ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում բացվեց հերթական համակարգչային նոր լսարանը
Հուլիսի 3-ին ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը հարազատ մագիստրոսներին համախմբելու հրաշալի առիթ ուներ: Նրանք հավաքվել էին ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում` մասնակցելու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից համակարգչային նոր լսարանի բացման պաշտոնական արարողությանը:
Ընկերության նվիրատվության` «Home-Zone Turbo» փաթեթի շրջանակում գործող 3G երթուղիչի շնորհիվ այսուհետ Կենտրոնի 10 համակարգիչ ապահովված կլինեն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տրամադրած ինտերնետով: Նշված փաթեթով գործող ևս մեկ Wi-Fi անկյուն է ստեղծվել գիտակրթական կենտրոնի գիտաժողովների դահլիճում:
ՏՏ լաբորատորիային տրամադրվել է նաև մեկ ինտերակտիվ գրատախտակ: Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից ընդհանուր առմամբ արվել է 3,5 միլիոն դրամի ներդրում:
Ներկաները փաստեցին, որ բարձրագույն կրթական հաստատություններում Wi-Fi անկյուններ և համակարգչային լսարանների ստեղծմամբ ուսանողներն ու դասախոսական անձնակազմը հնարավորություն են ստանում դասընթացները կազմակերպել ժամանակակից տեխնիկական հագեցած միջոցներով: Համակարգչային լսարանը և Wi-Fi անկյունները տարատեսակ անլար միացմամբ սարքեր օգտագործողներին թույլ կտան օգտվել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ընձեռած լայն հնարավորություններից:
«Արտասահմանում Wi-Fi-ը համարվում է ինտերնետ կապի առաջնային միջոց և դրա առկայությունը պարտադիր պայման է` կրթական ռեսուրսները տեխնոլոգիաների հետ համատեղելու առումով: Այդ է պատճառը, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակաբար աջակցում է բուհերիրն` կրթական ոլորտում Wi-Fi տեխնոլոգիայի լայն կիրառման հարցում»,- նշեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործադիր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը փաստեց, որ այսօր մեր գիտության և կրթության ոլորտում կան որոշակի դժվարություններ, որոնք պայմանավորված են անհրաժեշտ տեխնոլոգիաների ոչ բավարար ապահովվածությամբ: «Նման աջակցություններն անհրաժեշտ և շատ տեղին են: Այն սերունդը, որն օգտվելու է այս բարեգործությունից, երկար տարիներ հիշելու է»,-հավելեց Ռ. Մարտիրոսյանը:
«Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրումը կօգնի ուսանողներին բացահայտելու իրենց ներուժը` խորացնելով ոչ միայն տեսական, այլև գործնական գիտելիքները»,- ասաց ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Ալբերտ Սարգսյանը:
ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մագիստրոսական խորհրդի նախագահ Արմեն Վարդանյանի խոսքով նորագույն տեխնոլոգիաները կնպաստեն ուսանողական կյանքն առավել դյուրին, հետաքրքիր, բովանդակալից դարձնելուն և կրթության որակը բարձրացնելուն:

В Международном научно-образовательном Центре НАН РА открылся новый компьютерный кабинет, оснащенный последним словом высоких технологий
Июль 4, 2012
Международный научно-образовательный Центр НАН РА обрадовал своих магистрантов открытием нового компьютерного кабинета. По этому поводу 3 июля с.г. состоялась церемония официального открытия с участием исполнительного директора Вивасел-МТС, президента НАН РА, директора МНОЦ НАН РА, сотрудников, преподавателей и магистрантов Центра.
Благодаря благотворительной деятельности Вивасел-МТС в рамках пакета “Home-Zone Turbo” 10 компьютеров Центра будут обеспечены интернетом действующего маршрутизаторa 3G. В рамках этого же пакета Wi-Fi (беспроводной интернет) действует и в зале симпозиумов Центра. Лаборатории ՏՏ Центра также предоставлена интерактивная доска. Общий вклад со стороны Вивасел-МТС в развитии технического оснащения МНОЦ НАН РА в целом составил около 3,5 миллиона в драмах.
Участники церемонии открытия отметили, что создание компьютерных аудиторий и точек доступа Wi-Fi в учебных учреждениях предоставит магистрантам и преподавательскому составу возможность проводить весь учебный процесс в современных условиях технического оснащения. С помощью точек доступа Wi-Fi ( беспроводным включением оборудования) пользователи смогут воспользоваться широкими возможностями Вивасел-МТС.
За рубежом Wi-Fi считается ведущим средством связи, интернета и его наличие является обязательным условием в сочетании учебных ресурсов и высоких технологий (IT). По этой причине, как отметил Ральф Йирикян, исполнительный директор Вивасел-МТС, они всемерно содействуют широкому применению технологии Wi-Fi в сфере образования.
Радик Мартиросович Мртиросян, президент НАН РА, в свою очередь, отметил, что сегодня в области образования и науки существуют определенные трудности, которые обусловлены недостаточным обеспечением высоких технологий. Затем он добавил: “Подобные акции очень нужны и к месту. Это поколение, которое воспользуется предоставленными возможностями со стороны Вивасел-МТС, будет помнить еще долгие годы”.
Альберт Гургенович Саргсян, директор Международного научно-образовательного Центра, в особенности подчеркнул, что внедрение высоких технологий в МНОЦ НАН РА поможет студентам раскрыть свой потенциал, углубляя и развивая не только теоретические, но и практические знания.
Армен Варданян, председатель Студенческого Совета МНОЦ НАН РА, выразил благодарность от имени студентов, отметив, что внедрение высоких технологий будет способствовать повышению качества образования и поможет сделать студенческую жизнь более содержательной и интересной.