիկայի հավասարումների լրացուցիչ գլուխներ
- Թարգմանիչների նախագծում
- Համակարգչային գծագրություն
- Արհեստական բանականություն
- Թվային հաշվարկներ
- POSIX ծրագրավորում
- Տվյալների պահոցներ
- Գծային ծրագրավորում
- Վերացական հանրահաշիվ
- Վիճակագրություն
- Ծրագրավորող կապի համակարգեր
- FPGA նախագծում
- Python և Web ծրագրավորում
- C++ ծրագրավորում
- Զուգահեռ ծրագրավորում
- Ձևային քերականություններ
- Ծածկագրություն
- Տվյալագիտություն
- Ամպային և բաշխված համակարգեր
| Վահագն Պողոսյան | ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու |
| Սաթենիկ Մնացականյան | Մագիստրոս |
| Հրանտ Մանասյան | Մագիստրոս |
| Հովհաննես Դաշտոյան | Տեխ. գիտությունների թեկնածու |
| Աննա Շահինյան | ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու |
| Կարեն Ալեքսանյան | ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու |
| Արամ Ջիվանյան | ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու |
| Նարինե Հովհաննիսյան | Մագիստրոս |
| Հմայակ Արզումանյան | Մագիստրոս |
| Վահագն Թուխարյան | Մագիստրոս |
Ավարտելուց հետո մագիստրոսը կկարողանա
- Կարդալ և հասկանալ գիտության տարբեր ճյուղերում իրականացված առաջատար գիտական աշխատություններ։
- Գրել հոդվածներ գիտահեն լուծումներ պահանջող խնդիրների լուծման վերաբերյալ։
- Կիրառել գիտականորեն հիմնավորված մոտեցումները բարդ համակարգային կիրառական խնդիրներում։
- Հասկանալ բարդ խնդիրները բաղադրիչների տրոհելու և լուծելու կերպաբանությունը։
- Կիրառել թվային հարթակները ոլորտային ռազմավարական խնդիրները ավտոմատացնելու համար։
- Ստեղծել ըմբռնելի բաց սկզբնագիր գաղափարախոսությամբ թվային հարթակներ։
Ամբիոնի հնարավորությունները
Ստեղծվել է աշխատանքին զուգահեռ կրթության ձևաչափ, որը թույլ է տալիս ուսանողներին ներգրավել գործատուների կողմից ներկայացված իրական կամ հասարակական նշանակության տարբեր նախագծերում՝ որպես վերջնարդյունք գրելով մագիստրոսական որակյալ թեզեր։ Նախագծերի ընտրությունն արվում է յուրաքանչյուր ուսանողի աշխատանքային փորձառության, կարողությունների և հմտությունների համադրությամբ։
Մշակվել է միջհամալսարանային միջմասնագիտական հեռավար-հեռակա համատեղ կրթական ձևաչափ՝ հիմնված սեփական տեղեկությունների կառավարման հարթակի վրա, որը տրամադրում է ուսանողներին, դասախոսներին և հետազոտողներին անձնական էջեր, նախագծերի կառավարման էջեր և առցանց դասընթացների, տեսանյութերի և փաստաթղթերի կառավարման էջեր։ Այդ էջերը փոխարինում են ուսանողների ինքնակենսագրականները՝ ներկայացնելով նրանց կողմից արված բոլոր իրական աշխատանքները։

Department of Computer Science and Autonomous Systems
The department of Computer Science and Autonomous Systems was established in 2022 through collaboration of the International Scientific-Educational Center of NAS RA and the Instigate Scientific Research Center Foundation.
The establishment of the department Computer Science and Autonomous Systems aims to conduct project-based research within the framework of real and socially significant projects provided by government bodies and companies and approved by ISRC.
• Prepare highly qualified masters in computer science and autonomous systems capable of conducting both theoretical research and applied work.
• Contribute to enhancing the scientific research skills and qualifications of the workforce.
• Establish a cooperation platform between government, private organizations, and research institutions.
• Combine work and science.
• Produce high-quality research work and publications endorsed by the ISRC and the university's scientific council, aimed exclusively at solving real issues.
• Engage the stakeholders commissioning the research and students conducting the research, supporting their collaboration in addressing scientific research problems.
• Promote a culture of designing, proposing and building effective research toolkits to be outsourced to research teams.
Specialization: Information systems development
Research Works
The research is conducted through real projects where students engage in theoretical learning individually through online materials and collaborate on practical assignments, structured as vertical projects, aimed at facilitating qualitative research and MS theses.
The list of subjects:
• Research methodology
• Semantic modeling and design
• Computer networks
• Cyber and information security
• Additional chapters on mathematical physics equations
• Compiler design
• Computational geometry
• Artificial intelligence
• Numerical methods
• POSIX programming
• Databases
• Linear programming
• Abstract algebra
• Statistics
• Software defined radios
• FPGA design
• Python and Web programming
• C++ Programming
• Parallel programming
• Formal grammars
• Cryptography
• Data science
• Cloud and distributed systems
Vahagn Poghosyan Ph.D. inPhysics and Mathematics
Satenik Mnatsakanyan MS
Hrant Manasyan MS
Hovhannes Dashtoyan
Ph.D. in Engineering
Anna Shahinyan Ph.D. in Physics and Mathematics
Karen Aleksanyan Ph.D. in Engineering
Aram Jivanyan Ph.D. in Engineering
Narine Hovhannisyan MS
Hmayak Arzumanyan MS
Vahagn Tukharyan MS
After graduation, the master will be equipped to:
• Read, comprehend and analyze advanced scientific literature across in various fields of science.
• Write articles addressing problems requiring science-based solutions.
• Apply scientific methodology and approaches to solve complex system issues.
• Understand the methodology for partitioning and solving complex problems into components․
• Utilize digital platforms to automate industry strategic objectives.
• Create digital platforms adhering to an open-source ideology.
Department opportunities
A format of learning parallel to work has been developed enabling students to engage in a variety of real or socially relevant projects proposed by employers. This approach results in the creation of high-quality master's theses. Projects are tailored to match each student's work experience, abilities and skills.
An inter-university inter-professional distance education format, built on a proprietary information management platform, has been developed. This platform offers personalized pages for students, faculty and researchers, including project management pages, online courses access, video and document management pages. These pages serve as comprehensive representations of students' work, replacing traditional CVs by showcasing their real-world projects and contributions.