Erasmus+ հետազոտական պրակտիկա․ Վահե Աթոյան, Նորվեգիայի արկտիկական համալսարան
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) «Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի 2025 թվականի գերազանց շրջանավարտ Վահե Աթոյանը ԳԿՄԿ-ում ուսանելու տարիներին Erasmus+ ծրագրի շրջանակներում կրկնակի հնարավորություն է ունեցել հետազոտական պրակտիկա անցնելու Նորվեգիայի արկտիկական համալսարանում (UiT)։
«ՀՀ ԿԳՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի կողմից ֆինանսավորված 22IRF-10 «Կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը Հայաստանում. բույսերի կենսաբազմազանության ուսումնասիրության ամբողջական մոտեցում» թեմային կից Erasmus+ ծրագրի շրջանակներում Նորվեգիայի արկտիկական համալսարանի (UiT) Կլիմայի լաբորատորիայում նա մասնակցել է բույսերի սթրեսի կայունությունը բարձրացնելուն ուղղված համատեղ հետազոտություններին:
Հարցազրույցում Վահեն պատմում է իր միջազգային պրակտիկայի մասին։
– Վահե՛, ինչու՞ որոշեցիր մասնակցել շարժունության ծրագրին։
– Ծանոթանալով ծրագրի բովանդակությանը՝ շատ հետաքրքրվեցի, քանի որ այն ներառում էր մասնագիտական ոլորտում կարևոր և արդիական կիրառական մեթոդների ուսումնասիրություն։ Բացի այդ՝ ծրագիրը հնարավորություն էր տալիս ծանոթանալու նոր երկրի, նոր մշակույթի և ճանապարհորդելու։ Առանձնահատուկ հետաքրքրեց ինձ համալսարանի արկտիկ տեղակայումը, քանի որ ինքս սիրով եմ կապվում ցուրտ կլիմայի հետ։
– Մագիստրատուրայում ստացածս մասնագիտական հիմնարար գիտելիքները ինձ շատ օգնեցին՝ արագ հարմարվելու նոր լաբորատորիայում պրակտիկ աշխատանքներին։ Հուսով եմ, որ նաև իմ աշխատասիրությունը, թիմում աշխատելու կարողությունը և արագ սովորելու ունակությունը լավ տպավորություն թողեցին, ինչն, իմ կարծիքով, նպաստեց երկրորդ այցիս հնարավորությանը։
– Հյուրընկալած համալսարանում ստացա մասնագիտական կարևոր պրակտիկ հմտություններ, նոր ընկերներ, առավել լայն աշխարհայացք, ղեկավարներ և կոլեգաներ, որոնց հետ մինչ այժմ պահպանվում է կապը, և, իհարկե, արկտիկ շրջանում ապրելու բացառիկ փորձ։ Սովորեցի տիրապետել նորագույն ոչ դեստրուկտիվ սկանավորման մեթոդներին, ինչպես նաև բարելավեցի լաբորատոր աշխատանքի հմտություններս։ Սովորեցի կազմակերպել և իրականացնել ծավալուն հետազոտական աշխատանք, կատարել տվյալների հավաք և նախնական վերլուծություն։ Պրակտիկայի ընթացքում հնարավորություն ունեցա ծանոթանալու մի շարք ժամանակակից լաբորատոր և վերլուծական մեթոդների և գործնականորեն կիրառելու դրանք։ Կատարեցի ԴՆԹ-ի անջատում, PCR և բարկոդինգ՝ բուսական նմուշների մոլեկուլային նույնականացման նպատակով։ Բացի մոլեկուլային մեթոդներից` աշխատեցի հիպերսպեկտրալ տեսախցիկներով և PlantEye 3D լազերային–մուլտիսպեկտրալ սկաներով՝ բույսերի կառուցվածքային և ֆիզիոլոգիական ցուցանիշները ուսումնասիրելու համար։ Այս փորձառությունը թույլ տվեց ոչ միայն ամրապնդել տեսական գիտելիքներս, այլև ձեռք բերել գործնական հմտություններ` տվյալների հավաքագրման, մշակման և արդյունքների վերլուծության ոլորտում։
– Ո՞րն է մագիստրոսական թեզիդ վերնագիրը, և ի՞նչ նշանակություն ունեցավ Նորվեգիա մեկնելդ մագիստրոսական թեզիդ պատրաստման հարցում։
