ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի գործունեությունը՝ NEPC-ի անդամակցության շրջանակներում
NEPC-ի անդամակցության շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը մասնակցել է «Գլոբալ կրթության մոնիտորինգի զեկույց -2021» - ում ներառված առաջարկների փաթեթի մշակման աշխատանքներին, որտեղ ընդգրկված են կրթական քաղաքականությամբ զբաղվող կրթական և գիտահետազոտական տարբեր կառույցներ Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի մի շարք երկրներից: Հաշվի առնելով, որ տարածաշրջանը մուտք է գործում Կայուն զարգացման նպատակ 4-ին (ԿԶՆ) միտված գործողությունների վերջին տասնամյակ, որի առաքելություններից մեկը ներառական կրթությունն է, ուստի կրթական համակարգերը պետք է հաշվի առնեն բոլոր սովորողների կարիքները և սովորողների բազմազանությունը դիտարկեն ոչ որպես խնդիր, այլ՝ ռեսուրս: Զեկույցում ներառված առաջարկությունները հաշվի են առնում արմատացած խոչըդոտներն ու հնարավորությունները՝ ներկայացված ներառմանը վերաբերող խնդիրների լայն շրջանակում: NEPC-ում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ներկայացուցիչ, ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը ընդգծեց, որ Կենտրոնի ջանքերով, ի թիվս այլ լեզուների՝ լույս է տեսել նաև զեկույցի հայալեզու տարբերակը:
Հիշեցնենք, որ NEPC (Կրթական Քաղաքականության Կենտրոնների Ցանց) միջազգային կազմակերպությանը անդամակցում է 27 անդամ 22 երկրներից, իսկ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչն է ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն, որը միացել է ցանցին 2021 թվականից: NEPC-ի նպատակն է ստեղծել կրթական քաղաքականությամբ զբաղվող առաջատար կենտրոնների ցանց, որը, որպես կրթական քաղաքականության տեղական և տարածաշրջանային փորձառություն ունեցող գլոբալ դերակատար, միտված է նպաստելու բաց, ժողովրդավար, բազմամշակույթային և բազմակարծիք հասարակության ձևավորմանը:
Ցանցի ներդրումը կրթական քաղաքականության բարելավման գործում արտացոլվում է բազմազան նախագծերի իրականացմամբ, որը ներառում է խոշոր նախագծերի մշակման և իրագործման գործընթաց մի քանի երկրների մասնակցությամբ, որտեղ իր մեծ ներդրումն ունի նաև ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը:

The ISEC Of The NAS RA Continues Its Activities Within The Framework Of NEPC Membership
Within the framework of NEPC membership, the International Scientific-Educational Center of NAS RA participated in the development of a package of proposals included in the Global Education Monitoring Report-2021, which includes various educational and research institutions involved in education policy from a number of countries from Central and Eastern Europe, Caucuses and Central Asia. Given that the region is entering the last decade of Sustainable Development Goal 4 (SDG) activities, one of the missions of which is inclusive education, hence the education systems must take into account the needs of all learners and view learner diversity not as a problem but as a resource. The recommendations included in the report address the rooted barriers and opportunities presented in the wide range of inclusion issues. Dean of the International Scientific-Educational Center of the NAS RA at NEPC emphasized that thanks to the efforts of the ISEC of NAS RA, the Armenian language version of the report was published, among other languages.
It should be noted that the NEPC (Network of Educational Policy Centers) international organization has 27 members from 22 countries, and the representative of the Republic of Armenia is the ISEC of NAS RA, which has joined the network since 2021.
The goal of the NEPC is to create a network of leading centers in education policy which as a global player with local, regional experience in education policy, aims to foster an open, democratic, multicultural, and pluralistic society.
The network input into the improvement of educational policy is reflected in the implementation of various projects, which includes the process of development and implementation of major projects with the participation of several countries, where the International Scientific-Educational Center of NAS RA has a great contribution.