«Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանություն» մագիստրոսական նոր ծրագիր
ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ, www.isec.am)մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ամբիոնը հայտարարում է 2012/2013 ուսումնական տարվա մագիստրատուրայի ընդունելություն «Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանություն» մասնագիտությամբ: Մագիստրոսական ծրագիրը ղեկավարում է ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը (www.molbiol.sci.am), որտեղ և անցկացվում են հիմնական դասընթացները և գործնական պարապմունքները: Դիմումները ընդունվում են ինչպես հանրապետության, այնպես էլ արտասահմանյան ուսանողների կողմից: Դասընթացները սկսվում են սեպտեմբերի կեսից: ուսման ավարտին ուսանողներին շնորհվելու է մագիստրոսի գիտական աստիճան մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ոլորտում, հավաստագրված Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Կրթության ու գիտության նախարարության կողմից` միջազգային չափանիշների համապատասխան: Ծրագիրը ներառում է ինչպես հիմնարար բնույթի դասախոսություններ, որոնք վարում են տվյալ ուղղության ճանաչված գիտնականներ, այնպես էլ պրակտիկ պարապմունքներ և գիտահետազոտական աշխատանքներ` մագիստրոսական նախագծի շրջանակներում: Արտասահմանյան ուսանողների համար դասախոսությունները անցկացվելու են անգլերեն լեզվով:
Ծրագրի ընդհանուր նկարագրություն
Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության զարգացումը արմատականորեն վերափոխեց ժամանակակից կենսաբանությունը: Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության նորանոր նվաճումները բացեցին գիտելիքների և տեխնոլոգիաների նոր փուլ` հետգենոմային սեկվենավորման դարաշրջան, որը դարձավ կենսաբժշկական գիտության հիմնական շարժիչ ուժը:
«Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանություն» մագիստրոսական ծրագիրը ապահովում է ժամանակակից մոլեկուլա-բջջային կենսաբանության ոլորտում մասնագիտացման համար համապարփակ տեսական և փորձնական ուսուցում, ինչպես նաև տալիս գիտահետազոտական աշխատանքների իրագործման հնարավորություն` մագիստրոսական նախագծի շրջանակներում: Ուսուցման ընթացքում ուսանողները ձեռք կբերեն մի շարք ինչպես նեղ մասնագիտական, այնպես էլ հարակից գիտություններին առնչվող ընդհանուր գիտելիքներ ու հմտություններ:
Ծրագիրը ներառում է մոլեկուլային գենետիկայի, գենային և սպիտակուցային ինժեներիայի, թունագենոմիկայի, նանոկենսաբանության և նանոբժշկության, ֆունկցիոնալ գենոմիկայի, պրոտեոմիկայի, բջջային իմունաբանության, մոլեկուլային իմունաբանության և կենսաինֆորմա-տիկայի դասավանդում: Ուսանողները կծանոթանան միջբջիջային փոխազդեցությունների, ազդակի ներբջջային փոխակերպման, գենի էքսպրեսիայի և օտար հակագենների ու պաթոգենների նկատմամբ իմունային պատասխանի կարգավորմանը, բջջի և նրա օրգանելների կառուցվածքային կազմավորմանը, բջիջների բազմացման վերահսկմանը, բջիջների դիֆերենցիացիայի, չարորակ փոխակերպման, ծերացման և մահվանն մեջ ներգրավված բարդ մեխանիզմներին: Ծրագիրը տրամադրում է նաև մարդու հիվանդությունների ծագման, զարգացման և բարդացման մոլեկուլային և բջջային էթիոպաթոմեխանիզմների մասին հիմնարար գիտելիքներ:
Փորձնական պարապմունքների ընթացքում ուսանողները կծանոթանան մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության մեջ կիրառվող հիմնական սարքավորումներին և մեթոդներին, ինչպիսիք են` բջջային կուլտուրաների տեխնոլոգիաները, գենատիպավորումը (պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա SSP-PCR, PCR իրական ժամանակում` RT-PCR), իմունոֆերմենտային անալիզը, էլեկտրոֆորեզի և բլոտինգի տարբեր տեսակները, կենսամոլեկուլների կառուցվածքի և ֆունկցիաների ուսումնասիրման համար օգտագործվող մոլեկուլային մոդելավորման և կենսավիճակագրության գործիքները, համապատասխան ծրագրային փաթեթները և տվյալների բազաները: Բացի դրանից, ուսանողները կսովորեն պլանավորել և իրականացնել փորձերը` սկսած մեթոդաբանական դիզայնից մինչև ստացված գիտական արդյունքների վավերացումը:
Ծրագրի հետ կապված մանրամասն տեղեկությունների ստանալու համար կարող եք դիմել ամբիոնի վարիչ` պրոֆեսոր Աննա Բոյաջյանին (+37410 281626, էլ. փոստ. aboyajyan@sci.am):
Ընդունելության կարգը և անհրաժեշտ փասթաթղթերը
Դիմորդները պետք է ներկայացնեն հետևյալ փաստաթղթերը՝
- բարձրագույն կրթության դիպլոմի և միջուկի պատճենները,
- քաղվածք աշխատանքային գրքույկից,
- անձնագրի պատճեն,
- երեք լուսանկար (3x4 սմ չափի):
Փաստաթղթերը դիմորդը ներկայացնում է անձամբ: Փաստաթղթերի ձևավորման ծառայությունների և մրցույթի կազմակերպման համար յուրաքանչյուր դիմորդից գանձվում է 2000 դրամ: Փաստաթղթերն ընդունվում են մինչև օգոստոսի 25-ը ներառյալ: Դիմել՝ ՀՀ, Երևան, Մ. Բաղրամյան 24դ, 2-րդ հարկ, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ: Դիմումների ներկայացումից հետո դիմորդները պետք է անցնեն հարցազրույց: Հարցաշարը կարող եք ներբեռնել այստեղից:
