Հանդիպում AFISHE ծրագրի շրջանակներում մասնագիտական կրթական ծրագրերի քննարկման նպատակով
Ս/թ նոյեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ հանդիպում Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի (ՀԱԱՀ), ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի (ԿՀԷԳԿ) հետ համատեղ իրականացվող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի շրջանակներում:
Ծրագրի շրջանակներում արդեն իսկ մեկնարկել են «Ձկնային տնտեսություն» համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագրի դասընթացների առարկայական նկարագրերի և ուսումնամեթոդական նյութերի մշակման գործընթացը՝ համատեղ ուսումնական պլանի և ընտրված դասընթացների համաձայն: Ուսանողն առարկայական նկարագրից պետք է պատկերացում կազմի առարկայի բովանդակության, կառուցվածքի, նպատակների, խնդիրների, մեթոդների, «գիտելիքներ, կարողություններ, ունակություններ» և կոմպետենցիաների (ընդհանրական և մասնագիտական) եզրույթներով արտահայտված վերջնական արդյունքների և գնահատման մեթոդների ու չափանիշների մասին:
Հանդիպման ընթացքում ՀԱԱՀ որակի գնահատման և ապահովման տնօրեն Լիլիթ Զաքարյանը ԳԿՄԿ և ԿՀԷԳԿ ծրագրի մասնակիցների հետ քննարկեց «Ձկնային տնտեսություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի առարկայական նկարագրերը և պատասխանեց մասնակիցների հարցերին:
Հիշեցնենք, որ AFISHE ծրագրի հիմնական նպատակն է նվազեցնել ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա Հայաստանում և Ուկրաինայում ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների մագիստրոսական այնպիսի ծրագրերի ստեղծմամբ և զարգացմամբ, որոնք համարժեք կլինեն եվրոպական նմանատիպ առաջատար ծրագրերին, կարձագանքեն ազգային և տարածաշրջանային կարիքներին ու կամրապնդեն համալսարան-ձեռնարկություն-հետազոտություն համագործակցությունը («կրթությունից մինչև էկոլոգիա» հայեցակարգ):

Meeting and Discussion of Curricula within AFISHE Program
On November 16, a meeting of "Development of Aquaculture and Fisheries Education for Green Deal in Armenia and Ukraine: FROM EDUCATION TO ECOLOGY" (AFISHE) Erasmus+ CBHE jointly implemented by International Scientific-Educational Center of NAS RA (ISEC), Armenian National Agrarian University (ANAU) and Scientific Center of Zoology and Hydroecology of NAS RA (SCZH) was held at ANAU.
Within the framework of the project, the process of developing subject descriptions and learning materials for the Master's degree study program in aquaculture and fisheries has already started, according to the joint curriculum and selected courses. The subject description, which is expressed in terms of "knowledge, abilities, skills" and competences (general and professional), should give the student an idea of the subject's content, structure, goals, tasks, methods, learning outputs, and evaluation methods and criteria.
During the meeting, Lilit Zakaryan, the Director of ANAU’s Quality Assessment and Assurance Center, answered the participants’ questions and went over the subject descriptions of the Master's program in aquaculture and fisheries with the ISEC and SCZH representatives.
Reminder: the overall goal of this project is to decrease the negative impact of aquaculture and fishery industry on the environment in Armenia and Ukraine through the designing and development of Master’s degree programs in aquaculture and fisheries, that is benchmarked to high-quality similar programs in Europe and responsive to national and regional needs, and strengthening the university-enterprise-research cooperation (concept "from education to ecology").