Կրթական ծրագրերի ներքին մշտադիտարկում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ամբիոններում
2024-2025 ուստարվա սկզբից ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում մեկնարկել է ամբիոնների կրթական ծրագրերի ներքին մշտադիտարկման գործընթացը՝ համաձայն «ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կրթական ծրագրերի ընթացիկ մոնիթորինգի (մշտադիտարկման) և պարբերական վերանայման կարգ»-ի: Այն իրականացվում է մշտադիտարկման խմբի կողմից, որի կազմում ընդգրկված են ԳԿՄԿ վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձակազմի աշխատակիցներ, ինչպես նաև արտաքին փորձագետներ: Մշտադիտարկման խմբում ԳԿՄԿ-ից ընդգրկված են ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը, դեկանատի ավագ մասնագետ Ջուլիետա Սևյանը, համապատասխան ամբիոնի վարիչը, դասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ:
Մշտադիտարկման նպատակը Կենտրոնի տվյալ ՄԿԾ-ի ներքին աուդիտն է՝ վերջին երեք տարիներին իրականացված աշխատանքների և նախանշած բարելավման տեսլականի կտրվածքով:
Արդեն ներքին մշտադիտարկում են անցել ԳԿՄԿ-ի 6 ամբիոններ՝ Լեզվաբանության, Արևելագիտության, Երկրաբանության, Պատմության, քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների, Ինֆորմատիկայի և հաշվողական տեխնիկայի, Ավիատիեզերական ճարտարագիտության:
Բոլոր ամբիոններում էլ գրանցվել է գործունեության պատշաճ ընթացք՝ բարելավման քայլերով ուղեկցված: Մշտադիտարկման հաշվետվությունները՝ համապատասխան արձանագրումներով և առաջարկություններով, խմբի կողմից ներկայացվելու են կրթության որակի ապահովման բաժին՝ հետագա գործընթացը կազմակերպելու նպատակով՝ ի աջակցություն ամբիոնների և ի բարելավում ԳԿՄԿ-ում իրականացվող կրթության որակի:

Internal Monitoring of Educational Programs at the Departments of the ISEC NAS RA
Since the beginning of the 2024-2025 academic year, the International Scientific-Educational Center of the NAS RA has begun the process of internal monitoring of educational programs of departments, in accordance with the "Procedure for periodic control (monitoring) and review of educational programs of the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia".
It is conducted by a monitoring group, which includes members of the administrative and teaching staff of the ISEC, as well as external experts. The monitoring group from ISEC includes Deputy Director on Educational Affairs Y. Zargaryan, Dean A. Mkhitaryan, Head of the Department of Quality Assurance of Education N. Vardanyan, senior specialist of the Dean's Office J. Sevyan, head of the relevant department, representatives of the lecturers and professorial staff.
The purpose of the monitoring is an internal audit of the Center's professional educational programs based on the work carried out over the past three years and the vision of the planned improvement.
Already 6 ISEC departments have undergone internal monitoring: Linguistics, Oriental Studies, Geology, History, Political Science and International Relations, Computer Science and Engineering, Aerospace Engineering.
All departments own reglamentation, accompanied by improvement measures. Monitoring reports with relevant notes and recommendations will be transmitted by the coworkers of the Quality Assurance Department to organize further the process of supporting departments and improving the quality of education conducted at ISEC.