ուսման վարձը ՀՀ ուսանողների համար կազմում է 200000 ՀՀ դրամ տարեկան, արտասահմանյան ուսանողների համար` 500000 ՀՀ դրամ տարեկան:
Ընդունելության կարգի և անհրաժեշտ փասթաթղթերի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկու-թյուններ ստանալու համար դիմեք.

New Master’s Program in Molecular and Cellular Biology
The Department of Molecular and Cellular Biology of the International Scientific and Educational Center (ISEC) NAS RA (www.isec.am) welcomes applications from local and foreign students, who wish to enter 2-year Master’s Course in Molecular and Cellular Biology starting from mid September 2012 and headed by the Institute of Molecular Biology NAS RA (www.molbiol.sci.am), where the main courses and practical trainings are delivered. The deadline for submitting application is August 24, 2012. By the end of the study students will receive Master’s degree in Molecular and Cellular Biology certified by the National Academy of Sciences and the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia according to international standards. The course includes basic lectures delivered by prominent scientists, practical trainings, and research work on Master’s project. Lectures for foreign students are conducted in English.
Course Overview
Modern biology has been revolutionized by developments in molecular and cell biology. New advances in cellular and molecular biology have opened a new age of knowledge and technology, the post genome sequencing era that has become a major driving force in the biomedical science.
The Molecular and Cell Biology Master program is designed to give excellent theoretical and practical training and specialization in contemporary molecular and cellular biology followed by research work on Master’s project. During the course, students will acquire many skills, both discipline-specific and cross-disciplinary and generic. The course is providing individuals with strong backgrounds in molecular genetics, gene and protein engineering, toxico-genomics, nanobiology and nanomedicine, functional genomics, proteomics, cellular immunology, molecular immunology, and bioinformatics.
Student will study the complex mechanisms involved in cell-cell communication, intracellular signal transduction, regulation of gene expression, and immune response to foreign antigens and pathogens, structural organization of cells and their organelles, the control of cell division, and the processes that lead to cell differentiation, oncogenic transformation, cell aging and death. The course also provides basic knowledge on molecular and cellular pathomechanisms of human diseases, including pre-diseased and diseased conditions, disease progression and complications.
During the practical training students will study basic techniques and equipment used in molecular biology and cellular biology, including cell culture technologies, genotyping (SSP-PCR, RT-PCR), enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA), different types of electrophoretic and blotting techniques used upon studying structure and function of biomolecules, molecular modeling and biostatistics tools, related softwares and databases as well as planning and performing experiment, from methodological design to validation of the scientific results obtained.
For detailed information regarding the program, please contact the head of department, prof. Anna Boyajyan (tel: +37410 281626; e-mail: aboyajyan@sci.am).
Application procedure and rules
The applicants must submit the following documents:
- copy of higher education diploma with its supplement,
- extracts from the workbook,
- copy of passport,
- 3 recent photos (size 3x4 cm).
Where to apply: ISEC, 2nd floor, 24d M. Baghramyan ave., Yerevan, Armenia. The applicant should submit all documents itself. The entrance-fee, 2000 AMD, is charged from each applicant. Documents are accepted 25th August inclusive. After submitting application the applicant has to pass through interview. Questionnaire can be downloaded here.
Admission fee for Armenian students is 200 000 AMD/year, for foreign students – 500 000 AMD/year.
For more detailed information regarding eligibility criteria, and necessary documents, please contact: