«ԵՄ-ն՝ երկխոսության համար» դրամաշնորհի շրջանակում «Մասնագիտական և փափուկ հմտությունների զարգացում տեղահանված հայերի համար» թեմայով դասընթաց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ -ում
Դեկտեմբերի 26, 2024
Եվրամիության «ԵՄ-ն՝ երկխոսության համար» դրամաշնորհի շրջանակում տրամադրված ֆինանսավորմամբ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի Օտար լեզուների ամբիոնը՝ ի դեմս ամբիոնի վարիչ բ.գ.թ., դոցենտ Գոհար Գրիգորյանի, դասախոսներ Լիլիթ Մանվելյանի և Կարոլինա Սահակյանի, ս/թ դեկտեմբերի 6-ից 9-ը կազմակերպել և հաջողությամբ իրականացրել է նորարարական ուսումնական դասընթաց՝ «Մասնագիտական և փափուկ հմտությունների զարգացում տեղահանված հայերի համար» թեմայով։ Դասընթացին մասնակցում էին Հադրութից, Ստեփանակերտից, Մարտակերտից, Արծվաշենից, Քաշաթաղից, Շուշիից և Արցախի Հանրապետության այլ շրջաններից տեղահանված 16-ից 29 տարեկան 13 երիտասարդներ և 4 կամավորներ։ Մեր օրերում, երբ աշխատաշուկայում մրցունակ լինելու համար, մասնագիտական գիտելիքներից զատ, անհրաժեշտ են փափուկ հմտություններ, նման դասընթացները լրացնում են այդ բացը և երիտասարդներին նոր կյանք կառուցելու, աշխատաշուկայում ինտեգրվելու և իրենց համայնքում արժեքավոր ներդրում ունենալու հնարավորություն են ընձեռում։
Բացման արարողությանը ներկա էին Կենտրոնի տնօրեն Ա․ Սարգսյանը, ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Ե․ Զարգարյանը և դեկան Ա․ Մխիթարյանը։ Իր խոսքում տնօրեն Ա․ Սարգսյանը նշեց, որ նախագիծը նպաստում է տեղահանված արցախցիների փափուկ հմտությունների զարգացմանն ու նոր հնարավորությունների ստեղծմանը՝ իրենց կյանքը վերակառուցելու և անձնական ու մասնագիտական ոլորտներում հաջողության հասնելու համար։ Տնօրենը հատկապես ողջունեց Ավստրիայից ժամանած պրոֆեսոր Բոհմին՝ բարձրակարգ մասնագետի, որի փորձը հակամարտության շրջաններում համայնքների հետ աշխատելու գործում մեծ արժեք է բերում այս նախաձեռնությանը։ Տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց նաև ծրագրի ղեկավարին և համակարգողներին քրտնաջան աշխատանքի ու հաստատակամության համար, որոնք դարձան այս ծրագրի հաջողության հիմնասյունը։
Դասընթացը վարում էր Արևելյան Ավստրիայի համալսարանի պրոֆեսոր և մանկավարժության ոլորտի ճանաչված ու փորձառու մասնագետ Յան Բոհմը։ Քառօրյա վերապատրաստաման ընթացքում նա մասնակիցներին ներկայացրեց մասնագիտական և փափուկ հետևյալ հմտությունները՝
- Կարիերայի զարգացում,
- Խնդիրների լուծում և վերլուծական մտածողություն,
- Ժամանակի կառավարում և նպատակների առաջադրում,
- Հաղորդակցության կարողություններ,
- Հնարավորությունների ընդլայնում՝ տևական կայունության համար։
Դասախոսությունների և գործնական առաջադրանքների միջոցով մասնակիցները ձեռք բերեցին աշխատանքային ինքնակենսագրություն կազմելու, աշխատանք փնտրելու և հարցազրույցների մասնակցելու, ինչպես նաև հանրային ելույթներ ունենալու, էլեկտրոնային նամակագրության և հաղորդակցման, ժամանակը արդյունավետ կառավարելու հմտություններ, սովորեցին նաև մարտահրավերների արդյունավետ հաղթահարման գործնական մեթոդներ, զարգացրին խնդիրների առաջնահերթության և իրագործելի նպատակների սահմանման կարողություններ։
Դեկտեմբերի 9-ին ծրագրի մասնակիցներն ունեցան հիշարժան պահեր «Մանուկյան» գինու և կոնյակի գործարանում, որտեղ շրջայցից հետո նրանց սպասվում էր գինու համտես և հյուրասիրություն։
Դեկտեմբերի 10-ի մշակութային օրվա շրջանակներում մասնակիցներն այցելեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին. եղան Մայր տաճարում, Ռուբեն Սևակի թանգարանում և ծանոթացան թանգարանի հազվագյուտ նմուշներին։
Ծրագրի փակումը տեղի ունեցավ Վաղարշապատի համայնքապետարանի՝ Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատում, որտեղ մասնակիցներին դիմավորեց պալատի տնօրեն, ԳԿՄԿ Օտար լեզուների ամբիոնի դասախոս Հասմիկ Ադամյանը։ Հյուրընկալ մթնոլորտում, նվագախմբի բազմաժանր կատարումների ուղեկցությամբ տեղի ունեցավ վկայականների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։
