ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի գործունեությունը՝ NEPC-ի անդամակցության շրջանակներում
NEPC-ի անդամակցության շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը մասնակցել է «Գլոբալ կրթության մոնիտորինգի զեկույց -2021» - ում ներառված առաջարկների փաթեթի մշակման աշխատանքներին, որտեղ ընդգրկված են կրթական քաղաքականությամբ զբաղվող կրթական և գիտահետազոտական տարբեր կառույցներ Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի մի շարք երկրներից: Հաշվի առնելով, որ տարածաշրջանը մուտք է գործում Կայուն զարգացման նպատակ 4-ին (ԿԶՆ) միտված գործողությունների վերջին տասնամյակ, որի առաքելություններից մեկը ներառական կրթությունն է, ուստի կրթական համակարգերը պետք է հաշվի առնեն բոլոր սովորողների կարիքները և սովորողների բազմազանությունը դիտարկեն ոչ որպես խնդիր, այլ՝ ռեսուրս: Զեկույցում ներառված առաջարկությունները հաշվի են առնում արմատացած խոչըդոտներն ու հնարավորությունները՝ ներկայացված ներառմանը վերաբերող խնդիրների լայն շրջանակում: NEPC-ում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ներկայացուցիչ, ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը ընդգծեց, որ Կենտրոնի ջանքերով, ի թիվս այլ լեզուների՝ լույս է տեսել նաև զեկույցի հայալեզու տարբերակը:
Հիշեցնենք, որ NEPC (Կրթական Քաղաքականության Կենտրոնների Ցանց) միջազգային կազմակերպությանը անդամակցում է 27 անդամ 22 երկրներից, իսկ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչն է ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն, որը միացել է ցանցին 2021 թվականից: NEPC-ի նպատակն է ստեղծել կրթական քաղաքականությամբ զբաղվող առաջատար կենտրոնների ցանց, որը, որպես կրթական քաղաքականության տեղական և տարածաշրջանային փորձառություն ունեցող գլոբալ դերակատար, միտված է նպաստելու բաց, ժողովրդավար, բազմամշակույթային և բազմակարծիք հասարակության ձևավորմանը:
Ցանցի ներդրումը կրթական քաղաքականության բարելավման գործում արտացոլվում է բազմազան նախագծերի իրականացմամբ, որը ներառում է խոշոր նախագծերի մշակման և իրագործման գործընթաց մի քանի երկրների մասնակցությամբ, որտեղ իր մեծ ներդրումն ունի նաև ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը:

Деятельность МНОЦ НАН РА в рамках членства NEPC
В рамках членства NEPC Mеждународный научно-образовательный центр НАН РА принял участие в разработке пакета предложений, включенных в "Доклад мониторинга глобального образования – 2021", в который включены различные образовательные и научно-исследовательские структуры из ряда стран Центральной и Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии. Учитывая, что регион вступает в последнее десятилетие деятельности по достижению Цели устойчивого развития 4 (ЦУР), одной из задач которой является инклюзивное образование, системы образования должны учитывать потребности всех учащихся и рассматривать разнообразие учащихся не как проблему, а как ресурс.
Содержащиеся в докладе предложения учитывают устоявшиеся барьеры и возможности в широком спектре задач связанных с инклюзивностью. Декан МНОЦ НАН РА Атом Мхитарян подчеркнул, что усилиями Центра, наряду с другими языками, вышел в свет также армяноязычный вариант доклада.
Напомним, что NEPC (сеть центров образовательной политики) является международной организацией, в состав которой входит 27 члена из 22 стран, а представителем Республики Армения является МНОЦ НАН РА, который присоединился к сети с 2021 года. Цель NEPC-создание сети ведущих центров, занимающихся образовательной политикой, которая как глобальный игрок, имеющий местный и региональный опыт образовательной политики, направлена на содействие формированию открытого, демократического, мультикультурного и плюралистического общества.
Внедрение сети в процесс улучшения образовательной политики отражается в реализации различных проектов, которые включают в себя процесс разработки и реализации крупных проектов с участием нескольких стран, где свой большой вклад имеет и Международный научно-образовательный центр НАН РА.