Հարցազրույց «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի վարիչի հետ
- Բնապահպան լինելը զուտ մասնագիտություն չէ, այն գիտակցված ընտրույթուն և  կենսակերպ է, որին անդավաճան պետք է հետևել ամբողջ կյանքի ընթացքում:
Այսօր մենք կանգնած ենք Հայաստանի բնաշխարհը պահպանելու և արժանապատվորեն սերունդներին փոխանցելու հրամայականի առաջ, և շրջակա միջավայրի մասին գիտությունների մասնագետները կոչված են ազգային, տարածաշրջանային և գլոբալ մակարդակներում լուծելու շրջակա միջավայրի պահպանության և բնօգտագործման խնդիրները, ինչպես նաև մշակելու կայուն զարգացմանը համահունչ ազգային բնապահպանական քաղաքականություն և ազգային անվտանգության համակարգում ապահովելու  էկոլոգիական անվտանգության իրականացումը:
- Հարգելի՛ տիկին Սահակյան, ո՞ր մասնագիտություն ունեցող շրջանավարտներն են նախընտրում ուսումը շարունակել «Բնապահպանության և բնօգտագործում» մասնագիտությամբ և ի՞նչ որակավորում է նրանց տրվում ավարտելուց հետո:
- «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնում իրենց մագիստրոսական կրթությունը շարունակում են շատ տարբեր մասնագիտություններ ունեցող շրջանավարտներ՝  աշխարհագրագետներ, կենսաբաններ, քիմիկոսներ,  տնտեսագետներ, նույնիսկ լեզվաբաններ և լրագրողներ: Շատ հաճախ մեր ուսանողներն արդեն աշխատանքային որոշակի փուլ անցած երիտասարդներ են, որոնք մասնագիտական կրթությունը լրացնելու կամ մասնագիտություն փոխելու անհրաժեշտություն ունեն: Այսինքն՝ մեծամասնությունը գիտակցված է մոտենում մագիստրոսական կրթություն ստանալու հրամայականին:
Ամբիոնի շրջանավարտներին շնորհվում է «Շրջակա միջավայրի մագիստրոսի» որակավորում՝ բնապահպանություն և բնօգտագործում մասնագիտացմամբ:
- Ի՞նչ ձևաչափով են կազմակերպվում Ձեր ամբիոնի դասընթացները: Ի՞նչ գործնական դասընթացներ և հնարավորություններ են ընձեռվում ուսանողներին ամբիոնի և ինստիտուտի կողմից:
- Դասերը կազմակերպվում են դասախոսությունների, սեմինարների և գործնական աշխատանքների համադրությամբ: Ամբիոնում  հավասարապես կարևորվում են տեսական գիտելիքները և դրանց գործնական կիրառությունը: 2020 թվականից ամբիոնի ուսանողներն ունեն ՀՀ-ում եզակի ERLEP միջհամալսարանական կրթական և գիտահետազոտական լաբորատորիայում հետազոտություններ կատարելու հնարավորություն: Լաբորատորիան ստեղծվել է Menvipro «Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն) կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի շրջանակներում՝ ՀՀ ԳԱԱ էկոկենտրոնի լաբորատոր հզորությունների հենքի վրա: Բացի այդ, մագիստրոսական թեզերի լաբորատոր հետազոտություններն իրականացվում են Էկոկենտրոնում առկա նյութատեխնիկական բազայի և մասնագիտական ռեսուրսների հիման վրա: Մագիստրոսական թեմաների ընտրությունից հետ ուսանողներ հնարավորություն են ստանում  անմիջական մասնակցություն ունենալու Էկոկենտրոնի տարբեր բաժինների գիտահետազոտական աշխատանքներին:
- Ի՞նչ միջազգային ծրագրեր, համագործակցություններ է առաջարկում ամբիոնն ուսանողներին:
-2017 թվականից ամբիոնում իրականացվում են «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության և կարողությունների զարգացման ծրագրեր Տուշայի, Նեապոլի (Իտալիա) և Կրակովի (Լեհաստան) համալսարանների հետ:
- Որքանո՞վ է հեշտ «Բնապահպանության և բնօգտագործում» մասնագիտությունն ավարտած շրջանավարտին աշխատանք գտնել Հայաստանում, և որքանո՞վ եք Դուք աջակցում նրանց այս ուղղությամբ:
- Ամբիոնում սովորող ուսանողների միջոցով ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում (Էկոկենտրոն) մշտապես  գործում է երիտասարդ կադրերի ներգրավման և գիտական ներուժի արդյունավետ վերարտադրության քաղաքականությունը: 2010 թվականից Էկոկենտրոնում աշխատել է 18 շրջանավարտ, որոնցից 8-ը հետագայում ուսումը շարունակել է ասպիրանտուրայում, 2-ը պաշտպանել են թեկնածուական ատենախոսություն: Ներկա պահին Էկոկենտրոնում աշխատում է «Բնապահպանության և բնօգտագործում» ամբիոնի 10 շրջանավարտ, որոնք զբաղեցնում եմ ամենատարբեր պաշտոններ՝ լաբորանտ-հետազոտողից մինչև գիտաշխատող և գիտքարտուղար:
