ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արևելագիտության ամբիոնի ուսանողների հաջողված փորձը Բոլոնիայի համալսարանում (Իտալիա)
Ս/թ սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արևելագիտության ամբիոնի ուսանողներ Էլիզա Պետրոսյանը և Նոնա Չաթոյանը, որոնք Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում մեկնել էին Բոլոնիայի համալսարան, ներկայացրին համալսարանում մեկ կիսամյակի ընթացքում իրենց ուսումնասիրած դասընթացները, ուսումնառության արդյունքները, պատմեցին իրենց ուսանողական կյանքի, ձեռք բերած փորձի մասին, ծանոթացրին Բոլոնիայի համալսարանի պատմությանը:
Բոլոնիայի համալսարանը (Alma Mater Studiorum-UNIBO, 1088) գտնվում է Իտալիայի հյուսիսում՝ Բոլոնիա քաղաքում, և համարվում է աշխարհում ամենահին և գեղեցիկ համալսարաններից մեկը: UNIBO-ն հայտնի է հետաքրքրիր ու հարուստ կրթական միջավայրով, ուսանողակենտրոն մոտեցմամբ, բարձր որակավորում ունեցող դասախոսական կազմով: Ամբողջ աշխարհում այն հայտնի է նաև իր յուրահատուկ ֆակուլտետներով և հետազոտական կենտրոններով:
Բոլոնիայի համալսարանի հարստությունն է համարվում Biblioteca Universitaria di Bologna գրադարանը, որը հիմնադրվել է 1605 թ.: Այն համալրված է կերպարվեստի և հնագույն ձեռագրերի մոտ մեկուկես միլիոն բնօրինակով, պահպանում է մոտ 250000 գիրք և 1350 պարբերական: Համալսարանի ենթակառուցվածքում ընդգրկված են նաև 260 գրադարաններ, որոնց հավաքածուները նվիրված են առանձին թեմաների:
Բոլոնիայի համալսարանում գործում է բանասիրության ֆակուլտետի հայագիտության ամբիոնը: Ի դեպ, համալսարանի քիմիայի ամբիոնը կրում է հայազգի քիմիկոս Լուիջի Ջակոմո Չամչյանի (Չամիչյան Հակոբ) անունը:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արևելագիտության ամբիոնի ուսանողներ Էլիզա Պետրոսյանը և Նոնա Չաթոյանը Բոլոնիայի համալսարանի պատմության և մշակույթների դեպարտամենտում ուսումնասիրել են «Հարավային Ասիայի գաղութային և ետգաղութային ժամանակաշրջանի մտավոր պատմություն», «Էթիկական հիմնախնդիրներ և սոցիալական փոփոխություններ» «Անգլերեն լեզու» առարկաները:
Պետք է նշել, որ Բոլոնիայի համալսարանում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արևելագիտության ամբիոնի ուսանողները կրթական գերազանց արդյունքների են հասել և հայրենիք են վերադարձել իրենց ուսանողական անմոռանալի փորձը Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ուսանել ցանկացող մյուս ուսանողներին փոխանցելու մեծ պատրաստակամությմաբ:

Успешный приобретенный в Болонском университете (Италия) опыт студентов кафедры востоковедения МНОЦ НАН РА
30 сентября 2019 г. на встрече со студентами кафедры востоковедения МНОЦ НАН РА Элиза Петросян и Нона Чатоян представили результаты своего обучения на протяжении одного полугодия в Болонском университете (Италия) в рамках международной программы кредитной мобильности. Они рассказали о приобретенном опыте, студенческой жизни и ознакомили с историей Болонского университета. Студенты кафедры востоковедения МНОЦ НАН РА, Элиза Петросян и Нона Чатоян, изучали в департаменте истории и культуры Болонского университета следующие предметы: "История колониального и постколониального периода Южной Азии", "Этические проблемы и социальные перемены" и "Английский язык". Студенты учились с большим чувством ответственности, достигнув больших успехов за время учебы в Болонском университете. Вернувшись на родину, Элиза Петросян и Нона Чатоян захотели передать свой приобретенный опыт студентам, желающими учиться в рамках международной программы кредитной мобильности "Эразмус+".
Болонский университе
Болонский университет (Alma Mater Studiorum-UNIBO, 1088) находится в городе Болонья, расположенном на севере Италии у подножья Аппеннинских гор. Он считается одним из древних и красивых университетов, известен своей богатой образовательной средой, студентоцентрированным подходом, высококвалифицированным преподавательским составом, уникальными факультетами и исследовательскими центрами.
Библиотека Болонского университета
Богатством Болонского университета считается библиотека (Biblioteca Universitaria di Bologna), которая была основана в 1605 г. В библиотеке содержится около полутора миллионов экземпляров изобразительного искусства и древних рукописей, около 250 000 книг и 1350 периодических изданий. В инфраструктуру университета входят также 260 библиотек, коллекции которых посвящены отдельным тематическим разделам.
На филологическом факультете Болонского университета действует кафедра арменоведения. Кстати, кафедра химии университета носит имя армянского ученого - Луиджи Джакомо Чамчяна (Чамчян Акоп).