Ուսուցիչների և կրթության կազմակերպիչների վերապատրաստում Օդեսայի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան կիրակնօրյա դպրոցում
Օգոստոսի 3, 2020
Օդեսայի հայկական համայնքի և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի միջև կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակներում ս.թ. հուլիսի 20-ից Օդեսայի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան կիրակնօրյա դպրոցում սկսվեցին երկշաբաթյա վերապատրաստման դասընթացները: Համայնքի ուսուցիչները և կրթության կազմակերպիչները մասնակցեցին ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի կողմից կազմակերպված «Հայերենը որպես երկրորդ լեզու դասավանդելու սկզբունքները և չափանիշները» մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացին (30 ժամ, 1 կրեդիտ): Դասընթացը վարում էր ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ, բ.գ.թ. Մ. Սարգսյանը:
Դասընթացի շրջանակներում մասնակիցները ծանոթացան սփյուռքում հայագիտական առարկաները դասավանդելու առանձնահատկություններին, կրթական, առարկայական և մշակութային գործող ծրագրերին, ուսումնական նյութերին, մեթոդներին և ռեսուրսներին: Մ. Սարգսյանը մասնակիցներին ներկայացրեց երկլեզու միջավայրում մայրենի լեզուների գործառմանն առնչվող խնդիրները, լեզվական հանրույթի տարբեր սերունդների և լեզվի իմացության տարբեր մակարդակ ունեցող աշակերտների հետ աշխատելու սկզբունքները և մեթոդները:
«Վերապատրաստումները մասնագիտական և անձնային աճի անքակտելի մասն են կազմում: Ժամանակի պահանջին համահունչ պետք է շարժվել, լինել ճկուն և պատրաստ նոր մարտահրավերների: Իսկ դա իհարկե հնարավոր չէ առանց վերապատրաստումների: Շատ կարևոր է և ողջունելի, որ Օդեսայի հայկական համայնքը նախաձեռնեց այս ծրագիրը: Հուսով եմ՝ սա վարակիչ և հաջող օրինակ կլինի մյուս համայնքների և սփյուռքի հայկական կրթօջախների համար: Ի պատիվ Օդեսայի հայկական համայնքի ղեկավար Տիգրան Հարությունյանի և Օդեսայի մշակույթի կենտրոնի ղեկավար, Ուկրաինայի հայ կանանց կոմիտեի նախագահ Աննա Գևորգյանի՝ համագործակցության սկիզբը բավական խոստումնալից էր: Դպրոցի ղեկավարության և ուսուցիչների պատրաստակամությունն ու ձգտումն ուղղակի հիացմունքի են արժանի: Ուսուցիչները բավական պատրաստված և փորձառու մասնագետներ են, իսկ ամենակարևորն այն է, որ նախանձախնդիր են իրենց աշխատանքի նկատմամբ, պատրաստ նոր համագործակցության, նոր մեթոդներ կիրառելուն, իրենց աշխատելաոճը բարելավելուն, գիտելիքը և փորձը հարստացնելուն, հայրենիքից հեռու ազգայինը, հայկականը, հայեցին պահելուն, պահպանելուն, փոխանցելուն և զարգացնելուն», - նշեց Մ. Սարգսյանը:
Դասընթացներն ընթացել են ըստ պլանի և ժամանակացույցի, ընտրված ձևաչափը հնարավորություն է տվել մասնակիցներին լինել ոչ թե պասիվ ունկնդիրներ, այլ մասնակցել ակտիվ քննարկումների, ներկայացնել իրենց պրակտիկայում եղած դրական և բացասական խնդիրները, իրենց փորձը փոխանցել մյուսներին: Վերջին շաբաթվա ընթացքում մասնակիցները գործնական աշխատանքներ են կատարել: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ Մ. Սարգսյանի հետ վերլուծել են լավագույն և վատագույն դասի օրինակները, քննարկել բազմալեզու միջավայրում կրթական գործընթացի դրական և բացասական կողմերը, ծանոթացել ուսումնական, ուսումնաօժանդակ նյութերին և առցանց ռեսուրսներին, կիրակնօրյա և շաբաթօրյա դպրոցների կրթական ծրագրերի առանձնահատկություններին, վերլուծել առկա խնդիրներները և դրանց պատճառները, առաջարկել լուծումներ:
Ելնելով երկրում տիրող իրավիճակից, ինչպես նաև տարածական խոչընդոտից` ուսուցիչների մի մասը դասընթացին մասնակցել է հեռավար ձևաչափով: Վերապատրաստման դասընթացները հաջողությամբ անցած մասնակիցները ստացել են հավաստագիր՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի կողմից:

Подготовка учителей и организаторов образования в воскресной школе имени Месропа Маштоца в Одессе
В рамках заключенного меморандума между армянской общиной в Одессе и Международным научно-образовательным центром НАН РА 20 июля с.г. в воскресной школе им. Месропа Мащтоца кафедрой языковедения МНОЦ НАН РА были организованы двухнедельные занятия по профессиональной переподготовке учителей и организаторов образования общины под названием "Принципы и критерии преподавания армянского как второго языка" (длительность профессиональной переподготовки - 30 часов, 1 кредит): Занятия вела заведующая кафедрой языковедения МНОЦ НАН РА М. Саргсян, к.ф.н.
В рамках этих занятий участники воскресной школы в Одессе ознакомились с особенностями преподавания арменоведческих дисциплин в диаспоре, действующими образовательными, предметно-культурными программами, учебными материалами, методами и ресурсами. М. Саргсян представила своей аудитории проблемы, которые связаны с использованием родного языка в двуязычной среде, методами и критериями работы с разным уровнем владения языком.  В частности, М.Саргсян отметила: "Переподготовки составляют неотъемлемую часть профессионального и личностного роста. Нужно двигаться в соответствии с требованием времени, быть гибким и готовым к новым вызовам. А это невозможно без переподготовок. Очень важно приветствовать инициативную программу армянской общины в Одессе в надежде на то, что их успешный пример станет заразительным для других общин армянской диаспоры. К чести руководителя армянской общины Одессы Тиграна Арутюняна и руководителя культурного центра Одессы, председателя армянского женского комитета Украины Анны Григорян, начало сотрудничества стало многообещающим. Готовность и воодушевление руководства школы вместе с учителями вызывают только восхищение.
Учителя воскресной школы – достаточно подготовленные, опытные профессионалы, и самое главное то, что они преданы своему делу и готовы к новому сотрудничеству с применением новых методов, совершенствованием стиля своей работы, обогащением знаний, опыта, хранением и развитием национальной культуры". Занятия были проведены по плану и графику. Выбранный формат проведения занятий позволил участникам активно участвовать в обсуждениях, делиться своим профессиональным опытом. В течение последней недели участники выполнили практические работы. Совместно с М. Саргсян они проанализировали существующие проблемы и их причины, выдвинули новые решения на базе лучших и худших образцов урока, положительных и отрицательных сторон учебного процесса в многоязычной среде, ознакомились с учебными материалами, онлайн ресурсами, особенностями образовательных программ воскресных и субботних школ.
Исходя из существующей ситуации в стране и мире, часть учителей приняли участие на занятиях в дистанционном формате. Участники, принявшие активное участие на занятиях и зарегистрировавшие успешные результаты, получили СЕРТИФИКАТ со стороны кафедры языковедения МНОЦ НАН РА.