Հայերենի արդի լեզվավիճակի քննություն ռուսական միջավայրում (հայերենը որպես սփյուռքի լեզու և օտար լեզու)
Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ Գիտության կոմիտեի «Երիտասարդ գիտաշխատողների հետազոտությունների աջակցության» ծրագրի շրջանակում՝ «22YR-6B005» ծածկագրի ներքո:
«Հայերենի արդի լեզվավիճակի քննություն ռուսական միջավայրում (հայերենը որպես սփյուռքի լեզու և օտար լեզու)» նախագիծը հնարավորություն է տալիս առաջին անգամ մանրամասնորեն ուսումնասիրել հայերենի արդի լեզվավիճակը ռուսալեզու միջավայրում, ինչպես նաև վերլուծել և ներկայացնել հայերենը որպես մայրենի, օտար կամ երկրորդ լեզու դասավանդելու խնդիրները, միջոցները և եղանակները:
Նախագիծն ունի կոնկրետ նպատակ, այն է՝ ուսումնասիրել հայերենի արդի լեզվավիճակը ամենախոշոր հայկական համայնքում` Ռուսաստանում (Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի օրինակով), ներկայացնել ռուսալեզու միջավայրում հայերենի զարգացման միտումները, խնդիրները, ուսուցման առանձնահատկությունները:
«Հայերենի արդի լեզվավիճակի քննություն ռուսական միջավայրում (հայերենը որպես սփյուռքի լեզու և օտար լեզու)» նախագիծը հեռանկարային է, քանի որ արդյունքները և նախագծի հիման վրա մշակված սկզբունքներն ու չափորոշիչները կարելի է կիրառել ոչ միայն Հայաստանում գործող ռուսալեզու կրթական հաստատություններում, այլև Ռուսաստանի հայկական համայքներում: Այն մեծ հեռանկարներ կբացի ինչպես տեսական-լեզվաբանական, այնպես էլ գործնական-կիրառական խնդիրների լուծման համար:
Ծրագիրը կարող է օգտակար լինել ցանկացած մարդու համար՝ անկախ սեռից, տարիքից, կրթական մակարդակից, բնակության վայրից և նպատակից:
«Հայերենի արդի լեզվավիճակի քննություն ռուսական միջավայրում (հայերենը որպես սփյուռքի լեզու և օտար լեզու)» թեմայի շրջանակում հետազոտություն են իրականացնում.
Հեղինակ և ղեկավար՝
- Մերի Սարգսյան՝ բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ (https://orcid.org/0000-0003-2913-2819)

Анализ современного состояния армянского языка в российской среде (армянский как язык диаспоры и как иностранный)
Проект осуществляется в рамках программы "Поддержка исследований для молодых исследователей", поддержанной Комитетом по науке РА (исследовательский проект № 22YR-6B005).
Проект «Анализ современного состояния армянского языка в российской среде (армянский как язык диаспоры и как иностранный)» дает возможность впервые подробно изучить текущее состояние армянского языка в русской языковой среде, а также проанализировать и представить проблемы, способы и методы преподавания армянского языка как родного, иностранного и второго языка.
Проект имеет конкретную цель: изучить современное состояние армянского языка в крупнейшей армянской общине - в России (на примере армянской общины Санкт-Петербурга), представить тенденции развития армянского языка, его проблемы и особенности обучения армянскому языку в русскоязычной среде.
Проект «Исследование современного состояния армянского языка в российской среде (армянский как язык диаспоры и как иностранный)» является перспективным, так как принципы и критерии, разработанные в рамках проекта, и его результаты могут быть применены не только в российских образовательных учреждениях Армении, но и в армянских общинах России. Он откроет большие перспективы для решения как теоретико-лингвистических, так и практических задач.
Проект может быть полезен любому, независимо от пола, возраста, уровня образования, места жительства и его интересов.
В рамках проекта «Анализ современного состояния армянского языка в российской среде (армянский как язык диаспоры и как иностранный)» исследование проводят: