Մասնագիտական դասախոսություններ Կրակովի մանկավարժական համալսարանում
Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում Կրակովի մանկավարժական համալսարանում գտնվող ԳԿՄԿ պատվիրակությունը մասնագիտական դասախոսություններ կարդաց Կրակովի մանկավարժական համալսարանի աշխարհագրության և կենսաբանության ֆակուլտետի ուսանողների համար:
«Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց սննդամթերքի անվտանգության ռիսկի վերլուծության նոր մոտեցումները և երեք հիմնասյունները, մասնավորապես ռիսկի գնահատման, ռիսկի կառավարման և հաղորդակցման ԵՄ չափորոշիչները, ԵՄ սննդամթերքի անվտանգության ռիսկի գնահատման գիտական մարմնի աշխատանքներն ու դերն: Ինտերակտիվ դասախոսության միջոցով ուսանողներին ներկայացվեց ռիսկի և վտանգների տարբերությունները, ինչպես նաև ռիսկի վրա հիմնված սննդամթերքի անվտանգության համակարգի առանձնահատկություններն ու առավելությունները:
«Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս Գայանե Ներսիսյանը ներկայացրեց քաղաքային շրջակա միջավայրի առարկայի ժամանակակից մոտեցումները, քաղաքային կանաչ ենթակառուցվածքների խնդիրները, լուծման մեխանիզմները և կառավարումը՝ ներկայացնելով ինչպես եվրոպական և ամերիկյան փորձը, այնպես էլ Երևանում այդ ոլորտում իրականացված հետազոտությունները, ինչը հավանության է արժանացել և ներկայացվել տարբեր միջազգային գիտաժողովներում և ֆորումներում:

Специальные лекции преподавателей МНОЦ НАН РА в Педагогическом университете Кракова
В рамках международной программы кредитной мобильности "Эразмус+" преподаватели из состава делегации МНОЦ НАН РА прочитали специальные лекции для студентов факультетов географии и биологии Педагогического университета Кракова.
В частности, преподаватель кафедры "Экология и природопользование" Давид Пипоян прочитал лекцию, выделив три основные проблемы - новые подходы в анализе риска безопасности пищевых продуктов, оценка рисков и управление рисками, роль и деятельность научного органа по оценке стандартов безопасности продуктов питания ЕС. На интерактивной лекции студентам были представлены разница между риском и безопасностью, особенности и преимущества на основе системы безопасности продуктов питания.
Другой преподаватель кафедры "Экология и природопользование" Гаяне Нерсисян прочитала лекцию по предмету "Городская экология" о современных подходах в разрешении проблем озеленения городских инфраструктур, механизмах управления европейского и американского опыта и об осуществленных в Ереване исследованиях в этой сфере, которые удостоились одобрения на разных международных форумах и конференциях.