ԹՈՒՄՈ Լաբորատորիաների Համագործակցության Առաջարկ. հանդիպում- քննարկում ԳԿՄԿ-ում
Ս/թ դեկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն հյուրընկալեց ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաների նախագծերի ավագ ղեկավար Բահարե Ֆաթեմիին:
Հանդիպմանը ներկա Էին ԳԿՄԿ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի պետ Արմեն Սարգսյանը, ԳԿՄԿ Ուսումնական բաժնի պետ Երջանիկ Զարգարյանը, ԳԿՄԿ Ատտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Անժելա Պապիկյանը, ԳԿՄԿ Գիտական քարտուղար Ատոմ Մխիթարյանը նաև ՀՀԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինտիտուտի (ԻԱՊԻ) տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյանը և ԳԿՄԿ «Ինֆորմատիկա և հաշվողական տեխնիկա» ամբիոնի վարիչ Վլադիմիր Սահակայնը:
Տիկին Ֆաթեմին ներկայացրեց «ԹՈՒՄՈ» լաբորատորիաները՝ որպես ԵՄ ԹՈՒՄՈ ինժեներական ու կիրառական գիտությունների կենտրոնի կրթական բաղադրիչ ունեցող նախագիծ: Լաբորատորիաների թիրախային խմբերն են  տեղեկատվական տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության, մաթեմատիկայի ոլորտների ուսանողները և երիտասարդ մասնագետները:
Հանդիպման հիմնական նպատակն էր Գիտակրթական միջազգային կենտրոնին առաջարկել համագործակցել և ներդնել հետազոտական նախագծահեն ուսումնառություն ԳԿՄԿ «Ինֆորմատիկա և հաշվողական տեխնիկա» մասնագիտության ուսանողների համար: Կրեդիտային նախագծերը կարող են դառնալ ԳԿՄԿ-ի ուսումնական ծրագրերի մի մաս կամ հանդես գալ որպես անկախ մոդուլ:
Ըստ տիկին Ֆաթեմիի՝ նախագծերում ընդգրկված են լինելու ուսանողներ, ոլորտի դասախոսներ, բիզնես ուղղվածություն ունեցող  արդյունաբերական կազմակերպություններ, որոնց հետ ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաները սերտ համագործակցում են: Յուրաքանչյուր իրականացվող նախագիծ պետք է լինի շուկային համահունչ և կապված կլինի կրթության և արդյունաբերության հետ: Առաջարկվող նախագծերի թեմաներն են՝  կրթություն, ֆինանսներ, մշակույթ և տուրիզմ, խաղեր և այլն, կիրառվող տեխնոլոգիաներն են՝   ռոբոտաշինություն, կիբեռ անվտանգություն, ավտոմատացում, մեծածավալ տվյալներ, սիմուլյացիա և այլն: Նախագծերի իրականացման համար կազմակերպությունները կարող են հովանավորել ուսանողներին  բոլոր անհրաժեշտ ռեսուրսներով:
Կարևոր և արժեքավոր էր ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաների առաջարկը միանալու  ընդհանուր օգտագործման հանգույցին (shared hub), որտեղ ուսանողների համար նախագծեր իրականացնելու նպատակով մշտապես հասանելի կլինեն արդիական և անհրաժեշտ սարքավորումներ և համակարգչային ծրագրեր:
Վերլուծելով ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաների համագործակցության առաջարկը՝ կարելի է առանձնացնել նախագծահեն ուսումնառության հետևյալ  առավելությունները՝
- Կապ ոլորտի առաջատար փորձագետների հետ
- Նախագծերի միջոցով ուսուցման մոդելների մշակում և կազմակերպում
- Ոչ ծախսատար հետազոտական գործունեություն (ընդհանուր օգտագործման հանգույց)
- Համալսարանների ներկայացումը շուկայում (ուսանողների միջոցով)
ԳԿՄԿ աշխատակիցներին  ներկայացվեց ԹՈՒՄՈ «Կոնվերգենցիայի կենտրոնը»՝ որպես նոր կառուցվող նախաձեռնություն, որը տարածաշրջանում դառնալու է ամենահավակնոտ նոր կրթական բազմաֆունկցիոնալ էկոհամակարգը, որը առաջարկելու է նորարարական էկոհամակարգում բաց համագործակցություն խթանող կենսունակ մի միջավայր նախատեսված  ճարտարագիտության և կիրառական գիտության համար: Կենտրոնի վերջնական ճարտարապետական ձևավորումը կավարտվի 2020 թվականի գարնանը:
Հանդիպման վերջում նախանշվեցին Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաների համագործակցության հեռանկարները և ուղիները:

Предложение лабораторий ТУМО о сотрудничестве с МНОЦ НАН РА (Встреча- обсуждение)
24 декабря 2019 года в гостях в МНОЦ НАН РА побывал старший руководитель проектов лабораторий ТУМО Байаре Фатемиин. На встрече присутствовали: заведующий отделом Информационных технологий МНОЦ Армен Саргсян, заведующий учебной частью МНОЦ Ерджаник Заргарян, главный специалист отдела внешних связей МНОЦ Анжела Папикян, учёный секретарь МНОЦ Атом Мхитарян, директор Института проблем информатики и автоматизации НАН РА Грачья Асцатрян и заведующий кафедрой "Информатика и вычислительная техника" МНОЦ Владимир Саакян.
Госпожа Фатемиин представила лаборатории ТУМО как образовательную часть проекта Центра инженерных и прикладных наук ЕС. Целевые группы лабораторий - студенты и молодые специалисты в области информационных технологий, инженерных и математических наук. Цель встречи состояла в том, чтобы предложить Международному научно-исследовательскому центру сотрудничество, которое состоит во внедрении обучения исследовательских проектов для студентов по специальности "Информатика и вычислительная техника".
Кредитные проекты могут стать частью учебных программ МНОЦ или независимым модулем. Согласно мысли госпожи Фатемиин, в эти проекты будут привлечены студенты, преподаватели соответствующих сфер, имеющие бизнес-направление промышленные организации, с которыми тесно сотрудничают лаборатории ТУМО. Каждый проект должен быть привязан к образованию, промышленности и соответствовать рынку. Темы предлагаемых проектов: образование, финансы, культура, туризм, игры, прикладные технологии (роботостроительство, кибербезопасность, автоматизация, большие объёмы данных, моделирование и т.д.).
Для осуществления проектов организации будут спонсировать студентов всеми необходимыми ресурсами. Очень важно и ценно предложение лабораторий ТУМО о присоединении к узлу общего пользования (shared hub), где с целью осуществления проектов для студентов всегда будут доступны необходимое современное оборудование и компьютерные программы. Анализируя предложение лабораторий ТУМО, можно выделить следующие преимущества образовательного проекта:
• связь с ведущими специалистами данной сферы;
• разработка и организация моделей посредством проектов;
• исследовательская деятельность, не требующая много затрат (узел общего пользования);
• представленные на рынке университеты (посредством студентов).
Сотрудникам МНОЦ был представлен "Центр конвергенции" ТУМО как новая инициатива, которая станет в своем роде единой многофункциональной образовательной экосистемой в регионе, предлагая открытое сотрудничество в инновационной экосистеме и развивая жизнеспособную среду для инженерных и прикладных наук. Окончательное архитектурное оформление Центра завершится весной 2020 года.
В завершение встречи были определены перспективы и пути сотрудничества между Международным научно-образовательным центром и лабораториями ТУМО.