Բացի այդ, մշտապես արդիականացվող և աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխանող բազմաբնույթ դասընթացների և հիմնարար գիտելիքների շնորհիվ ամբիոնի շրջանավարտներն աշխատանքի են անցնում պետական և միջազգային կառույցներում, գիտահետազոտական կենտրոններում, լաբորատորիաներում, շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի և բնապահպանական փորձաքննության ոլորտներում: Ինչպես արդեն նշվեց, մեր ուսանողներից շատերն արդեն աշխատանքի պահանջով են ընդունվում մագիստրատուրա՝ իրենց հետագա առաջընթացի համար, և կարծում եմ, որ հաջողում են:
- Ի՞նչ մարտահրավերների և զարգացման հնարավորությունների առջև են կանգնած այսօր բնապահպանները:
- Այսօր շրջակա միջավայրի գիտության մասնագետների և էկոլոգների առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներից է ազգային և գլոբալ մարտահրավերների համալիր հետազոտումն ու հաղթահարումը, ընդհանուր ուղենիշի մշակումը:
Ազգային բնապահպանական մարտահրավերների շարքում առավել մտահոգիչ են ընթացիկ ընդերքօգտագործման և բնապահպանական կայունության հարցերը, բնապահպանական  կառավարման թերացումները, շրջանաձև տնտեսության անցման հիմնախնդիրները և այլն, որոնց լուծման համար անհրաժեշտ է իրականացնել բնապահպանական ազդեցության փորձաքննություն, բնապահպանական հետևանքների գնահատում և բացահայտում: Այսօր որոշում կայացնող յուրաքանչյուր պաշտոնյա պետք է իմանա և տիրապետի շրջակա միջավայրի հնարավոր խնդիրներին և որոշումների կայացման գործում ելնի բացառապես կայուն զարգացման հիմունքներից՝ ապահովելով մարդ-բնություն հավասարակշռության և սերունդների հավասարության սկզբունքները:  Ահա այս թվարկված գործառույթների վերաբերյալ «Բնապահպանության և բնօգտագործում» մասնագիտությամբ սովորող մագիստրանտները ստանում են հիմնարար և կիրառական գիտելիքներ:
- Ուսանելու ընթացքում ի՞նչ առավելություններ ունեն մագիստրանտներն այլ բուհերի նույն մասնագիտությունների համեմատությամբ:
- Ամբիոնի մագիստրանտներին հնարավորություն է ընձեռվում անցնել ազգային և եվրոպական լավագույն փորձի կիրառմամբ մոդեռնիզացված ժամանակակից դասընթացներ, կատարել հետազոտություններ ՀՀ-ում եզակի ERLEP միջհամալսարանական կրթական և գիտահետազոտական լաբորատորիայում, ինչպես նաև մասնակցել միջազգային ծրագրերին և ուսումը շարունակել կամ անցնել մասնագիտական պրակտիկա եվրոպական լավագույն բուհերում:  Մագիստրանտները հնարավորություն են ձեռք բերում սովորելու ակադեմիական միջավայրում, ունենալու միջազգային հեղինակություն վայելող և գործող գիտնականներ հանդիսացող դասախոսներ, անմիջականորեն մասնակցելու բազմաբնույթ գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացման գործընթացին: Մագիստրանտների համար ստեղծվում են բոլոր հնարավորությունները՝ ուսումը երրորդ կրթական ասպիրանտական մակարդակում շարունակելու համար՝ ապահովելու հետազոտությունների շարունակականություն և հետագայում աշխատանքի անցնելու գիտական կազմակերպությունում:

Интервью с заведующим кафедрой "Экологии и природопользовании"
- Защита окружающей среды - это не просто профессия, а осознанный выбор и образ жизни, которому необходимо добросовестно следовать на протяжении всей жизни.
Сегодня перед нами - проблема сохранения природного мира Армении, достойной его передачи будущим поколениям, и ученые-экологи на всех уровнях – национальном, региональном и глобальном - призваны решать проблемы защиты окружающей среды и природопользования, а также разрабатывать национальную экологическую политику устойчивого развития для обеспечения экологической безопасности в системе национальной безопасности.
