Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները
2013-2015թթ. ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի և Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի ֆինանսավորմամբ  ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում իրականացվել է «Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները» գիտական թեման, որի նպատակն է եղել ուսումնասիրել արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները բանագիտության, գրականագիտության և լեզվաոճագիտության տեսանկյուններից:
Լայն առումով թեմայի խնդիրներն են` քննել, դիտարկել, բացահայտել և հանրայնացնել արդի հայ հեքիաթի`
ա/ ժամանակային ընդգրկումը,
բ/ դրսևորման ձևերը,
գ/ գործառույթները,
դ/ կիրառական և տարածական ընդգրկումները,
ե/ լեզվաոճական առանձնահատկությունները,
զ/ պոետիկայի խնդիրները:
«Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները» գիտական թեման իրականացրել են.
Նվարդ Վարդանյանը  /նախագծի ղեկավար, բան. գիտ. թեկնածու/,
Ալվարդ Սեմիրջյանը  /բան.գիտ.թեկնածու, դոցենտ/
Նարինե Վարդանյանը  /բան.գիտ.թեկնածու/
Հեքիաթը գեղարվեստական այն ժանրն է, որ արձագանքում է մարդու հոգևոր-աշխարհայացքային ցանկացած նոր փոփոխության և արտացոլում այն: Չնայած իր վաղեմությանը` հեքիաթը մեր օրերում էլ շարունակում է լայնորեն կենցաղավարել և՛ բանահյուսական, և՛ գրական տարբերակներով: Այսօր գյուղական շրջաններում ժողովուրդը դեռ շարունակում է պատմել պապերից լսած հեքիաթները, գրողները ակտիվորեն անդրադառնում են հեքիաթային կերպարներին և սյուժեներին ինչպես առանձին մշակումների ճանապարհով, այնպես էլ հեքիաթային ավանդական մոտիվների` գեղարվեստական տարբեր ժանրերում արծարծման միջոցով: Եվ չնայած այդ ամենին, արդի հեքիաթը հայ իրականության մեջ դեռևս ըստ արժանվույն ուսումնասիրված չէ: Ուսումնասիրությունների շրջանակներից դուրս է մնում հիմնականում ժամանակակից հեքիաթը, որի քննությունը մինչ օրս բաց է մնացել մեզանում: Մեր օրերում հեքիաթասացության աստիճանական մարման պայմաններում բավական մեծ ժանրային-որակական փոփոխությունների է ենթարկվում հեքիաթը` ինչպես քայքայման, այնպես էլ նոր որակներով հարստացման առումով: Բանահյուսական հեքիաթն այսօր մեծապես կրում է գրական հեքիաթի ազդեցությունը, մի փաստ, որը ևս քննության առարկա չի դարձել հայ բանագիտության մեջ: Այս առումով կարևոր է բանահյուսական և գրական հեքիաթի զուգահեռ քննությունը: Ինչպես նաև, այսօր բանահյուսությունն ունի կենցաղավարման մի այնպիսի նոր ոլորտ, ինչպիսին է համացանցը: Համացանցային շփումը մեր օրերում փոխարինելու է եկել բանավոր շփմանը, հետևապես նաև բանասացությունը նոր` գրավոր դրսևորում է գտնում այստեղ:
Նշենք նաև, որ սույն թեման բացառիկ է նրանով, որ ընդգրկում է հեքիաթի` միանգամից եռակողմ ուսումնասիրություն: Խմբի անդամներից յուրաքանչյուրը` բանագետ, գրականագետ և լեզվաբան, թեման ուսումնասիրել է իր մասնագիտական դիրքերից` անդրադառնալով ժանրի համապատասխան դրսևորումներինին:
Ահա այս հարցերի քննությանն է նվիրվել «Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները» գիտահետազոտական աշխատանքը:
«Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները» գիտական թեման ավարտվել է 2015 թ. երկլեզու մենագրության հրատարակմամբ /Տե՛ս Նվ. Վարդանյան, Ալ. Սեմիրջյան-Բեքմեզյան, Նար. Վարդանյան, Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները, Երևան, 2015թ., Էլկա Պրինտ ՍՊԸ., 288 էջ/:

The Founders of Modern Armenian Fairy Tales
In 2013-2015 the scholarly topic on  "The Founders of Modern Armenian Fairy Tales" was implemented at the International Scientific-Educational Center of NAS RA through the financial support of the State Committee for Science of the RA Ministry for Education and Science and the Young Scientist Support Program aimed to study the current issues of Armenian fairy tale from folkloristic, literary, and linguo-stilistic perspective.
In a broad sense the tasks of the above-mentioned topic were as follows:
To discuss, to reveal, and to popularize the following aspects related to Armenian fairy tale:
a/ The chronological coverage;
b/ Manifestation forms;
c/ Functions;
d/ Application and spatial coverage;
e/ Linguo-stilistic features;
f/ Poetics issues.
The scholarly topic on "The Founders of Modern Armenian Fairy Tales" has been implemented by:
Nvard Vardanyan / project manager, Ph.D in Philology/
Alvard Semirjyan /Ph.D in Philology, Associate Professor/
Narine Vardanyan /Ph.D in Philology/
The fairy tale belongs to literary genre responding to any change of human spiritual world and outlook. Despite being very old fairy tales still continue their coexistence nowadays both in folk and literary versions. Today people in rural areas still continue telling fairy tales they heard from their grandparents, writers actively refer to fairy-tale characters and plots both in individually edited versions and traditional fairy-tale motifs through demonstrating in different literary genres. Despite all, the contemporary fairy tale in Armenian reality hasn’t been studied yet as it deserves. Nevertheless, particularly the contemporary fairy tale has been left out of the scope of studies, and its study is still missing. Nowadays, under the current gradual slowing conditions of fairy tale narrating, the fairy tale is exposed to rather large genre-qualitative changes both in terms of destruction and enrichment with new qualities. Currently folk tales are greatly affected by literary fairy tale - a fact which hasn’t been duly studied by the Armenian folklore. In this regard, the parallel study of folk tale and literary fairy tale is attached much importance. Moreover, the present folklore has such an environment to subsist as the Internet. Internet communication is currently replacing oral communication; therefore narration finds a new form here in writing.
It should be noted that the proposed topic is also unique as it includes three-lateral simultaneous studies of the fairy tale. Each team member - a folklorist, a literary scientist and a linguist, has studied this topic from their professional viewpoints referring to the appropriate manifestations of this genre.
The research work on "The Founders of Modern Armenian Fairy Tales" is dedicated to the study of the above-stated problems.
"The Founders of Modern Armenian Fairy Tales" research topic was completed in 2015 by publishing the bilingual scholarly monograph /See  Nv. Vardanyan, Al. Semirjyan, Nar. Vardanyan, "The Founders of Modern Armenian Fairy Tales", Yerevan, Elca Print LLC, 288 pp/.