ՀՀ ԳԱԱ-ում կայացավ հայոց լեզվին և գրականությանը նվիրված համահայկական գիտաժողովը
Սույն թվականի ապրիլի 29-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության դահլիճում կայացավ «Հայոց լեզու և հայ գրականություն․ զարգացման միտումները, հանրամատչելիացման հնարավորությունները և դրանց արտացոլումն ուսումնական գործընթացում» համահայկական գիտաժողովը։ Այն կազմակերպվել էր ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ի, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (մասնավորապես՝ ՀՀ ԳԱԱ գիտության հանրամատչելիացման և զարգացման ծրագրերի վարչության), ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ), ՀՀ ԳԱԱ Հ․ Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի, ՀՀ ԳԱԱ Մ․Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի կողմից։
Միջոցառումն ունեցավ բացման-ողջույնի և զեկուցումների մասեր։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ ԳԱԱ-ի և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի ներկայացուցիչները։
ՀՀ ԳԱԱ գիտության հանրամատչելիացման և զարգացման ծրագրերի վարչության պետ, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Կամո Աթայանը, մասնավորապես, նշեց․ «Աշխարհի բոլոր գիտությունները հայոց լեզվով են դառնում հայաշունչ և հայահունչ։ Մեր լեզուն հետաքրքիր ու հարուստ է։ Բայց կյանքը, հասարակական զարգացումները նրա առաջ ևս դնում են խնդիրներ՝ ի մասնավորի՝ հնարավորինս հղկել, զարգացնել հայերենով ուսուցման լեզուն ու գտնել բարդ գիտությունը յուրաքանչյուր անհատի հնարավորություններին ու ընդունակություններին համապատասխան ձևով, այսինքն՝ հանրամատչելի ներկայացնելու ուղիներ։ Լեզուն ոչ միայն մտածողության միջոց է, այլև, նախ և առաջ, ազգային մտածողության ձևավորման միջոց, ազգային ինքնության կարևորագույն բաղադրիչ, ազգային, հայրենասիրական նկարագիր կերտելու գործիք, որը պետք է դրված լինի պետական չափորոշչի հիմքում և ՀՀ հանրակրթական դպրոցում ուսուցանվի այդ ելակետով ու հիմունքով։ Եվ գրականությունն է բարոյականության ամենամեծ ուսուցիչը, առանց որի՝ պետական ու քաղաքակրթական ոչ մի զարգացում տեղի ունենալ չի կարող»։
ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանն իր խոսքում ընդգծեց․ «Դուք պատիվ ունեք և մեծ պատասխանատվություն դասավանդելու և՛ հայոց լեզու, և՛ հայ գրականություն, ինչը չափազանց ազգանվեր աշխատանք է և ինքնությունը հավիտենությունով պայմանավորող գլխավոր գործոնը։ Ակադեմիայի այս նախաձեռնությունը շատ ողջունելի է, որովհետև որպեսզի դուք կարողանաք բարձր որակով մատուցել հայոց լեզուն և հայ գրակունությունը երիտասարդ սերնդին, աշակերտությանը և ոչ միայն, պիտի տիրապետեք գիտության վերջին նվաճումներին, և այս առումով՝ կապը Ակադեմիայի հետ չափազանց կարևոր է»։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ որակի ապահովման բաժնի պետ, «Գիտության աշխարհում» գիտահանրամատչելի հանդեսի պատասխանատու քարտուղար Նարինե Վարդանյանը նշեց․ «Արդեն երկրորդ տարին է, որ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը գիտության հանրայնացման այս նախաձեռնության համակազմակերպիչն է, և մեծ սիրով ու պատվով է ստանձնում այս պարտավորվածությունը, որովհետև լինելով մագիստրոսական և ասպիրանտական կրթության կազմակերպիչներից մեկը Հայաստանի Հանրապետությունում՝ մենք մեծապես կարևորում ենք գիտության հանրայնացման դերը հասարակության մեջ։
Շատ կուզենանք, որ դպրոցներում «Գիտության աշխարհում» հանդեսը կարողանա տարածում գտնել նաև ձեր միջոցով, և, ինչու չէ, նաև մեծ ակնկալիք ունենք ձեզ տեսնելու «Գիտության աշխարհում» հանդեսի ապագա հեղինակների կազմում»։
Գիտաժողովի բուն հատվածում հնչեց 16 զեկուցում՝ հայոց լեզվի և գրականության մասնագետների կողմից՝ ուսուցչի, դասախոսի, հետազոտող-գիտնականի փորձառություն ունեցող։ Նրանց շարքում զեկուցումներ ներկայացրին նաև ՀՀ տարբեր բուհերի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչներ, ինչպես նաև՝ ՀՀ ԳԱԱ Հ․Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի տնօրեն, բ․գ․դ, պրոֆ․ Վ․ Կատվալյանը։ Վերջինս ներկայացրեց Լեզվի ինստիտուտում տարվող աշխատանքների և իր լեզվաբանական մտահոգությունների համապատկերը։
Զեկուցումների առանցքում հայոց լեզվի և գրականության դասավանդման և հանրահռչակման հիմնախնդիրներն էին։ Մասնագետներից յուրաքանչյուրը գիտաժողով էր բերել իր մասնագիտական փորձը, որ դարձավ լսարանի ակտիվ և կառուցողական քննարկման առարկա։ Ուշագրավ էր, որ ուսուցչուհի Աստղիկ Մխիթարյանը ներկայացավ ոչ թե իր, այլ Եղիշե Չարենցի մանկավարժական-մեթոդական հայացքների մասին զեկուցմամբ։ Իսկ գրականագետ, բ․գ․թ․ Աբգար Ափինյանը հրապարակ բերեց արդի հայ գրականության լեզվի բացասական և դրական կողմերը՝ կատարելով նաև որոշ բովանդակային անդրադարձներ։
