«Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանություն» մագիստրոսական նոր ծրագիր
ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ, www.isec.am)մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ամբիոնը հայտարարում է 2012/2013 ուսումնական տարվա մագիստրատուրայի ընդունելություն «Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանություն» մասնագիտությամբ: Մագիստրոսական ծրագիրը ղեկավարում է ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը (www.molbiol.sci.am), որտեղ և անցկացվում են հիմնական դասընթացները և գործնական պարապմունքները: Դիմումները ընդունվում են ինչպես հանրապետության, այնպես էլ արտասահմանյան ուսանողների կողմից: Դասընթացները սկսվում են սեպտեմբերի կեսից: ուսման ավարտին ուսանողներին շնորհվելու է մագիստրոսի գիտական աստիճան մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ոլորտում, հավաստագրված Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Կրթության ու գիտության նախարարության կողմից` միջազգային չափանիշների համապատասխան: Ծրագիրը ներառում է ինչպես հիմնարար բնույթի դասախոսություններ, որոնք վարում են տվյալ ուղղության ճանաչված գիտնականներ, այնպես էլ պրակտիկ պարապմունքներ և գիտահետազոտական աշխատանքներ` մագիստրոսական նախագծի շրջանակներում: Արտասահմանյան ուսանողների համար դասախոսությունները անցկացվելու են անգլերեն լեզվով:
Ծրագրի ընդհանուր նկարագրություն
Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության զարգացումը արմատականորեն վերափոխեց ժամանակակից կենսաբանությունը: Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության նորանոր նվաճումները բացեցին գիտելիքների և տեխնոլոգիաների նոր փուլ` հետգենոմային սեկվենավորման դարաշրջան, որը դարձավ կենսաբժշկական գիտության հիմնական շարժիչ ուժը:
«Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանություն» մագիստրոսական ծրագիրը ապահովում է ժամանակակից մոլեկուլա-բջջային կենսաբանության ոլորտում մասնագիտացման համար համապարփակ տեսական և փորձնական ուսուցում, ինչպես նաև տալիս գիտահետազոտական աշխատանքների իրագործման հնարավորություն` մագիստրոսական նախագծի շրջանակներում: Ուսուցման ընթացքում ուսանողները ձեռք կբերեն մի շարք ինչպես նեղ մասնագիտական, այնպես էլ հարակից գիտություններին առնչվող ընդհանուր գիտելիքներ ու հմտություններ:
Ծրագիրը ներառում է մոլեկուլային գենետիկայի, գենային և սպիտակուցային ինժեներիայի, թունագենոմիկայի, նանոկենսաբանության և նանոբժշկության, ֆունկցիոնալ գենոմիկայի, պրոտեոմիկայի, բջջային իմունաբանության, մոլեկուլային իմունաբանության և կենսաինֆորմա-տիկայի դասավանդում: Ուսանողները կծանոթանան միջբջիջային փոխազդեցությունների, ազդակի ներբջջային փոխակերպման, գենի էքսպրեսիայի և օտար հակագենների ու պաթոգենների նկատմամբ իմունային պատասխանի կարգավորմանը, բջջի և նրա օրգանելների կառուցվածքային կազմավորմանը, բջիջների բազմացման վերահսկմանը, բջիջների դիֆերենցիացիայի, չարորակ փոխակերպման, ծերացման և մահվանն մեջ ներգրավված բարդ մեխանիզմներին: Ծրագիրը տրամադրում է նաև մարդու հիվանդությունների ծագման, զարգացման և բարդացման մոլեկուլային և բջջային էթիոպաթոմեխանիզմների մասին հիմնարար գիտելիքներ:
Փորձնական պարապմունքների ընթացքում ուսանողները կծանոթանան մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության մեջ կիրառվող հիմնական սարքավորումներին և մեթոդներին, ինչպիսիք են` բջջային կուլտուրաների տեխնոլոգիաները, գենատիպավորումը (պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա SSP-PCR, PCR իրական ժամանակում` RT-PCR), իմունոֆերմենտային անալիզը, էլեկտրոֆորեզի և բլոտինգի տարբեր տեսակները, կենսամոլեկուլների կառուցվածքի և ֆունկցիաների ուսումնասիրման համար օգտագործվող մոլեկուլային մոդելավորման և կենսավիճակագրության գործիքները, համապատասխան ծրագրային փաթեթները և տվյալների բազաները: Բացի դրանից, ուսանողները կսովորեն պլանավորել և իրականացնել փորձերը` սկսած մեթոդաբանական դիզայնից մինչև ստացված գիտական արդյունքների վավերացումը:
Ծրագրի հետ կապված մանրամասն տեղեկությունների ստանալու համար կարող եք դիմել ամբիոնի վարիչ` պրոֆեսոր Աննա Բոյաջյանին (+37410 281626, էլ. փոստ. aboyajyan@sci.am):
Ընդունելության կարգը և անհրաժեշտ փասթաթղթերը
Դիմորդները պետք է ներկայացնեն հետևյալ փաստաթղթերը՝
- բարձրագույն կրթության դիպլոմի և միջուկի պատճենները,
- քաղվածք աշխատանքային գրքույկից,
- անձնագրի պատճեն,
- երեք լուսանկար (3x4 սմ չափի):
Փաստաթղթերը դիմորդը ներկայացնում է անձամբ: Փաստաթղթերի ձևավորման ծառայությունների և մրցույթի կազմակերպման համար յուրաքանչյուր դիմորդից գանձվում է 2000 դրամ: Փաստաթղթերն ընդունվում են մինչև օգոստոսի 25-ը ներառյալ: Դիմել՝ ՀՀ, Երևան, Մ. Բաղրամյան 24դ, 2-րդ հարկ, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ: Դիմումների ներկայացումից հետո դիմորդները պետք է անցնեն հարցազրույց: Հարցաշարը կարող եք ներբեռնել այստեղից:
ուսման վարձը ՀՀ ուսանողների համար կազմում է 200000 ՀՀ դրամ տարեկան, արտասահմանյան ուսանողների համար` 500000 ՀՀ դրամ տարեկան:
Ընդունելության կարգի և անհրաժեշտ փասթաթղթերի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկու-թյուններ ստանալու համար դիմեք.