Ծրագրի իրագործմանը նպաստեցին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը, DAAD Թբիլիսիի տարածաշրջանային գրասենյակը, «Գրանդ Հոթել Երևան» հյուրանոցը, «Մանուկյան» գինու և կոնյակի գործարանը և Վաղարշապատի համայնքապետարանի՝ Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատը։

Тренинг в МНОЦ НАН РА на тему “Развитие профессиональных и мягких навыков у переселенных армян” в рамках грантовой программы “EU4Dialogue”
Декабрь 26, 2024
На средства, предоставленные в рамках грантовой программы Европейского Союза «EU4Dialogue», отдел иностранных языков Международного научно-образовательного центра НАН РА в лице заведующей кафедрой, кандидата филологических наук, доцента Гоар Григорян и преподавателей Лилит Манвелян и Каролины Саакян с 6 по 9 декабря организовал и успешно провел инновационный тренинг на тему “Развитие профессиональных и мягких навыков у переселенных армян»”. В тренинге приняли участие 13 молодых людей в возрасте от 16 до 29 лет, перемещенных из Гадрута, Степанакерта, Мартакерта, Арцвашена, Кашатага, Шуши и других районов Республики Арцах, а также 4 волонтера. В современном мире, где, помимо профессиональных знаний, для сохранения конкурентоспособности на рынке труда необходимы «мягкие» навыки, подобные курсы помогают восполнить этот пробел и дают участникам возможность построить новую жизнь, интегрироваться в рынок труда и внести ценный вклад в развитие своего общества.
На церемонии открытия присутствовали директор Центра А. Саркисян, заместитель директора по учебным вопросам E. Заргарян и декан А. Мхитарян. В своей приветственной речи директор А. Саркисян отметил, что проект способствует развитию мягких навыков у перемещенных арцахцев и созданию для них новых возможностей перестроить свою жизнь и достичь успеха в личностном и профессиональном плане. Директор особо поприветствовал профессора Бома из Австрии, высококвалифицированного специалиста, чей опыт работы с общинами в конфликтных регионах привносит огромную ценность в эту инициативу. Кроме того, он выразил глубокую признательность руководителю и координаторам проекта за их упорный труд и настойчивость, которые стали движущей силой этого проекта.
Тренинг проводил профессор Ян Бём, признанный и опытный эксперт в области педагогики из Университета Восточной Австрии. В ходе четырехдневного тренинга он познакомил участников со следующими профессиональными и «мягкими» навыками:
- Карьерный рост;
- Решение проблем и критическое мышление;
- Тайм-менеджмент и постановка целей;
- Коммуникативные навыки;
- Расширение возможностей для долгосрочной устойчивости.
В ходе лекций и практических заданий участники приобрели навыки составления резюме, поиска работы и участия в собеседованиях, а также навыки презентации, коммуникации по электронной почте и эффективного управления временем. Кроме того, они узнали практические методы эффективного преодоления трудностей, научились расставлять приоритеты и ставить перед собой достижимые цели.
9 декабря участники программы провели незабываемые моменты на винно-коньячном заводе «Манукян», чему последовала дегустация вина и угощение.
10 декабря, в рамках культурного дня, участники программы посетили Первопрестольный Святой Эчмиадзин. Они посетили Кафедра.
льный собор, музей Рубена Севака и познакомились с редкими экспонатами музея.
Церемония закрытия программы состоялась во «Дворце культуры имени Комитаса» Вагаршапатского муниципалитета, где участников приветствовала директор дворца, преподаватель кафедры иностранных языков МНОЦ НАН РА Асмик Адамян. В теплой и гостеприимной атмосфере, сопровождаемой разножанровыми выступлениями оркестра, прошла торжественная церемония вручения сертификатов.
Реализации проекта способствовали Международный научно-образовательный центр НАН РА, Тбилисский региональный офис DAAD, «Гранд Отель Ереван», винно-коньячный завод «Манукян» и «Дворец культуры имени Комитаса» Вагаршапатской муниципалитета.