– Մագիստրոսական թեզիս վերնագիրն է՝ «Հիպերսպեկտրալ պատկերման հնարավորությունների ընդլայնումը հայկական Vaccinium տեսակների նույնականացման համար»: Թեզիս հիմնական փորձարարական մասն իրականացրի Նորվեգիայում, իսկ տվյալների վերլուծությունն ու թեզիս շարադրումը՝ Հայաստան վերադառնալով։
– Համեմատեմատի՛ր քեզ Erasmus+ ծրագրին մասնակցելուց առաջ և հետո։
– Erasmus+ ծրագրին մասնակցելուց հետո ձեռք բերեցի լուրջ պրակտիկ փորձ՝ լաբորատորիայում աշխատելու և ինքնուրույն գործելու։ Բացի այդ՝ փոխվեց իմ հետաքրքրությունը որոշ խիստ մասնագիտական ենթաբաղադրիչների հանդեպ։ Մասնագիտական աճի հետ մեկտեղ դարձա ավելի ինքնուրույն և ազատ շփվող։
– Ինչպե՞ս քեզ տրվեց Erasmus+ ծրագրին կրկնակի մասնակցելու հնարավորություն՝ նույն բուհում հյուրընկալվելու հանգամանքով։
– Առաջին այցի ժամանակ արդեն դարձել էի լաբորատորիայի լիարժեք անդամ՝ թե՛ աշխատանքի կատարման, թե՛ անձնակազմի հետ հաղորդակցության առումով։ Այդ պատճառով առաջացավ ցանկություն՝ ավարտական աշխատանքս իրականացնելու հենց այդ լաբորատորիայում, և ես որոշեցի Erasmus+ ծրագրին դիմել նաև հաջորդ կիսամյակի համար։
– Գիտական ոլորտներում մասնագիտացող ուսանողների համար, իմ կարծիքով, շարժունության ծրագրերին մասնակցությունը շատ կարևոր է, քանի որ դա հնարավորություն է տալիս ձեռք բերելու փորձ, ծանոթանալու միջազգային գիտական միջավայրին և հետագայում մասնակցելու համատեղ նախագծերի և հետազոտությունների իրականացմանը։
– Շատ գոհ եմ թե՛ ծրագրից, թե՛ միջավայրից։ Հայտս լրացնելու պահից մինչ ծրագրի ավարտը ինձ տրվեց պատրաստակամ աջակցություն՝ ղեկավարներիս, ԳԿՄԿ-ի և հյուրընկալող համալսարանի (UiT) կողմից, ինչի համար շատ շնորհակալ եմ։
– Դու արդեն ԳԿՄԿ շրջանավարտ ես, գերազանցության դիպլոմով շրջանավարտ։ Ինչպե՞ս և որտե՞ղ ես պատրաստվում կիրառել ԳԿՄԿ-ում և Նորվեգիայում ստացածդ մասնագիտական գիտելիքն ու փորձը։
– Պլանավորում եմ մնալ գիտության ոլորտում և դրանք կիրառել Հայաստանում, անհրաժեշտության դեպքում՝ մասնակցել միջազգային համատեղ գիտական ծրագրերի։
– Այլ ուսանողներին միանշանակ խորհուրդ կտամ մասնակցել նման ծրագրերի, քանի որ դրանք հրաշալի հնարավորություն են՝ մասնագիտական հմտություններ ձեռք բերելու, նոր ծանոթություններ հաստատելու և ճանապարհորդելու համար։ Խորհուրդ կտամ նաև բարելավել անգլերենի գիտելիքները և համարձակորեն դիմել միջազգային շարժունության ծրագրերին։
Կից տեսանյութում՝ դրվագներ Վահեի նորվեգական պրակտիկայից, որում արտացոլված է անտառային գետնամորու՝ կլիմայի փոփոխությունների նկատմամբ դրսևորած հակազդեցության լաբորատոր հետազոտման շարքը՝ տարբեր մեթոդների կիրառմամբ։

Erasmus+ исследовательская практика: Ваге Атоян, Арктический университет Норвегии
Ваге Атоян — выпускник 2025 года магистерской программы «Молекулярная и клеточная биология» Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук Республики Армения (МНОЦ НАН РА) — во время обучения дважды прошёл исследовательскую практику в Арктическом университете Норвегии (UiT) в рамках программы Erasmus+.
