Հարցազրույց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ երկրաբանության ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Սարգսյանի հետ
- 2013 թ. ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մագիստրատուրայում ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի մասնագիտական ներուժի և նյութատեխնիկական բազայի հիման վրա բացված երկրաբանության ամբիոնը նպատակ ունի երկրաբանական ակտիվ հետազոտությունների ոլորտ ներգրավել երիտասարդ կադրերի, ակտիվացնել նրանց մասնակցությունը ժամանակակից հետազոտական աշխատանքներում: Ամբիոնը հետազոտողի համար լայն հնարավորություններ է ընձեռում ինչպես տեսական (Երկրի ընդերքում տեղի ունեցող պրոցեսներ, Երկրի կառուցվածքին և Երկրի պատմությանն առնչվող թեմաներ), այնպես էլ գործնական և կիրառական գիտելքիների (երկրաբանական վտանգների գնահատում, բնապահպանական հիմնախնդիրներ, հիդրոերկրաքիմիա, օգտակար հանածոների և դրանց որոնման մեթոդներ, աշխարհագրական տեղեկատվական մեթոդներ) ձեռք բերման համար:
- Հարգելի՛ տիկին Սարգսյան, Ձեր կարծիքով ո՞ր մասնագիտություն ունեցող շրջանավարտներն են նախընտրում ուսումը մագիստրատուրայում շարունակել «Երկրաբանություն» մասնագիտությամբ և ստանալ երկրաբանի որակավորում:
- Ըստ ավանդույթի՝ մագիստրատուրայում ուսումը հիմնականում ցանկանում են շարունակել երկրաբանության բակալավրի աստիճան ունեցող դիմորդները, բայց վերջին տարիների ընթացքում կարծես ավանդույթը փոխվում է, և մեր ամբիոն են դիմում կիրառական մաթեմատիկայի, աշխարհագրության, էկլոգիայի, ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսաբանության և նույնիսկ լեզվաբանության բակալավրի աստիճան ունեցող մարդիկ: Սա շատ ողջունելի է և նույիսկ, կարելի է ասել, օրինաչափ, քանի որ երկրաբանությունը բնական գիտությունների այն ճյուղերից է, որի ուսումնասիրությունները սերտորեն կապված են բնական գիտությունների մյուս ճյուղերին: Չէ՞ որ երկրաբանությունը՝ որպես գիտություն, առնչվում է գիտական ուղղությունների լայն սպեկտրի հետ, և նրա հետազոտությունների ոլորտը ընդգրկում է նաև մի շարք հարակից գիտություններ: Երկրաբանության առանձին ճյուղեր, օրինակ՝ երկրաֆիզիկան, երկրաքիմիան, գեոինֆորմատիկան միջդիսցիպլինար բնույթ ունեն են։
- Ամբիոնում ի՞նչ ձևաչափով են կազմակերպվում դասընթացները: Ունե՞ք արդյոք գործնական դասընթացներ կազմակերպելու հնարավորություն: Ուսանողներին ուրիշ ի՞նչ հնարավորություններ են ընձեռում երկրաբանության ամբիոնը և Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտը:
- Ուսանելու ընթացքաում մագիստրանտները ընդհանուր երկրաբանական գիտելիքներ են ստանում ակտիվ տեկտոնիկայի, երկրաբանական վտանգների, սեյսմոլոգիայի, հրաբխագիտության, նստվածքագիտության, երկրաքիմիայի, երկրաֆիզիկայի, հիդրոերկրաքիմիայի, օգտակար հանածոների և դրանց որոնման մեթոդների, պետրոլոգիայի և պետրոգրաֆիայի, աշխարհագրական տեղեկատվական մեթոդների, ինչպես նաև հարակից այլ ուղղությունների մասին: Տեսական գիտելիքներ հաղորդելուց բացի՝ ամբիոնը ուսանողներին հնարավորություն է տալիս մասնակցելու ինստիտուտի դաշտային և լաբորատոր աշխատանքներին: Ուսումնառության ընթացքում նրանց լաբորատորիաներում տարբեր հետազոտական արդյունքներ վերլուծելու հնարավորություն է ընձեռվում: Ուսանողները հետազոտությունների համար կարող են օգտվել ժամանակակից տեխնոլոգիաներից, ինչպես նաև բարելավել իրենց հաշվողական հմտությունները: Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտում գործող երկրաբանության ամբիոնի նպատակներից մեկը ուսանողներին ինստիտուտի հետազոտական ծրագրերում ներգրավելն է, քանի որ աշխատանքային փորձը գիտելիքի ձեռքբերման լավագույն միջոցն է։
- Ի՞նչ միջազգային ծրագրեր, համագործակցություններ է առաջարկում ամբիոնն ուսանողներին:
- Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտը համատեղ գիտական հետազոտություններ է իրականացնում Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Իրանի, Իտալիայի, Թայվանի և այլ երկրների մասնագետների հետ:
Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտը և Ֆրանսիայի գիտական հետազոտությունների ազգային կենտրոնի (CNRF) հետ համատեղ ստեղծվել է (2012 թ.) հայ-ֆրանսիական միջազգային լաբորատորիա, որի գործունեության ընթացքում սեյսմոտեկտոնիկայի և հնագիտության բնագավառներում նոր, կարևոր տեղեկություններ են ստացվել: Երիտասարդ մասնագետները շարունակաբար վերապատրաստում են Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի, Գերմանիայի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համալսարաններում:
Օրինակ՝ այս տարի երկրաբանության ամբիոնի 1-ին կուրսի ուսանողները «Erasmus credit mobility» ծրագրի շրջանակներում հնարավորություն ունեն ուսումը շարունակելու Լիլլի համալսարանում: Համալսարանը ռադիոլարիաների լաբորատոր հետազոտման համար լայն հնարավորույթուններ է ընձեռնում: Այդ հետազոտությունները մեծապես կօգնեն նրանց մագիստրոսական թեզի շուրջ տարվող աշխատանքներում:
Այսպիսով՝ ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի և Լիլլի համալսարանի երկար տարիների համագործակցության արդյունքնում, բացի ասպիրանտուրայում իրականացվող ծրագրերից, հնարավորություն կլինի նաև մագիտրատուրայում փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու:
- Որքանո՞վ է հեշտ «Երկրաբանություն» մասնագիտությունն ավարտած շրջանավարտին աշխատանք գտնել Հայաստանում, և որքանո՞վ եք դուք աջակցում նրանց այս ուղղությամբ:
- Այս պահին մեր ուսանողներից երեքը աշխատում են ինստիտուտի տարբեր լաբորատորիաներում:
Լավագույն ուսանողները միշտ հնարավորություն են ունենում աշխատելու Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտում՝ հետագա ասպիրանտական ուսումնառության հեռանկարով, ինչպես նաև ընդգրկվում են տարբեր միջազգային դրամաշնորհային ծրագրերում:
Մասնագիտանալով երկրաբանական տարաբնույթ հետազոտությունների ոլորտում՝ մեր շրջանավարտները կարող են ներգրավվել նաև բնապահպանական, երկրաբանական վտանգների խնդիրների գնահատման, լուծման կամ այդ խնդիրները նվազագույնի հասցնելու միջոցների ու ուղիների հայտնաբերմանն ուղղված աշխատանքներում:
- Ի՞նչ մարտահրավերների և զարգացման հնարավորությունների առջև են կանգնած այսօր երկրաբանները:
- Ընդհանուր առմամբ Հայաստանում գիտության ոլորտում աշխատանքը երիտասարդների համար այնքան էլ գրավիչ չէ, առաջին հերթին ցածր աշխատավարձերի և թույլ զարգացած հետազոտական ենթակառուցվածքների պատճառով: Մեկ այլ մեծ խնդիր է գիտության ոլորտից որակյալ կադրերի արտահոսքը: Սրանք լուրջ մատահրավերներ են:
Միևնույն ժամանակ երկրաբանության շատ ոլորտներում այժմ երիտասարդ և բանիմաց կադրերի մեծ պահանջարկ կա: Կան նաև շատ ոլորտներ, որտեղ կարելի է լավ արդյունքների հասնել, այդ թվում՝ միջազգային համագործակցության միջոցով:

Интервью с заведующей кафедры геологии МНОЦНА РА – Лилит Саргсян
- На основе научного потенциала и материально-технической базы Института геологических наук НАН РА была создана (2013 г.) кафедра геологии в МНОЦ НАН РА. Цель кафедры – привлечение молодых кадров в сферу активных геологических исследований, к участию в современных исследовательских работах. Кафедра предоставляет исследователю широкие возможности для приобретения как теоретических (процессы, происходящие в земной коре, темы относительно строения и истории Земли), так и практических, прикладных знаний (оценка геологических опасностей, проблемы окружающей среды, гидрогеохимия, методы поиска полезных ископаемых).
