«Մայրենի լեզուն ազգապահպան նշանակություն ունի». Մերի Սարգսյան
Թեմայի շուրջ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը զրուցել է ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական քարտուղար, լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Մերի Սարգսյանի հետ:
- Տիկի՛ն Սարգսյան, հայտնի է, որ փետրվարի 21-ը նշվում է որպես Մայրենի լեզվի միջազգային օր: Որտեղի՞ց են սկիզբ առնում օրվա ակունքները, և ի՞նչ խորհուրդ ունի այն:
- Հաշվի առնելով անցած դարի կեսերին մայրենի լեզվի իրավունքների դեմ մի շարք ընդվզումները` 1999թ.-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն փետրվարի 21-ը հռչակեց Մայրենի լեզվի միջազգային օր՝ ի նպաստ լեզուների իրավունքների ճանաչման և գործածության աջակցման։ Մայրենի լեզվի միջազգային օրը հավերժացնում է այն քաղաքական պայքարը, որը մղվել է մոտ վաթսուն տարի առաջ բենգալերենն առանձին լեզու ճանաչելու համար: 1952թ.-ին Դաքայում ոստիկանների կրակոցներից սպանվեցին մի խումբ երիտասարդներ, որոնք դուրս էին եկել բողոքելու կառավարության՝ ուրդուն միակ պետական լեզու ճանաչելու որոշման դեմ: Ի հիշատակ այդ պայքարի` 1999 թվականից ի վեր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նշում է Մայրենի լեզվի միջազգային օրը, իսկ 2008 թվականը հռչակել է Լեզուների միջազգային օր: Ի հիշատակ բենգալացիների պայքարի՝ Սիդնեյի Էշֆիլդ զբոսայգում կանգնեցվել է «Պահպանի՛ր մայր լեզուդ» հուշարձանը:
- Հայտնի է, որ այսօր աշխարհում հաշվում են շուրջ 7000 լեզու: Այդ լեզուների մի մասը վաղուց մեռած լեզվի կարգավիճակ ունի, որոշ մասը վտանգված է և մեռած լեզու դառնալու ճանապարհին: Մայրենի լեզվի պահպանման ի՞նչ խնդիրների առջև ենք այսօր կանգնած:
- 21-րդ դարում լեզուների իմացությունը, երկլեզվությունը և բազմալեզվությունը դարձել է լուրջ հրամայական: Լեզուների իմացությունը աշխատանքային, մասնագիտական ավելի լայն հնարավորություններ է ստեղծում: Հետևաբար՝ շատ կարևոր է տիրապետել հատկապես միջազգային լեզուների: Իսկ մենք գիտենք՝ այսօր գլոբալիզացիայի պայմաններում միջազգային լեզուները՝ «լինգվա ֆրանկաները» աստիճանաբար ստիպում են մարդկանց հրաժարվել սեփական մայրենի լեզվից: Սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ կարելի է տիրապետել մի քանի լեզուների, բայց չանել դա մայրենի լեզվի հաշվին: Կարծրացած մի տեսակետ կա, որ մայրենի լեզվի պահպանման, զարգացման հարցերով պետք է զբաղվեն միայն պատկան մարմինները, բայց մայրենին յուրաքանչյուրինս է, մեր էության, կենսագործունեության մի մասը: Հետևաբար, բոլորս պետք է նույնպիսի հոգատարությամբ ու սիրով վերաբերվենք մայրենի լեզվին, ինչպես որ վերաբերվում ենք մեր սիրելի ու հարազատ մարդկանց: Ինչպես որ ամեն օր մաքրում ենք մեր տունը, լվանում հագուստը, այնպես էլ պետք է փորձենք մաքրել մեր բառապաշարը, ազատվել օտարաբան կառույցներից, մակաբույծ բառերից, ավելորդաբանություններից, ժարգոնային բառերից: Գրագետ լինելն ու խոսելը միայն ավելի մեծ շուք ու արժանապատվություն կհաղորդի մեզ:
- ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնը ի՞նչ աշխատանքներ է տանում մայրենի լեզվի նորմատիվ գործածության ուղղությամբ:
- ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնը՝ թե՛ պրոֆեսորադասախոսական կազմը, թե՛ գործող մագիստրանտներն ու շրջանավարտներն ակտիվ աշխատանքներ են իրականացնում մայրենի լեզվի անաղարտության, նորմատիվ գործածության ուղղությամբ: Ամբիոնում դասավանդում են կրթության և գիտության ասպարեզում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ, ովքեր ակտիվորեն մասնակցում են հանրապետական և միջազգային տարբեր գիտաժողովների, սերտ շփումների մեջ են արտերկրի գիտնականների հետ, գիտական լայն հանրությանն են ներկայացնում իրականացրած գիտահետազոտական աշխատանքների արդյունքները, ակտիվորեն մասնակցում են հանրապետությունում լեզվաքաղաքական խնդիրների արծարծման, մշակման գործընթացներին:
- Մեր օրերում շատ կարևոր է երիտասարդ ու նոր սերնդի մեջ արմատավորել մայրենի լեզվի կարևորության ու դրա պահպանման դերը: Ի՞նչ մասնակցություն ունեն Կենտրոնի ուսանողներն այդ ուղղությամբ:
- Լեզվապահպանման աշխատանքներից անմասն չեն մնում նաև մեր ուսանողները: Օրինակ՝ մեր մագիստրանտները անդամակցում են ԳԱԱ լեզվի ինստիտուտին կից գործող Լեզվի երիտասարդ պաշտպանների խորհրդին: Բավական հետաքրքրական էր առաջին միջոցառումը, որը մեծ հեղինակություն բերեց երիտասարդներին, այն կրում էր հետևյալ խորագիրը՝ «Մաքրե՛նք քաղաքը լեզվական սխալներից»: Մեր մագիստրանտները մյուս կամավորների հետ միասին ֆեյսբուքյան էջում պարբերաբար տեղադրում էին նյութեր՝ լեզվական ճիշտ և սխալ տարբերակների, հայերեն համարժեքների, նման, բայց տարբեր բառերի, ընդունելի զուգաձևերի մասին: Առաջիկայում նախատեսվում է հրատարակել «Նման, բայց տարբեր» ժողովածուն, որի համահեղինակներից մեկը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի շրջանավարտ, այժմ ԳԱԱ հայցորդ Նաիրա Խաչիբաբյանն է:
- Տիկի՛ն Սարգսյան, ի՞նչ կմաղթեք Մայրենի լեզվի օրվա առթիվ:
