AFISHE աշխատանքային խմբի այցելությունը Սլովակիայի ձկնաբուծական գործարան
Ս/թ հունիսի 7-ին «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի աշխատանքային խումբն այցելեց Նիտրայի (Սլովակիա) «Biely Potok Ruzomberok» ձկնաբուծարան և վերամշակման գործարան:
Հիշեցնենք, որ աշխատանքային խմբի կազմում ընդգրկված էին ծրագրի համակարգող հաստատությունների՝ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի, ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի, աֆիլացված գործընկեր ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի, Դուբրովնիկի համալսարանի, Պորտոյի համալսարանի, Սլովակիայի գյուղատնտեսական համալսարանի, Սումիի ազգային ագրարային համալսարանի և Ջրի և բնապահպանական ինժեներիայի ազգային ինստիտուտի աշխատանքային խմբի անդամները:
Աշխատանքային խումբը ծանոթացավ ձկնաբուծական գործարանի գործունեությանը, որտեղ հիմնականում աճեցվում են 3 ձկնատեսակ՝ ծիածանափայլ ֆորել, կարմրախայտ կամ գետային ֆորել, և տեղական մի ձկնատեսակ, որը նույնպես պատկանում է սաղմոնազգի ձկնատեսակին:Այս ձկները աճեցվում են հիմնականում մինչև մանրաձկան փուլ, որոնք հետագայում բաց են թողնվում լճեր, սակայն նրանց մոտ անցկացվում է նաև ձկների զարգացման ամբողջ ցիկլը, ինչը նշանակում է, որ այստեղ պահվում է ձկների մայրական կազմը, որն օգտագործվում է նաև ձկնկիթ ստանալու համար, այն անցնում է ինկուբացիոն շրջան և հետագայում արտադրվում որպես մանրաձուկ: Որոշ ձկնատեսակներ նաև ուղարկվում են հարևան երկրներ. նրանք ստանում են պատվերներ Լեհաստանից, Չեխիայից և այլ երկրներից, որոնք նույնպես անհրաժեշտություն են ունենում վերականգնել այս կամ այն ձկնատեսակը գետերում:
Գործարանը հագեցած է ժամանակակից սարքավորումներով, օգտագործվում են աշխարհում լայնորեն կիրառվող նորագույն տեխնոլոգիաները, ջրային պաշարը հիմնականում առաջանում է աղբյուրներից և գետի ջրերից: Իհարկե, մինչև լճակներ և ավազաններ մուտք գործելը՝ այս ջրերը նախապես ֆիլտրվում են, ընդ որում՝ ոչ միայն մեխանիկական, այլև կենսաբանական մաքրում է տեղի ունենում՝ ստանալով բավականին հաջող արդյունքներ: Մայրական կազմը այցելության պահին ներկայացված էր ծիածանափայլ ֆորելով, որտեղ որոշ ձկների չափը հասնում էր մինչև 14 կգ.:
Գործարանը զբաղվում է նաև առևտրային գործունեությամբ, քանի որ իրենից ներկայացնում է կոմերցիոն ընկերություն:Գործարանի տարածքում գործում է ձկան խանութ, որտեղ վաճառվում են թարմ, սառեցված կամ ապխտած ձկնամթերք:

Визит рабочей группы AFISHE на рыбный завод Словакии
7-ого июня рабочая группа программы Erasmus+ "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии" (AFISHE) посетила рыбный завод "Белый Поток Ружомберок" в Нитре (Словакия).
Напомним, что в состав рабочей группы входили члены рабочей группы координирующих учреждений: Национального аграрного университета Армении, Международного научно-образовательного центра НАН РА, аффилированного партнера Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА, университетов Дубровника и Порту, Словацкого сельскохозяйственного университета, Сумского национального аграрного университета и Национального института водной и экологической инженерии.
Рабочая группа ознакомилась с деятельностью рыбного завода, где в основном выращивают 3 вида рыб: радужную форель, красную форель или речную форель, а также местный сорт рыб, который тоже относится к лососевым сортам.
Этих рыб выращивают в основном до стадии мальков, которые позже выпускаются в озера, однако у них также проходит весь цикл развития рыб, что означает, что здесь хранится материнский состав рыбы, который используется и для получения икры: она проходит инкубационный период и впоследствии производится в виде мальков. Некоторые виды рыб также отправляются в соседние страны, они получают заказы из Польши, Чехии и других стран, которые тоже нуждаются в восстановлении того или иного сорта рыб в реках.
Завод оснащен современным оборудованием, используются широко применяемые в мире новейшие технологии, водоснабжение в основном поступает из родников и речных вод. Разумеется, перед поступлением в пруды и бассейны эти воды проходят предварительную фильтрацию, причем происходит не только механическая, но и биологическая очистка, с получением вполне успешных результатов. Материнский состав на момент посещения был представлен радужным форелем, где размер некоторых рыб достигал до 14 кг.
Завод занимается также коммерческой деятельностью, так как представляет собой коммерческую организацию. На территории завода работает рыбный магазин, где продаются свежие, замороженные или копченые рыбные продукты.