Ներքին մշտադիտարկում անցավ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Կրթության կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը
2025 թվականի մարտի 26-ին, ի շարունակություն ԳԿՄԿ-ում իրականացվող ամբիոնների ներքին մշտադիրակման գործընթացի, մշտադիտարկվեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մանկավարժության ամբիոնի «Կրթության կառավարում» մագիստրոսական ծրագիրը։ Մշտադիտարկումն իրականացվեց մշտադիտարկման խմբի կողմից՝ արտաքին փորձագետի մասնակցությամբ։
Կրթական ծրագիրը, որը մեկնարկել է 2021-ից, հասցրել է գրանցել շոշափելի հաջողություններ, որ արտահայտված էին ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանի՝ կրթական ծրագիրը ներկայացնող խոսքում և սահիկաշարում։
Ամբիոնի ուժեղ կողմերից մեկը պրոֆեսորադասախոսական կազմն է, որում բոլորը գիտական աստիճան ունեցողներ են, ընդ որում՝ նրանք ներկայացնում են գիտության տարբեր բնագավառներ՝ ապահովելով կրթության կառավարման ոլորտի համար կարևոր մասնագիտական բազմազանությունը։ Ներկայացվեց կրթական ծրագրի կառուցվածքը՝ կրեդիտների բաշխվածությամբ․ ծրագիրն ունի բովանդակային 3 մասնաշերտ՝ մանկավարժական, կառավարման և առաջնորդության։ Անդրադարձ կատարվեց ծրագրի միջոցով տրամադրվող աշխատանքային հեռանկարներին, դրանց հաջողելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։
Ներկայացված տվյալները խոսեցին այն մասին, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Կրթության կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը մեկտեղում է մանկավարժական ակադեմիական գիտելիքը և կառավարման ու կրթության կազմակերպման ոլորտների արդիական փորձն ու գործիքակազմը՝ շրջանավարտների համար ապահովելով կրթության տարբեր մակարդակներում որպես կառավարիչ վստահ մուտք գործելու, ոլորտում հետազոտական աշխատանքներով աչքի ընկնելու, գիտության մեջ նոր խոսք ասելու որակներ։
Ի պատասխան փորձագետների հարցերի՝ ամբիոնի վարիչը՝ մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հայկ Պետրոսյանը, հանգամանալից ներկայացրեց ամբիոնում իրականացվող կրթական քաղաքականության ընթացքը, խնդիրների վերհանման և դրանց լուծումներ տալու ուղիները։
Քննության առնվեց նաև կրթական ծրագրի փաստաթղթային փաթեթը։
Խմբի անդամները ծավալեցին ակտիվ և կառուցողական հարցուպատասխան։ Ստացած տպավորությունը դրական էր, ինչի արձանագրումը՝ դիտարկումներով հանդերձ, առաջիկայում կքննարկվի ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մանկավարժության ամբիոնի նիստում։

Магистерская образовательная программа «Управление образованием» в МНОЦ НАН РА прошла внутренний мониторинг
Март 27, 2025
26 марта 2025 года, в продолжение процесса внутреннего мониторинга кафедр, осуществляемого в МНОЦ НАН РА, была проведена внутренний мониторинг магистерской профессиональной программы «Управление образованием» кафедры Педагогики МНОЦ НАН РА. Оценка проводилась группой внутреннего мониторинга с участием внешнего эксперта.
Образовательная программа, стартовавшая в 2021 году, успела достичь значительных успехов, что было выражено в речи и и презентации декана МНОЦ Атома Мхитаряна.
Одним из сильных аспектов кафедры является профессорско-преподавательский состав, состоящий исключительно из ученых, представляющих различные области науки, что обеспечивает важное профессиональное разнообразие для области управления образованием. Былa представлена структура программы с распределением кредитов: программа состоит из трех частей – педагогической, управленческой и лидерской. Были рассмотрены перспективы трудоустройства, предоставляемые программой, и предпринимаемые шаги для их успешной реализации.
Представленные данные показали, что магистерская программа «Менеджмент в образования» в МНОЦ НАН РА сочетает академические знания в области педагогики с современным опытом и инструментарием в области управления и организации образования, обеспечивая выпускников качественными возможностями для уверенного входа в управление на разных уровнях образования, а также для проведения исследовательской работы и внесения нового вклада в науку.
В ответ на вопросы экспертов заведующий кафедрой, доктор педагогических наук, профессор Айк Петросян, подробно представил ход образовательной политики кафедры, методы выявления проблем и пути их решения.
Были рассмотрены также документы образовательной программы.
Члены группы мониторинга провели активное и конструктивное обсуждение. Полученные впечатления были положительными, что с некоторыми замечаниями было зафиксировано и будет обсуждаться на ближайшем заседании кафедры педагогики МНОЦ НАН РА.