Ուսուցիչների և կրթության կազմակերպիչների վերապատրաստում Օդեսայի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան կիրակնօրյա դպրոցում
Օգոստոսի 3, 2020
Օդեսայի հայկական համայնքի և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի միջև կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակներում ս.թ. հուլիսի 20-ից Օդեսայի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան կիրակնօրյա դպրոցում սկսվեցին երկշաբաթյա վերապատրաստման դասընթացները: Համայնքի ուսուցիչները և կրթության կազմակերպիչները մասնակցեցին ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի կողմից կազմակերպված «Հայերենը որպես երկրորդ լեզու դասավանդելու սկզբունքները և չափանիշները» մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացին (30 ժամ, 1 կրեդիտ): Դասընթացը վարում էր ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ, բ.գ.թ. Մ. Սարգսյանը:
Դասընթացի շրջանակներում մասնակիցները ծանոթացան սփյուռքում հայագիտական առարկաները դասավանդելու առանձնահատկություններին, կրթական, առարկայական և մշակութային գործող ծրագրերին, ուսումնական նյութերին, մեթոդներին և ռեսուրսներին: Մ. Սարգսյանը մասնակիցներին ներկայացրեց երկլեզու միջավայրում մայրենի լեզուների գործառմանն առնչվող խնդիրները, լեզվական հանրույթի տարբեր սերունդների և լեզվի իմացության տարբեր մակարդակ ունեցող աշակերտների հետ աշխատելու սկզբունքները և մեթոդները:
«Վերապատրաստումները մասնագիտական և անձնային աճի անքակտելի մասն են կազմում: Ժամանակի պահանջին համահունչ պետք է շարժվել, լինել ճկուն և պատրաստ նոր մարտահրավերների: Իսկ դա իհարկե հնարավոր չէ առանց վերապատրաստումների: Շատ կարևոր է և ողջունելի, որ Օդեսայի հայկական համայնքը նախաձեռնեց այս ծրագիրը: Հուսով եմ՝ սա վարակիչ և հաջող օրինակ կլինի մյուս համայնքների և սփյուռքի հայկական կրթօջախների համար: Ի պատիվ Օդեսայի հայկական համայնքի ղեկավար Տիգրան Հարությունյանի և Օդեսայի մշակույթի կենտրոնի ղեկավար, Ուկրաինայի հայ կանանց կոմիտեի նախագահ Աննա Գևորգյանի՝ համագործակցության սկիզբը բավական խոստումնալից էր: Դպրոցի ղեկավարության և ուսուցիչների պատրաստակամությունն ու ձգտումն ուղղակի հիացմունքի են արժանի: Ուսուցիչները բավական պատրաստված և փորձառու մասնագետներ են, իսկ ամենակարևորն այն է, որ նախանձախնդիր են իրենց աշխատանքի նկատմամբ, պատրաստ նոր համագործակցության, նոր մեթոդներ կիրառելուն, իրենց աշխատելաոճը բարելավելուն, գիտելիքը և փորձը հարստացնելուն, հայրենիքից հեռու ազգայինը, հայկականը, հայեցին պահելուն, պահպանելուն, փոխանցելուն և զարգացնելուն», - նշեց Մ. Սարգսյանը:
Դասընթացներն ընթացել են ըստ պլանի և ժամանակացույցի, ընտրված ձևաչափը հնարավորություն է տվել մասնակիցներին լինել ոչ թե պասիվ ունկնդիրներ, այլ մասնակցել ակտիվ քննարկումների, ներկայացնել իրենց պրակտիկայում եղած դրական և բացասական խնդիրները, իրենց փորձը փոխանցել մյուսներին: Վերջին շաբաթվա ընթացքում մասնակիցները գործնական աշխատանքներ են կատարել: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ Մ. Սարգսյանի հետ վերլուծել են լավագույն և վատագույն դասի օրինակները, քննարկել բազմալեզու միջավայրում կրթական գործընթացի դրական և բացասական կողմերը, ծանոթացել ուսումնական, ուսումնաօժանդակ նյութերին և առցանց ռեսուրսներին, կիրակնօրյա և շաբաթօրյա դպրոցների կրթական ծրագրերի առանձնահատկություններին, վերլուծել առկա խնդիրներները և դրանց պատճառները, առաջարկել լուծումներ:
Ելնելով երկրում տիրող իրավիճակից, ինչպես նաև տարածական խոչընդոտից` ուսուցիչների մի մասը դասընթացին մասնակցել է հեռավար ձևաչափով: Վերապատրաստման դասընթացները հաջողությամբ անցած մասնակիցները ստացել են հավաստագիր՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի կողմից:

Training of teachers and education organizers at Mesrop Mashtots Sunday School in Odessa
Within the framework of the memorandum of cooperation signed between the Armenian community of Odessa and the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, two-week training courses started at Mesrop Mashtots Sunday School in Odessa on July 20, 2020. Community teachers and organizers of education participated in the professional training course "Principles and Criteria for Teaching Armenian as a Second Language" organized by the Chair of Linguistics of the ISEC NAS RA (30 hours, 1 credit). The course was conducted by the Head of the Chair of Linguistics, M. Sargsyan.
Within the framework of the training, the participants got acquainted with the peculiarities of teaching Armenological subjects in the Diaspora, the current educational, subject-cultural programs, educational materials, methods and resources. M. Sargsyan introduced the participants to the problems related to the use of mother tongues in a bilingual environment, the methods of working with different generations of the language community, the principles of working with students with different levels of language proficiency.
“Training is an integral part of professional and personal growth. We must move in line with the demands of the time, be flexible and ready for new challenges. And of course this is not possible without training. It is very welcome that the Armenian community of Odessa initiated this project. I hope this will be a contagious, successful example for Armenian communities in other communities, in the Diaspora. The beginning of cooperation was quite promising in honor of Tigran Harutyunyan, the head of the Armenian community of Odessa and Anna Gvorgyan, the head of the Odessa Cultural Center, the chairwoman of the Armenian Women’s Committee of Ukraine. The willingness and aspirations of the school and teachers are simply admirable. Teachers are well-trained and experienced professionals, and the most important thing is that they are zealous for their work, ready for new cooperation, application of new methods, improvement of their work style, enrichment of knowledge, experience, keeping, preserving, transferring and developing national Armenian, away from homeland” said M. Sargsyan.
The trainings were held according to the plan-schedule, the chosen format allowed the participants to be not passive listeners, but to participate in active discussions, to present the positive-negative problems in their practice, to share their experience with others. During the last week, the participants did some practical work. Head of the Chair of Linguistics of the ISEC NAS RA M. Sargsyan along with the participants discussed the examples of the best and worst classes, pros and cons of the educational process in a multilingual environment, got acquainted with the teaching aids, online resources, the peculiarities of Sunday and Saturday school curricula, analyzed the existing problems, their reasons, and offered solutions. Due to the situation in the country, as well as the spatial barrier, some teachers participated in the training at a distance. The participants who successfully passed the training courses received a certificate from the Chair of Linguistics of the ISEC NAS RA.