- Շնորհավորում եմ բոլորիս փետրվարյան այս հրաշալի տոնի կապակցությամբ, ցանկանում, որ մեր հանրության մեջ մայրենին գիտակցվի որպես ազգային արժեք, և այն պահպանելու, օտարամուտ տարրերից զերծ պահելու խնդիր չունենանք: Չէ՞ որ մեր ժողովրդի համար մայրենի լեզուն ազգապահպան նշանակություն ունի, ինչպես կրոնը, մշակույթն ու ընտանիքի ինստիտուտը: Հայ ինքնության պահպանման համար չափազանց կարևոր է մայրենիի իմացությունը, պահպանումն ու տարածումը:

"Родной язык имеет значение для сохранения нации". Мери Саргсян
21 февраля отмечается Международный День родного языка. На эту тему отдел общественных связей и карьеры МНОЦ НАН РА побеседовал с ученым секретарем МНОЦ НАН РА, заведующей кафедрой лингвистики, кандидатом филологических наук, доцентом Мери Саргсян.
- Откуда берутся истоки дня и в чем заключается его главный смысл?
- С учетом ряда протестов против прав на родной язык в середине прошлого века, в 1999 года ЮНЕСКО провозгласил 21 февраля Международным днем родного языка во имя признания и содействия использования языков. Международный день родного языка увековечивает политическую борьбу, которая велась около шестидесяти лет назад, за признание бенгальского отдельным языком. В 1952 году в Дакке от выстрелов полицейских была убита группа молодых людей, которые вышли на улицу с протестом против решения правительства о признании урду единственным государственным языком. В память об этой борьбе с 1999 года ЮНЕСКО отмечает Международный День родного языка, а 2008 год провозгласил Международным Днем языков. В память о борьбе бенгальцев в парке Эшфилд в Сиднее установлен памятник "Береги родной язык".
- Известно, что сегодня в мире насчитывается около 7000 языков. Часть из них уже давно имеет статус мертвого языка, некоторые находятся под угрозой стать мертвым языком. С какими проблемами мы сталкиваемся сегодня в вопросе сохранения родного языка?
- В 21 веке изучение языков, двуязычие и многоязычие стали главным императивом. Знание языков создает более широкие рабочие, профессиональные возможности. Поэтому очень важно владеть другими, особенно международными языками. Мы знаем, что сегодня, в условиях глобализации, международные языки, "лингва франки", постепенно вынуждают людей отказываться от родного языка. Однако опыт показывает, что можно говорить на нескольких языках, но не в ущерб родному языку. Существует укоренившееся мнение, что сохранением и развитием родного языка должны заниматься только соответствующие органы, но родной язык принадлежит каждому из нас, является частью нашей сущности и жизнедеятельности. Поэтому мы все должны относиться к родному языку с такой же заботой и любовью, как к своим близким. Точно так, как мы каждый день убираем в доме, стираем одежду, мы должны стараться очищать свой словарный запас, избавляться от инородных конструкций, слов-паразитов, излишеств, сленговых словечек. Грамотность и умение говорить только придадут нам больше блеска и достоинства.
- Какую работу проводит кафедра лингвистики МНОЦ НАН РА по нормативному использованию родного языка?
- Кафедра лингвистики МНОЦ НАН РА, как профессорско-преподавательский состав, так и магистранты и выпускники Центра проводят активную работу по чистоте и нормативному использованию родного языка. На кафедре преподают высококвалифицированные специалисты в сфере образования и науки, которые активно участвуют в различных республиканских и международных конференциях, находятся в тесном контакте с зарубежными учеными, представляют широкому научному сообществу результаты проведенных научно-исследовательских работ, активно участвуют в процессах разработки и рассмотрения в республике языковых и политических проблем.
- В наши дни очень важно укоренить в молодом и новом поколении роль важности родного языка и его сохранения. Какое участие принимают студенты Центра в этом направлении?
- Наши студенты не остаются в стороне от работы по сохранению языка. Например, наши аспиранты являются членами Совета молодых защитников языка при Институте языка Национальной академии наук. Первое мероприятие, повысевшее авторитет молодежи в глазах общественности, было довольно интересным, оно называлось "Очистим город от языковых ошибок". Наши магистранты вместе с другими добровольцами периодически размещали на фейсбуковской странице материалы о правильных и неправильных языковых вариантах, армянских эквивалентах, схожих, но разных словах, приемлемых парных формах.
- Госпожа Саргсян, что вы пожелаете по поводу Дня родного языка?
- Поздравляю всех нас с этим прекрасным февральским праздником, желаю, чтобы в нашем обществе родной язык был осознан как национальная ценность, чтоб мы не имели проблемы сохранения его, ограждения от чужеродных элементов. Ведь для нашего народа родной язык имеет такое же значение для сохранения нации, как религия, культура и институт семьи. Для сохранения армянской идентичности чрезвычайно важно знание, сохранение и распространение родного языка.