- Госпожа Саакян, выпускники какой специальности предпочитают продолжение своего образования по специальности "Экология и природопользование" и какая квалификация им присваивается после окончания магистерского образования?
- На кафедре экологии и природопользования свое магистерское образование продолжают выпускники самых разных специальностей – географы, биологи, химики, экономисты, даже лингвисты и журналисты. Очень часто нашими студентами являются молодые люди, которые уже прошли определенный этап работы и нуждаются в завершении профессионального образования или смене профессии. Точнее, большинство из них сознательно подходит к императиву получения степени магистра. Выпускникам кафедры присваивается квалификация "Магистр окружающей среды" по специальности "Экология и природопользование".
- По какому формату организуются курсы занятий вашей кафедры? Какие практические занятия и возможности предоставляются студентам со стороны кафедры и института?
- Занятия организованы на основе сочетания лекций, семинаров и практических занятий. На кафедре в равной степени важны как теоретические знания, так и их практическое применение. С 2020 года студенты кафедры имеют возможность проводить исследования в уникальной межвузовской учебно-исследовательской лаборатории ERLEP Армении. Лаборатория была создана в рамках программы развития возможностей Erasmus + Menvipro "Модернизация образовательных программ по охране окружающей среды (экология) для Армении и Грузии" на мощной базе лабораторных возможностей Эко-центра НАН РА. Кроме того, лабораторные исследования магистерских диссертаций проводятся на базе материально-технической базы и профессиональных ресурсов Эко-центра. После выбора тем магистерских диссертаций студенты имеют возможность принимать непосредственное участие в исследовательских работах разных отделов Эко-центра.
- Какие международные программы и сотрудничество предлагает кафедра студентам?
- С 2017 года на кафедре осуществляются программы развития международной кредитной мобильности Erasmus + и развития возможностей в сотрудничестве с университетами Туша, Неаполя (Италия) и Кракова (Польша).
- Насколько легко выпускникам по специальности "Экология и природопользование" найти работу в Армении и как вы их поддерживаете в этом направлении?
- В Центре экологических исследований НАН РА (Эко-центр) посредством студентов постоянно проводится политика привлечения молодых кадров и эффективного воспроизводства научного потенциала. С 2010 года в Экоцентре работали 18 выпускников, из которых восемь человек продолжили обучение в аспирантуре и защитили кандидатские диссертации. На данный момент время в Эко-центре работают 10 выпускников кафедры "Экология и природопользование", которые занимают разные должности - от лаборанта-исследователя до научного сотрудника и учёного секретаря. Более того, выпускники кафедры благодаря постоянно обновляемым знаниям различных курсов, отвечающих требованиям рынка труда, и фундаментальным знаниям трудоустраиваются в государственных и международных структурах, исследовательских центрах, лабораториях, в сфере экологического мониторинга и экологической экспертизы. Как уже было сказано, многие наши студенты поступают в магистратуру уже по сути своей работы для дальнейшего развития. Думаю, что у них всë удачно складывается.
- С какими вызовами и "возможностями развития" сталкиваются сегодня экологи?
- Одна из важнейших задач, стоящих сегодня перед экологами, - комплексное исследование и преодоление национальных и глобальных вызовов, разработка единого руководства. Среди национальных экологических проблем наибольшую озабоченность вызывают недостатки в управлении окружающей средой, вопросы текущего использования недр, экологической устойчивости, проблемы перехода к экономике замкнутого цикла и т. д. Все эти вопросы необходимо решать посредством осуществления экспертизы экологического воздействия, оценки и раскрытия экологических последствий. Сегодня каждый чиновник должен знать проблемы окружающей среды и принимать решения исключительно на основе устойчивого развития, обеспечивая принципы баланса человек-природа и равенства поколений. Магистранты, обучающиеся по специальности "Экология и природопользование", получают базовые и прикладные знания по этим перечисленным проблемам.
- Какие преимущества имеются у студентов вашей кафедры по сравнению с другими вузами той же специальности?
- Студенты нашей кафедры имеют возможность пройти современные модернизированные курсы занятий с использованием лучшего национального и европейского опыта, проводить исследования в единственной в своём роде, уникальной межвузовской учебно-исследовательской лаборатории ERLEP в Армении, а также участвовать в международных программах, продолжать учебу или пройти профессиональную практику в лучших университетах Европы. Наши студенты имеют возможность учиться в академической среде, у всемирно известных учёных-преподавателей, принимать непосредственное участие в осуществлении различных исследовательских проектов. Для магистрантов создаются все условия и возможности для продолжения обучения в аспирантуре - на третьем уровне послевузовского образования, чтобы обеспечить непрерывность исследовательской работы и в дальнейшем работать в научной организации.