Վերապատրաստում՝ «ԵՄ հաղորդակցություն» թեմայով
Ս/թ սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը և «Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» կարողությունների զարգացման Էրազմուս+ ծրագրի համակարգող Գևորգ Տեփանոսյանը մասնակցեցին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության կազմակերպած «Աջակցություն ԵՄ հաղորդակցման բարեփոխումներին Հայաստանում-2» վերապատրաստմանը՝ նվիրված ԵՄ տեսանելիության ապահովման և հաղորդակցման պահանջների ներկայացմանն ու պրակտիկ կիրառմանը:
Վերապատրաստման ընթացքում ներկայացվեցին հանրային կապերի տեսական հիմունքները և պրակտիկ ասպեկտները. որպես օրինակ բերվեցին Գրունիգի հանրային կապերի 4 մոդելները: Քննարկվեց նաև այն հարցը, թե ինչպես կազմակերպել տեղեկատվական քարոզարշավներ և իրադարձություններ՝ բովանդակությունից դեպի ազդեցության մեծացում գնալով:
Այնուհետև մասնակիցները գործնականորեն ներկայացրին, թե ինչպես կարող են առաջ մղել իրենց ծրագրերը մասնավորապես 2020 թ. կազմակերպվելիք Եվրոպայի օրվա ընթացքում:
Վերապատրաստման ավարտին ներկայացվեցին և քննարկվեցին սոցիալական հարթակները և դրանց գրավչությունը ՀՀ-ում, հարթակներն օգտագործողների աճի և նվազման միտումները, առանձնացվեցին այն հարթակները, որոնք առավել արդյունավետ են ծրագրերի առաջմղման համար:

Семинар - Коммуникационная политика ЕС
16 сентября с.г. Арусяк Арутюнян /заведующая отделом внешних связей МНОЦ НАН РА/ и Геворг Тепаносян /координатор программы развития возможностей Эразмус +, "Защита окружающей среды (экология)" на основе образовательных программ модернизации для Армении и Грузии/ приняли участие в семинаре, организованном делегацией ЕС под названием "Содействие реформам коммуникационной политики ЕС в Армении - 2". В частности, данный тренинг был посвящен обеспечению прозрачности для представления и практического применения требований коммуникационной политики ЕС.
На семинаре были представлены теоретические основы и практические аспекты связей с общественностью. В качестве примера были приведены четыре модели связей с общественностью Грюнига. Также обсуждался вопрос организации информационной пропаганды, начиная от содержания к увеличению влияния.
Далее, участники на практике представили как можно продвигать свои программы, в частности – в предстоящем 2020 г., в течение организации Дня Европы. В заключение мероприятия предметом обсуждения стали социальные платформы и их привлекательность в РА, тенденции увеличения и снижения пользователей платформ. Были выделены те платформы, которые более эффективны для продвижения программ.