В рамках проекта 22IRF-10 «Воздействие изменения климата в Армении: комплексный подход к изучению биоразнообразия растений», финансируемого Комитетом по высшему образованию и науке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, он участвовал в совместных исследованиях в климатической лаборатории UiT, направленных на повышение устойчивости растений к стрессовым условиям.
В интервью Ваге рассказывает о своём международном опыте.
– Ваге, почему ты решил участвовать в программе мобильности?
– Ознакомившись с содержанием программы, я очень заинтересовался, поскольку она включала изучение важных и актуальных прикладных методов в моей профессиональной области. Кроме того, программа давала возможность познакомиться с новой страной, культурой и путешествовать. Меня особенно привлекло арктическое расположение университета, ведь я люблю холодный климат.
– Что ты взял с собой в Европу как духовную или интеллектуальную ценность, чтобы представить
Армению?
– Основательные профессиональные знания, полученные в магистратуре, помогли мне быстро адаптироваться к практической работе в новой лаборатории. Надеюсь, что также моё трудолюбие, умение работать в команде и способность быстро учиться произвели хорошее впечатление, что, на мой взгляд, способствовало возможности поехать туда во второй раз.
– Что ты получил в Арктическом университете Норвегии?
– В принимающем университете я приобрёл важные профессиональные и практические навыки, новых друзей, более широкий кругозор, научных руководителей и коллег, с которыми до сих пор поддерживаю связь. И, конечно, уникальный опыт жизни в арктическом регионе. Я освоил новейшие неразрушающие методы сканирования, улучшил лабораторные навыки, научился организовывать и выполнять масштабные исследовательские проекты, собирать и предварительно анализировать данные. Во время практики познакомился с рядом современных лабораторных и аналитических методов и применил их на практике. Я выполнял выделение ДНК, ПЦР и баркодинг для молекулярной идентификации растительных образцов. Помимо молекулярных методов, я работал с гиперспектральными камерами и 3D лазерно-мультиспектральными сканерами PlantEye для изучения структурных и физиологических показателей растений. Этот опыт позволил мне не только укрепить теоретические знания, но и приобрести практические навыки в сборе, обработке и анализе данных.
– Как называется твоя магистерская диссертация, и какое значение имела поездка в Норвегию для её подготовки?
– Моя магистерская работа называется «Расширение возможностей гиперспектральной визуализации для идентификации армянских видов Vaccinium». Основную экспериментальную часть я провёл в Норвегии, а анализ данных и написание диссертации завершил уже после возвращения в Армению.
– Сравни себя до и после участия в программе Erasmus+.
– После участия в программе Erasmus+ я получил серьёзный практический опыт работы в лаборатории и стал более самостоятельным. Также изменились мои профессиональные интересы в некоторых специализированных направлениях. Вместе с профессиональным ростом я стал более независимым и общительным.
– Как тебе удалось дважды участвовать в Erasmus+ в одном и том же университете?
– Уже во время первого визита я стал полноценным членом лаборатории — как в плане выполнения работы, так и в общении с персоналом. Поэтому у меня возникло желание провести выпускную работу именно в этой лаборатории, и я решил подать заявку на участие в Erasmus+ и на следующий семестр.
– Насколько важно для армянских студентов участвовать в программах мобильности?
– На мой взгляд, для студентов, специализирующихся в научных областях, участие в программах мобильности очень важно. Это даёт возможность приобрести опыт, познакомиться с международной научной средой и в дальнейшем участвовать в совместных проектах и исследованиях.
– Насколько ты довольна своим участием в этой программе?
– Я очень доволен как самой программой, так и атмосферой. С момента подачи заявки до окончания программы я получал всестороннюю поддержку от своих руководителей, МНОЦ и принимающего университета (UiT), за что очень благодарен.
– Ты уже выпускник МНОЦ с дипломом с отличием. Как и где планируешь применять полученные в Армении и Норвегии знания и опыт?
– Планирую остаться в научной сфере и применять полученные знания в Армении, при необходимости участвуя в международных совместных научных проектах.
– Какой совет ты дал бы студентам, которые ещё не участвовали или сомневаются, стоит ли принимать участие в подобных программах?
– Я однозначно рекомендую другим студентам участвовать в таких программах, поскольку это отличная возможность приобрести профессиональные навыки, завести новые знакомства и путешествовать. Также советую улучшить знание английского языка и смело подавать заявки на участие в международных программах мобильности.
В прилагаемом видео представлены кадры из норвежской практики Ваге, где показана серия лабораторных исследований реакции лесной земляники на изменения климата с применением различных методов.