ԹՈՒՄՈ Լաբորատորիաների Համագործակցության Առաջարկ. հանդիպում- քննարկում ԳԿՄԿ-ում
Ս/թ դեկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն հյուրընկալեց ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաների նախագծերի ավագ ղեկավար Բահարե Ֆաթեմիին:
Հանդիպմանը ներկա Էին ԳԿՄԿ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի պետ Արմեն Սարգսյանը, ԳԿՄԿ Ուսումնական բաժնի պետ Երջանիկ Զարգարյանը, ԳԿՄԿ Ատտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Անժելա Պապիկյանը, ԳԿՄԿ Գիտական քարտուղար Ատոմ Մխիթարյանը նաև ՀՀԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինտիտուտի (ԻԱՊԻ) տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյանը և ԳԿՄԿ «Ինֆորմատիկա և հաշվողական տեխնիկա» ամբիոնի վարիչ Վլադիմիր Սահակայնը:
Տիկին Ֆաթեմին ներկայացրեց «ԹՈՒՄՈ» լաբորատորիաները՝ որպես ԵՄ ԹՈՒՄՈ ինժեներական ու կիրառական գիտությունների կենտրոնի կրթական բաղադրիչ ունեցող նախագիծ: Լաբորատորիաների թիրախային խմբերն են  տեղեկատվական տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության, մաթեմատիկայի ոլորտների ուսանողները և երիտասարդ մասնագետները:
Հանդիպման հիմնական նպատակն էր Գիտակրթական միջազգային կենտրոնին առաջարկել համագործակցել և ներդնել հետազոտական նախագծահեն ուսումնառություն ԳԿՄԿ «Ինֆորմատիկա և հաշվողական տեխնիկա» մասնագիտության ուսանողների համար: Կրեդիտային նախագծերը կարող են դառնալ ԳԿՄԿ-ի ուսումնական ծրագրերի մի մաս կամ հանդես գալ որպես անկախ մոդուլ:
Ըստ տիկին Ֆաթեմիի՝ նախագծերում ընդգրկված են լինելու ուսանողներ, ոլորտի դասախոսներ, բիզնես ուղղվածություն ունեցող  արդյունաբերական կազմակերպություններ, որոնց հետ ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաները սերտ համագործակցում են: Յուրաքանչյուր իրականացվող նախագիծ պետք է լինի շուկային համահունչ և կապված կլինի կրթության և արդյունաբերության հետ: Առաջարկվող նախագծերի թեմաներն են՝  կրթություն, ֆինանսներ, մշակույթ և տուրիզմ, խաղեր և այլն, կիրառվող տեխնոլոգիաներն են՝   ռոբոտաշինություն, կիբեռ անվտանգություն, ավտոմատացում, մեծածավալ տվյալներ, սիմուլյացիա և այլն: Նախագծերի իրականացման համար կազմակերպությունները կարող են հովանավորել ուսանողներին  բոլոր անհրաժեշտ ռեսուրսներով:
Կարևոր և արժեքավոր էր ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաների առաջարկը միանալու  ընդհանուր օգտագործման հանգույցին (shared hub), որտեղ ուսանողների համար նախագծեր իրականացնելու նպատակով մշտապես հասանելի կլինեն արդիական և անհրաժեշտ սարքավորումներ և համակարգչային ծրագրեր:
Վերլուծելով ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաների համագործակցության առաջարկը՝ կարելի է առանձնացնել նախագծահեն ուսումնառության հետևյալ  առավելությունները՝
- Կապ ոլորտի առաջատար փորձագետների հետ
- Նախագծերի միջոցով ուսուցման մոդելների մշակում և կազմակերպում
- Ոչ ծախսատար հետազոտական գործունեություն (ընդհանուր օգտագործման հանգույց)
- Համալսարանների ներկայացումը շուկայում (ուսանողների միջոցով)
ԳԿՄԿ աշխատակիցներին  ներկայացվեց ԹՈՒՄՈ «Կոնվերգենցիայի կենտրոնը»՝ որպես նոր կառուցվող նախաձեռնություն, որը տարածաշրջանում դառնալու է ամենահավակնոտ նոր կրթական բազմաֆունկցիոնալ էկոհամակարգը, որը առաջարկելու է նորարարական էկոհամակարգում բաց համագործակցություն խթանող կենսունակ մի միջավայր նախատեսված  ճարտարագիտության և կիրառական գիտության համար: Կենտրոնի վերջնական ճարտարապետական ձևավորումը կավարտվի 2020 թվականի գարնանը:
Հանդիպման վերջում նախանշվեցին Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաների համագործակցության հեռանկարները և ուղիները:

On December 24, 2019, the ISEC NAS RA hosted the Senior Project Manager of TUMO Labs Bahareh Fatemi.
Attendees of the meeting included the following ISEC NAS RA staff: Armen Sargsyan - Head of Information Technology Departrment, Erjanik Zargaryan - Head of Education Department, Vladimir Sahakyan - Head of the Department of Informatics and Computer Engineering, Angela Papikyan - Chief Specialist in Foreign Affairs Department, Atom Mkhitaryan - Scientific Secretary and Hrachya Astsatryan, Director of the Institute for Informatics and Automation Problems of the National Academy of Sciences.
Ms. Fatemi presented TUMO Labs is an initiative of the EU TUMO Convergence Center for Engineering and Applied Science funded by the European Union in Armenia. The program is a pioneering component of the Convergence Center project that brings together academia and industry to create hands-on, market-relevant learning experiences for university students and young professionals.
The meeting aimed to offer ISEC collaboration in the field of Informatics and Computing, targeting at the students of Department of Informatics and Computer Engineering through hands-on, project-based learning experiences. Credit projects can become part of the ISEC curriculum or be as an independent module within a curriculum.
According to Ms. Fatemi, the projects will involve students, professors, and business-oriented industrial organizations. Each project is supposed to be market-based and linked to education and industry. Topics of the proposed projects are Education, Finance, Culture and Tourism, Games, etc. The technologies used are Robotics, Cyber Security, Automation, Simulation and more. Companies are ready to sponsor students with all the necessary resources for project implementation.
Additionally, TUMO will provide local universities and stakeholders with a shared hub to exchange ideas and share resources where students can always access to up-to-date equipment and software needed to carry out projects.
The proposed project-based learning can be briefly identified by following benefits:
- Contact with leading experts in the field
- Development of learning models through projects
- Cost-efficient research activity (shared hub)
- Presentation of universities in the market (through students)
At the meeting Ms. Fatime also introduced the EU TUMO Convergence Center as a an initiative of the TUMO Center for Creative Technologies funded by the European Union. This mixed-use campus will foster innovation and entrepreneurship by linking local students, researchers and technologists to each other and their global peers. It will become the most ambitious and multifunctional education ecosystem in the region to offer a viable environment for engineering and applied science. The final architectural design of the center will be completed in 2020 spring.
At the end of the meeting the perspectives and ways of possible cooperation between the International Scientific-Educational Center and TUMO Laboratories were outlined.