Արդիական լսարանի բացում՝ նոր կրթական ծրագրի իրագործման համար
Սույն թվականի դեկտեմբերի 26-ին ՀՀ ԳԱԱ Ա․Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտում բացվեց նոր լսարան, որ ծառայելու է «Կենսաբազմազանության ուսումնասիրություն և պահպանություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնագիտական գործընթացների կազմակերպմանը։ Մագիստրոսական այդ ծրագիրն այս ուստարում է ներդրվել ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում, այն եզակի է ՀՀ-ում և արդեն մեծ հետաքրքրվածություն է վայելում դիմորդների, մասնագետների և հանրության լայն շրջանակներում։ Ի դեպ, նոր է ոչ միայն մագիստրոսական ծրագիրը, այլև այն սպասարկող ամբիոնը՝ «Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումնասիրություն» անվամբ։
Լսարանի բացումը ֆինանսավորել է Հայ օգնության ֆոնդը՝ մեծ կարևորություն տալով մեկնարկ վերցրած մագիստրոսական ծրագրի կիրառականությանը։
Բացման միջոցառմանը ներկա են եղել և ողջույնի խոսք են ասել ՀՀ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, ՀՕՖ-ի տնօրեն Էդիկ Կարապետյանը, նորաբաց ամբիոնի վարիչ Ալլա Ալեքսանյանը, Բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Ժաննա Հովակիմյանը, ուսանողներ և այլ հրավիրյալներ։
ԳԿՄԿ տնօրեն Ա.Սարգսյանը, մասնավորապես, իր խոսքում նշել է, որ ԳԿՄԿ նորաբաց ամբիոնի տեղակայումը հենց Բուսաբանության ինտիտուտում եղել է մտածված քայլ՝ հիմնված այդ ինստիտուտի գիտական հարուստ ներուժի իրացման և գիտություն-կրթություն շաղկապվածությունն ապահովելու անհրաժեշտության վրա։ Նա մեծ կարևորություն է տվել լսարանի բացմանը՝ հույս հայտնելով, որ այն կծառայի իր նպատակին՝ նպաստելով նոր հիմնված կրթական ծրագրի կայացմանը և որակյալ մասնագետների պատրաստմանը։
Ամբիոնի վարիչ Ա.Ալեքսանյանի խոսքում ուշագրավ էր հետևալը. «Քանի որ Բուսաբանության ինստիտուտը մինչ օրս գիտական ուղղվածություն է ունեցել, չունեինք համապատասխան կրթական լսարան: Այժմ արդեն ունենք հարմարավետ միջավայր, որում կանցնի ամբողջ կրթական պրոցեսը»:
Լսարանի բացումը մեծ ոգևորությամբ է համակել ծրագրի առաջին սերնդի ուսանողներին, որոնց լսարանի բացման ժամանակ տրվել են անվանական կրթաթոշակներ՝ համաֆինանսավորված 3 կազմակերպության կողմից՝ Հայ օգնության ֆոնդի, Կովկասի բնության հիմնադրամի և Սոլյուտոնի։
Ուրախալի է նաև այն փաստը, որ, ըստ ԳԿՄԿ Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումնասիրության ամբիոնի վարիչ Ա.Ալեքսանյանի, նշվածներով չի սահմանափակվում այս կրթական ծրագիրը ֆինանսավորել ցանկացող կազմակերպությունների թիվը: Նա նաև նշեց, որ նորաբաց լսարանը կարող է ծառայել նաև կարճաժամկետ դասընթացների կազմակերպմանը:

Открытие современной аудитории для реализации новой образовательной программы
26 декабря т.г. в Институте ботаники им. А. Тахтаджяна НАН РА открылась новая аудитория, которая будет служить для организации учебно-научных процессов магистерской образовательной программы «Изучение и сохранение биоразнообразия». Данная магистерская программа была внедрена в этом учебном году в Международном научно-образовательном центре НАН РА, она уникальна в Армении и уже пользуется большим интересом у абитуриентов, специалистов и широкой общественности. Кстати, новая не только магистерская программа, но и кафедра, которая его обслуживает, под названием «Изучение разнообразия растений и экосистем».
Открытие аудитории было профинансировано Фондом армянской помощи в результате придания большого значения применению недавно запущенной магистерской программы.
Армен Саргсян, директор МНОЦ, Эдик Карапетян, директор Фонда армянской помощи, Алла Алексанян, заведующая новой кафедрой, Жанна Овакимян, директор Института ботаники, студенты и другие гости присутствовали на открытии и произнесли приветственную речь.
Директор МНОЦ А.Саргсян, в частности, в своем выступлении отметил, что размещение недавно открытой кафедры МНОЦ именно в Институте ботаники было продуманным шагом, основанным на необходимости реализации богатого научного потенциала этого института и обеспечения взаимосвязи наука-образование. Он придал большое значение открытию аудитории, выразив надежду, что оно послужит поставленной цели, способствуя созданию новой образовательной программы и подготовке квалифицированных специалистов.
В выступлении заведующей кафедрой А.Алексанян было примечательно следующее: «Поскольку Институт ботаники до сих пор имел научную направленность, у нас не было соответствующей образовательной аудитории»․
Открытие аудитории доставило огромную радость студентам первого поколения программы, которым на открытии аудитории были вручены именные стипендии, софинансированные 3 организациями: Армянским фондом помощи, Фондом природы Кавказа и Солютон.
Отрадно и то, что, по словам заведующей кафедрой Изучение разнообразия растений и экосистем МНОЦ А.Алексанян, число организаций, желающих профинансировать эту образовательную программу, не ограничивается упомянутыми. Онa также отметилa, что открывшаяся аудитория также может служить для организации краткосрочных курсов.