Новая магистерская программа «Молекулярная и клеточная биология»
Кафедра молекулярной и клеточной биологии Международного научно-образовательного центра (МНОЦ) НАН РА (www.isec.am) объявляет прием в магистратуру на 2012-2013 учебный год по специальности «Молекулярная и клеточная биология». Программой руководит институт молекулярной биологии НАН РА (www.molbiol.sci.am), где и проводятся основные учебные курсы и практические занятия. В магистратуру могут поступить как студенты Армении, так и иностранные студенты. Занятия начинаются с середины сентября. По окончании обучения студентам присуждается степень магистра наук в области молекулярной и клеточной биологии, сертифицированная Национальной академией наук и Министерством образования и науки Республики Армения, в соответствии с международными стандартами: Программа включает как фундаментальные лекционные курсы, которые проводят признанные в соответствующих областях знания ученые, так и практические занятия и научно-исследовательские работы в рамках магистерских проектов. Для иностранных студентов занятия проводятся на английском языке.
Общее описание курса
Развитие молекулярной и клеточной биологии революционизировало современную биологию. Новейшие достижения в области молекулярно-клеточной биологии, ставшие основной движущей силой медико-биологической науки, ознаменовали новую эру - эру постгеномных технологий.
Магистерская программа «Молекулярная и клеточная биология» обеспечивает получение теоретических знаний, практических навыков проведения экспериментальных работ и специализацию в области современной молекулярно-клеточной биологии, а также предоставляет возможность проведения научных исследований в рамках магистерского проекта. В процесс обучения включены как узкоспециализированные, так и междисциплинарные и общенаучные курсы.
Студенты получат прочные базовые знания в области молекулярной генетики, генной и белковой инженерии, токсикогеномики, нанобиологии и наномедицины, функциональной геномики, протеомики, клеточной и молекулярной иммунологии и биоинформатики.
Студенты изучат комплексные механизмы, лежащие в основе межклеточных взаимодействий, передачи внутриклеточных сигналов, регуляции экспрессии генов и формирования иммунного ответа на инородные антигены и патогены, структурную организацию клеток и клеточных органелл, процессы контроля деления, дифференциации, злокачественной трансформации, старения и гибели клеток. Курс также обеспечивает базовые знания относительно молекулярно-клеточных этиопатомеханизмов, лежащих в основе генерации, развития и осложнения ряда заболеваний человека.
В процессе практических занятий студенты ознакомятся с оборудованием и освоят основные методы, используемые в исследованиях в области молекулярно-клеточной биологии, включая технологии клеточных культур, генотипирование (SSP-PCR, RT-PCR), иммуноферментный анализ, различные типы электрофоретической и блотинг-техники, используемой при изучении структурно-функциональных свойств биомолекул. Особое внимание будет уделено методам молекулярного моделирования и биостатистики и ознакомлению с соответствующими программными пакетами и базами данных. Студенты также научатся планировать и проводить экспериментальные работы, начиная с методологического дизайна и кончая оценкой полученных результатов.
Для получения более подробной информации относительно программы обращайтесь к заведующей кафедрой, проф. Анне Бояджян (тел.: +37410 281626; эл. почта: aboyajyan@sci.am).
Правила приема
Поступающие в магистратуру должны лично представить следующие документы:
- копии диплома о высшем образовании и вкладыша,
- выписку из трудовой книжки,
- копию паспорта,
- три фотографии (3 х 4 см).
За оформление документов и организацию конкурса взимается плата в размере 2000 АМД. Документы принимаются до 25 августа 2011 года включительно. Обращаться по адресу: РА, Ереван, пр.М. Баграмяна 24д, второй этаж, МНОЦ НАН РА. Представители заявлений о приеме в магистратуру должны пройти собеседование. Вопросник можно загрузить отсюда.
Плата за обучение для студентов РА составляет 200000 АМД в год, для иностранных студентов - 500000 АМД в год.