Կրթական ծրագրերի ներքին մշտադիտարկում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ամբիոններում
2024-2025 ուստարվա սկզբից ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում մեկնարկել է ամբիոնների կրթական ծրագրերի ներքին մշտադիտարկման գործընթացը՝ համաձայն «ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կրթական ծրագրերի ընթացիկ մոնիթորինգի (մշտադիտարկման) և պարբերական վերանայման կարգ»-ի: Այն իրականացվում է մշտադիտարկման խմբի կողմից, որի կազմում ընդգրկված են ԳԿՄԿ վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձակազմի աշխատակիցներ, ինչպես նաև արտաքին փորձագետներ: Մշտադիտարկման խմբում ԳԿՄԿ-ից ընդգրկված են ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը, դեկանատի ավագ մասնագետ Ջուլիետա Սևյանը, համապատասխան ամբիոնի վարիչը, դասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ:
Մշտադիտարկման նպատակը Կենտրոնի տվյալ ՄԿԾ-ի ներքին աուդիտն է՝ վերջին երեք տարիներին իրականացված աշխատանքների և նախանշած բարելավման տեսլականի կտրվածքով:
Արդեն ներքին մշտադիտարկում են անցել ԳԿՄԿ-ի 6 ամբիոններ՝ Լեզվաբանության, Արևելագիտության, Երկրաբանության, Պատմության, քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների, Ինֆորմատիկայի և հաշվողական տեխնիկայի, Ավիատիեզերական ճարտարագիտության:
Բոլոր ամբիոններում էլ գրանցվել է գործունեության պատշաճ ընթացք՝ բարելավման քայլերով ուղեկցված: Մշտադիտարկման հաշվետվությունները՝ համապատասխան արձանագրումներով և առաջարկություններով, խմբի կողմից ներկայացվելու են կրթության որակի ապահովման բաժին՝ հետագա գործընթացը կազմակերպելու նպատակով՝ ի աջակցություն ամբիոնների և ի բարելավում ԳԿՄԿ-ում իրականացվող կրթության որակի:

Внутренний мониторинг образовательных программ на кафедрах МНОЦ НАН РА
С начала 2024-2025 учебного года в Международном научно-образовательном центре НАН РА начат процесс внутреннего мониторинга образовательных программ кафедр, согласно «Порядку текущего контроля (мониторинга) и периодического пересмотра образовательных программ Международного научно-образовательного центра НАН РА».
Он проводится группой мониторинга, в состав которой входят сотрудники административного и профессорско-преподавательского состава МНОЦ, а также внешние эксперты. В группу мониторинга от МНОЦ входят заместитель директора по учебным вопросам Е. Заргарян, декан А. Мхитарян, начальник отдела обеспечения качества образования Н. Варданян, старший специалист деканата Дж. Севян, заведующие соответствующих кафедр, представители преподавательского состава.
Целью мониторинга является внутренний аудит профессиональных образовательных программ Центра на основе проведенных за последние три года работ и видения планируемого улучшения.
Уже 6 кафедр МНОЦ прошли внутренний мониторинг: Лингвистика, Востоковедение, Геология, История, политология и международные отношения, Информатика и вычислительная техника, Аэрокосмическая инженерия.
На всех кафедрах зафиксирован должный процесс деятельности, сопровождаемый мероприятиями по улучшению. Отчеты о мониторинге с соответствующими записями и рекомендациями будут переданы группой в отдел обеспечения качества образования для организации дальнейшего процесса поддержки кафедр и улучшения качества образования, проводимого в МНОЦ.