Հայերենի արդի լեզվավիճակի քննություն ռուսական միջավայրում (հայերենը որպես սփյուռքի լեզու և օտար լեզու)
Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ Գիտության կոմիտեի «Երիտասարդ գիտաշխատողների հետազոտությունների աջակցության» ծրագրի շրջանակում՝ «22YR-6B005» ծածկագրի ներքո:
«Հայերենի արդի լեզվավիճակի քննություն ռուսական միջավայրում (հայերենը որպես սփյուռքի լեզու և օտար լեզու)» նախագիծը հնարավորություն է տալիս առաջին անգամ մանրամասնորեն ուսումնասիրել հայերենի արդի լեզվավիճակը ռուսալեզու միջավայրում, ինչպես նաև վերլուծել և ներկայացնել հայերենը որպես մայրենի, օտար կամ երկրորդ լեզու դասավանդելու խնդիրները, միջոցները և եղանակները:
Նախագիծն ունի կոնկրետ նպատակ, այն է՝ ուսումնասիրել հայերենի արդի լեզվավիճակը ամենախոշոր հայկական համայնքում` Ռուսաստանում (Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի օրինակով), ներկայացնել ռուսալեզու միջավայրում հայերենի զարգացման միտումները, խնդիրները, ուսուցման առանձնահատկությունները:
«Հայերենի արդի լեզվավիճակի քննություն ռուսական միջավայրում (հայերենը որպես սփյուռքի լեզու և օտար լեզու)» նախագիծը հեռանկարային է, քանի որ արդյունքները և նախագծի հիման վրա մշակված սկզբունքներն ու չափորոշիչները կարելի է կիրառել ոչ միայն Հայաստանում գործող ռուսալեզու կրթական հաստատություններում, այլև Ռուսաստանի հայկական համայքներում: Այն մեծ հեռանկարներ կբացի ինչպես տեսական-լեզվաբանական, այնպես էլ գործնական-կիրառական խնդիրների լուծման համար:
Ծրագիրը կարող է օգտակար լինել ցանկացած մարդու համար՝ անկախ սեռից, տարիքից, կրթական մակարդակից, բնակության վայրից և նպատակից:
«Հայերենի արդի լեզվավիճակի քննություն ռուսական միջավայրում (հայերենը որպես սփյուռքի լեզու և օտար լեզու)» թեմայի շրջանակում հետազոտություն են իրականացնում.
Հեղինակ և ղեկավար՝
- Մերի Սարգսյան՝ բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ (https://orcid.org/0000-0003-2913-2819)

Analysis of the current state of the Armenian language in the Russian environment (Armenian as the language of Diaspora and a foreign language)
The project is being implemented within the framework of the "Research Support for Young Researchers" supported by the Science Committee of RA (Research project № 22YR-6B005).
The project of "Analysis of the current state of the Armenian language in the Russian environment (Armenian as the language of Diaspora and a foreign language)" makes it possible for the first time to study in detail the current state of the Armenian language in the Russian-speaking environment, as well as to analyze and present the problems, means, and methods of teaching Armenian as a mother tongue, foreign or second language.
The project has a specific goal: to study the current state of the Armenian language in the largest Armenian community in Russia (following the example of the Armenian community of St. Petersburg), to present the tendencies, problems of the development and peculiarities of the Armenian language learning in the Russian-speaking environment.
The project of "Analysis of the current state of the Armenian language in the Russian environment (Armenian as the language of Diaspora and a foreign language)" has a great perspective, as the results and standards developed on the basis of the project can be applied not only in Russian-language educational institutions operating in Armenia but also in Armenian communities in Russia. It will open great prospects for solving both theoretical-linguistic and practical-practical problems.
The following project may be useful for anyone, regardless of gender, age, educational level, or place of residence and purpose.
Within the scope of the project of "Analysis of the current state of the Armenian language in the Russian environment (Armenian as the language of Diaspora and a foreign language)" the research is carried out by