- Уважаемая госпожа Саргсян, выпускники какой профессии, на ваш взгляд, предпочитают продолжить обучение в магистратуре по специальности "Геология" и получить квалификацию геолога?
- По традици абитуриенты со степенью бакалавра по специальности "Геология" желают продолжить обучение в магистратуре. Но оказывается, что за последние годы тенденция меняется, и в нашу кафедру обращаются люди с бакалаврским образованием прикладной математики, географии, экологии, физики, химии, биологии и даже лингвистики. Это можно только приветствовать и даже, можно сказать, закономерно. Поскольку геология является той ветвью естественных наук, исследования которой тесно связаны с другими сферами естествознания. Ведь геология как наука соприкасается с широким спектром научных направлений, и область ее исследований также включает ряд смежных наук. Отдельные ветви геологии (к примеру - геофизика, геохимия, геоинформатика) носят междисциплинарный характер.
- По какому формату организуются занятия на кафедре? Есть ли у вас возможность организовать практические занятия? Какие дополнительные возможности предоставляют студентам кафедра геологии МНОЦ НАН и Институт геологических наук НАН РА?
В процессе учебы магистранты получают общие геологические знания об активной тектонике, о геологических опасностях, сейсмологии, вулканологии, седиментологии, геохимии, геофизике, гидрогеохимии, методах поиска полезных ископаемых, петрологии и петрографии, методах географической информации, а также о других смежных направлениях и т. д. Кроме теоретических знаний кафедра предоставляет студентам возможность участвовать в полевых и лабораторных работах. В процессе учебы они имеют возможность анализировать различные результаты исследований в своих лабораториях. Студенты могут использовать современные технологии для своих исследований, а также улучшать свои вычислительные навыки. Одна из целей действующей кафедры геологии и Института геологических наук - привлечение студентов в исследовательские программы института, поскольку лучшее средство получения знаний – наличие опыта работы.
- Какие международные программы сотрудничества предлагает кафедра студентам?
- Институт геологических наук проводит совместные научные исследования со специалистами из Франции, Швейцарии, Германии, Великобритании, США, Ирана, Италии, Тайваня и других стран. При совместном сотрудничестве Института геологических наук НАН РА с Французским национальным центром научных исследований (CNRF) была создана армяно-французская международная лаборатория (2012 г.), в результате деятельности которой была получена новая важная информация в области сейсмотектоники и археологии. Молодые специалисты проходят переподготовку и продолжают своё обучение в университетах Франции, Швейцарии, Германии и США.
Например, в этом году первокурсники геологического факультета имеют возможность продолжить обучение в рамках программы "Erasmus credit mobility" ("Кредитная мобильность Erasmus") в Университете Лилль. Вуз предлагает широкие возможности лабораторного исследования радиолярий. Эти исследования очень помогут им в работе над магистерской диссертацией. Таким образом, в результате многолетнего сотрудничества Института геологических наук НАН РА и университета Лилль, кроме программы обмена аспирантами, появится также возможность осуществления программы обмена магистрантами.
- Насколько легко выпускнику по специальности "Геология" найти работу в Армении и насколько вы в состоянии их поддерживать в этом направлении?
- Лучшие студенты всегда имеют возможность работать в Институте геологических наук с перспективой дальнейшего обучения в аспирантуре, а также участия в различных международных грантовых программах. Специализируясь в области различных исследований геологии, наши выпускники также могут участвовать в оценке экологических и геологических опасностей, в решении проблемы сведения к минимизации этих опасностей и выявлении этих средств в восстановительных работах.
- Перед какими вызовами стоят сегодня геологи?
- В целом работа в сфере науки Армении не очень привлекательна для молодежи, в первую очередь, по причине низкой заработной платы и слаборазвитой исследовательской инфраструктуры. Другая очень серьёзная проблема - отток квалифицированных кадров из области науки. И это является очень серьёзным вызовом. В то же время существует большой спрос на молодые профессиональные кадры во многих областях геологии, где можно достичь хороших результатов, в том числе - посредством международного сотрудничества.