Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումնասիրության ամբիոն
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումնասիրության ամբիոնը հիմնադրվել է 2023 թվականին ՀՀ ԳԱԱ Ա․ Թախտաջյանի անվան Բուսաբանության իստիտուտի հետ համատեղ: Ամբիոնը գործում է ՀՀ ԳԱԱ Ա․ Թախտաջյանի անվան Բուսաբանության ինստիտուտի նյութատեխնիկական բազայի հիման վրա և համալրված ոլորտի առաջատար մասնագետներով։
Ամբիոնի նպատակն է հանդես գալ կենսաբազմազանության, բնության պահպանության և կենսաբանական ռեսուրսների կայուն օգտագործման ոլորտներում որպես ինտեգրված հարթակ կրթության, հետազոտության և գիտական հաղորդակցության համար:
Ամբիոնի առաքելությունն է ուսուցման նորարարական մեթոդների, գործնական դաշտային փորձի և հետազոտական հնարավորությունների միջոցով կրթել ապագա սերնդի՝ ոգեշնչելով նրանց դառնալ առաջնորդներ կենսաբազմազանության և վայրի բնության պահպանության ոլորտում:
Կրթության և հետազոտական աշխատանքներում մեծ ուշադրություն է հատկացված կայուն զարգացման և գլոբալ փոփոխության համատեքստում բուսական բազմազանության և ցամաքային էկոհամակարգերի ուսումնասիրություններին:
Ամբիոնի որդեգրած արժեքները հնարավորություն են տալիս արդյունավետ կառավարել և զգալիորեն նպաստել կենսաբազմազանության պահպանությանն ուղղված կրթությանը, գիտությանը և կիրառական քայլերին։ Դրանք են՝
• Նորարարություն և գերազանցություն
• Գիտական և կրթական բարեվարքություն
• Կայունություն և հարմարվողականություն
• Ներառականություն և բազմազանություն
• Համագործակցություն և գործընկերություն
Մասնագիտացումը՝ Կենսաբազմազանության ուսումասիրություն և պահպանություն
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը ակտիվ զբաղվում է գիտական գործունեությամբ։ Նրանցից շատերը ղեկավարում են ազգային և միջազգային գիտական ծրագրեր, տպագրում են գիտական աշխատանքներ առաջատար միջազգային ամսագրերում և հրատարակչություններում։ Միայն վերջին 5 տարիներին նրանց կողմից տպագրվել է շուրջ 70 գիտական հոդված, 20 գրքի գլուխներ, 2 մենագրություն։ Նրանք մասնակցում են միջազգային տարբեր գիտաժողովների, վերապատրաստման դասընթացների և այլ մասնագիտական միջոցառումների։ Սերտորեն համագործակցում են միջազգային գործընկերների հետ՝ նպաստելով կրթության և գիտության միջազգայնացմանն ու հանրայնացմանը։

Кафедра исследований разнообразия растений и экосистем
Кафедра изучения разнообразия растений и экосистем МНОЦ НАН РА была создана в 2023 году совместно с Институтом ботаники им. А. Тахтаджян НАН РА. Кафедра действует в составе Института ботаники им. А. Тахтаджяна Национальной академии наук Республики Армения и включает в себя ведущих специалистов.
Цель кафедры – действовать как интегрированная платформа в сфере образования, исследований и научных коммуникаций в области биоразнообразия, охраны природы и устойчивого использования биологических ресурсов.
Миссия кафедры — обучать будущее поколение посредством инновационных методов обучения, практического опыта и исследовательских возможностей, вдохновляя их стать лидерами в области биоразнообразия и охраны дикой природы.
Особое внимание в образовании и исследованиях уделяется темам фиторазнообразия и наземных экосистем в контексте устойчивого развития и глобальных изменений.
Основные ценности позволяют кафедре эффективно руководить и вносить значимый вклад в экологическое образование, науку и усилия по сохранению биоразнообразия.
- Инновации и совершенство
- Научная и образовательная честность
- Устойчивость и адаптивность
- Инклюзивность и разнообразие
- Сотрудничество и партнерство
Специализация - исследование и сохранение биоразнообразия
Исследовательские работы
Преподавательский состав кафедры активно занимается научной деятельностью. Большинство из них являются руководителями национальных и международных научных программ, публикуют научные статьи в ведущих международных журналах и академических издательствах. Только за последние пять лет ими совместно опубликовано около 70 научных статей, 20 глав книг и 2 монографий. Кроме того, они активно участвуют в различных международных конференциях, обучающих курсах и других профессиональных мероприятиях. Благодаря тесному сотрудничеству с международными партнерами они вносят значительный вклад в интернационализацию и продвижение образования и науки.