Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները
2013-2015թթ. ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի և Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի ֆինանսավորմամբ  ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում իրականացվել է «Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները» գիտական թեման, որի նպատակն է եղել ուսումնասիրել արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները բանագիտության, գրականագիտության և լեզվաոճագիտության տեսանկյուններից:
Լայն առումով թեմայի խնդիրներն են` քննել, դիտարկել, բացահայտել և հանրայնացնել արդի հայ հեքիաթի`
ա/ ժամանակային ընդգրկումը,
բ/ դրսևորման ձևերը,
գ/ գործառույթները,
դ/ կիրառական և տարածական ընդգրկումները,
ե/ լեզվաոճական առանձնահատկությունները,
զ/ պոետիկայի խնդիրները:
«Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները» գիտական թեման իրականացրել են.
Նվարդ Վարդանյանը  /նախագծի ղեկավար, բան. գիտ. թեկնածու/,
Ալվարդ Սեմիրջյանը  /բան.գիտ.թեկնածու, դոցենտ/
Նարինե Վարդանյանը  /բան.գիտ.թեկնածու/
Հեքիաթը գեղարվեստական այն ժանրն է, որ արձագանքում է մարդու հոգևոր-աշխարհայացքային ցանկացած նոր փոփոխության և արտացոլում այն: Չնայած իր վաղեմությանը` հեքիաթը մեր օրերում էլ շարունակում է լայնորեն կենցաղավարել և՛ բանահյուսական, և՛ գրական տարբերակներով: Այսօր գյուղական շրջաններում ժողովուրդը դեռ շարունակում է պատմել պապերից լսած հեքիաթները, գրողները ակտիվորեն անդրադառնում են հեքիաթային կերպարներին և սյուժեներին ինչպես առանձին մշակումների ճանապարհով, այնպես էլ հեքիաթային ավանդական մոտիվների` գեղարվեստական տարբեր ժանրերում արծարծման միջոցով: Եվ չնայած այդ ամենին, արդի հեքիաթը հայ իրականության մեջ դեռևս ըստ արժանվույն ուսումնասիրված չէ: Ուսումնասիրությունների շրջանակներից դուրս է մնում հիմնականում ժամանակակից հեքիաթը, որի քննությունը մինչ օրս բաց է մնացել մեզանում: Մեր օրերում հեքիաթասացության աստիճանական մարման պայմաններում բավական մեծ ժանրային-որակական փոփոխությունների է ենթարկվում հեքիաթը` ինչպես քայքայման, այնպես էլ նոր որակներով հարստացման առումով: Բանահյուսական հեքիաթն այսօր մեծապես կրում է գրական հեքիաթի ազդեցությունը, մի փաստ, որը ևս քննության առարկա չի դարձել հայ բանագիտության մեջ: Այս առումով կարևոր է բանահյուսական և գրական հեքիաթի զուգահեռ քննությունը: Ինչպես նաև, այսօր բանահյուսությունն ունի կենցաղավարման մի այնպիսի նոր ոլորտ, ինչպիսին է համացանցը: Համացանցային շփումը մեր օրերում փոխարինելու է եկել բանավոր շփմանը, հետևապես նաև բանասացությունը նոր` գրավոր դրսևորում է գտնում այստեղ:
Նշենք նաև, որ սույն թեման բացառիկ է նրանով, որ ընդգրկում է հեքիաթի` միանգամից եռակողմ ուսումնասիրություն: Խմբի անդամներից յուրաքանչյուրը` բանագետ, գրականագետ և լեզվաբան, թեման ուսումնասիրել է իր մասնագիտական դիրքերից` անդրադառնալով ժանրի համապատասխան դրսևորումներինին:
Ահա այս հարցերի քննությանն է նվիրվել «Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները» գիտահետազոտական աշխատանքը:
«Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները» գիտական թեման ավարտվել է 2015 թ. երկլեզու մենագրության հրատարակմամբ /Տե՛ս Նվ. Վարդանյան, Ալ. Սեմիրջյան-Բեքմեզյան, Նար. Վարդանյան, Արդի հայ հեքիաթի հիմնախնդիրները, Երևան, 2015թ., Էլկա Պրինտ ՍՊԸ., 288 էջ/:

Проблемы современной армянской сказки
В 2013-2015 гг.  в рамках финансирования Комитетом по науке Министерства образования и нaуки РА программы  поддержки молодых ученых в Международном научно-образовательном центре НАН РА была выполнена работа по теме Проблемы современной армянской сказки”, целью которой было изучение выдвинутых проблем в аспекте фольклористики, литературоведения и лингвистической стилистики.
Главными задачами научной темы являются исследование, выявление и популяризация проблем современной армянской сказки:
а/ временной охват;
б/ формы проявления;
в/ функции;
г/ прикладной и пространственный охват;
д/ особенности стилистики языка; е) проблемы поэтики.
Исследование научной темыПроблемы современной армянской сказки” осуществили
Нвард Варданян
/руководитель проекта, кандидат филологических наук/,
Алвард Семирджаян
/ кандидат филологических наук, доцент/,
Нарине Варданян
/ кандидат филологических наук/.
Сказка принадлежит такому художественному жанру, который отражает, откликается на любое новое изменение духовного мира и мировоззрения человека. Несмотря на свое долговременное существование сказка и в наши дни широко бытует в фольклорном и литературном процессе. В настоящее время в сельских районах народ продолжает еще рассказывать услышанные от дедов сказки, а писатели активно обращаются к сказочным персонажам и сюжетам как путем отдельных обработок,  так и посредством отражения сказочных традиционных мотивов в различных художественных жанрах. Однако, несмотря на это в настоящее время исследование современной сказки в армянской действительности продолжает оставаться за рамками исследований, недостаточно изученным предметом.
В современных условиях постепенного угасания фольклорного повествования сказка подвергается большим качественным, жанрово-стилистическим изменениям как в плане разрушения, так и качественно нового обогащения. Фольклорная сказка сегодня носит в себе влияние литературной сказки. Этот факт до сих пор не стал предметом изучения армянской фольклористики. В этом плане важно выделить параллельное изучение фольклорной и литературной сказки. Сегодня фольклор в  нашей повседневной жизни имеет новую сферу - социальную сеть в интернете. Общение в социальной сети в наши дни заменило живое общение. Следовательно, устное слово (устное словесное творчество) находит свое письменное проявление и здесь.
Следует также отметить  исключительность этой темы, которая заключается в одновременном трехстороннем изучении проблем современной сказки. Каждый из членов группы /фольклорист, литературовед и лингвист/ исследовал эту тему с точки зрения своей профессиональной позиции, обращаясь к соответствующим проявлениям жанра.
Именно этим проблемам была посвящена научно-исследовательская работа " Проблемы современной армянской сказки".
Научная тема "Проблемы современной армянской сказки"  была завершена в 2015 году и издана в виде двуязычной монографии  /См. Нв. Варданян, Ал. Семирджян-Бекмезян, Нар. Варданян, "Проблемы современной армянской сказки”, Ереван, 2015, ООО ЭлкаПринт, 288 с./