Գիտաժողովին զեկուցումներով մասնակցություն ունեցան նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի երկու աշխատակիցներ՝ բ․գ․թ․, դոցենտ Նարինե Վարդանյանը և բ․գ․թ․, դոցենտ Հեղինե Մելքոնյանը։ Նարինե Վարդանյանը, ԵՊՀ դոցենտ Ալվարդ Սեմիրջյան-Բեքմեզյանի հետ համահեղինակությամբ, անդրադարձավ անգլախոս դիվանագիտական միջավայրում հայերենի ուսուցման մարտահրավերներին՝ արհեստական բանակության հնարավորությունների կիրառմամբ։ Իսկ Հեղինե Մելքոնյանը գիտաժողով էր բերել աուդիոգիրք ստեղծելու եղանակով հայոց լեզու և գրականություն դասավանդելու և հանրայնացնելու մասին իր հեղինակած մեթոդը՝ կիրառության իր փորձով։
Համահայկական գիտաժողովը, որին, զեկուցում ունեցողներից զատ, ներկա էին նաև մասնագետ և ոչ մասնագետ հյուրեր, անցավ և ամփոփվեց ակտիվ ու կառուցողական քննարկումների միջավայրում՝ լիովին հասնելով դրված նպատակին։ Կ․Աթայանի իրազեկմամբ՝ հնչած առաջարկությունները գրավոր կերպով կհավաքագրվեն, կքննարկվեն և կփոխանցվեն դրանցով զբաղվող կառույցներին։

В НАН РА состоялась всеармянская научная конференция, посвящённая армянскому языку и литературе
29 апреля текущего года в зале президиума Национальной академии наук Республики Армения состоялась всеармянская научная конференция на тему: «Армянский язык и армянская литература: тенденции развития, возможности популяризации и их отражение в учебном процессе».
Конференция была организована Министерством образования, науки, культуры и спорта РА, Национальной академией наук РА (в частности, отделом программ популяризации и развития науки НАН РА), Международным научно-образовательным центром НАН РА, Институтом языка имени Г. Ачаряна НАН РА и Институтом литературы имени М. Абегяна НАН РА.
Мероприятие состояло из двух, вступительной и докладной частей.
С приветствием выступили представители НАН РА и Международного научно-образовательного центра НАН РА.
Руководитель отдела программ популяризации и развития науки НАН РА, доктор педагогических наук, профессор Камо Атаян, в частности, отметил:
«Все науки мира становятся пропитанными армянским духом и звучанием, когда излагаются на армянском языке. Наш язык интересен и богат. Но жизнь и общественные процессы ставят перед ним новые задачи — в частности, максимально отточить и развивать язык преподавания на армянском, а также найти формы донесения сложных научных знаний таким образом, чтобы они соответствовали возможностям и способностям каждого человека, то есть сделать их доступными. Язык — это не только средство мышления, но прежде всего инструмент формирования национального мышления, важнейший компонент национальной идентичности, средство формирования национального и патриотического облика, которое должно лежать в основе государственных стандартов и преподаваться в общеобразовательных школах Армении, исходя из этой концепции. А литература — это величайший учитель нравственности, без которого невозможно никакое развитие — ни государственное, ни цивилизационное».
Академик-секретарь отделения арменоведения и общественных наук НАН РА, академик НАН РА Юрий Суварян в своей речи подчеркнул:
«Вы имеете честь и великую ответственность преподавать армянский язык и армянскую литературу — это чрезвычайно патриотическая работа и важнейший фактор, определяющий вечность нашей идентичности. Эта инициатива Академии весьма приветствуется, потому что, чтобы вы могли на высоком уровне передавать армянский язык и литературу молодому поколению, учащимся и не только им, вы должны быть в курсе последних достижений науки, и в этом смысле связь с Академией чрезвычайно важна».
Начальник отдела обеспечения качества образования Международного научно-образовательного центра НАН РА, ответственный секретарь научно-популярного журнала «В мире науки» Нарине Варданян отметила:
«Уже второй год подряд Международный научно-образовательный центр является соорганизатором этой инициативы по популяризации науки и с большой любовью и честью берёт на себя эту ответственность, потому что, являясь одним из организаторов магистерского и аспирантского образования в Республике Армения, мы придаём большое значение роли популяризации науки в обществе.
Мы очень хотели бы, чтобы журнал «В мире науки» получил распространение в школах также с вашей помощью, и, почему бы и нет, у нас есть большие ожидания увидеть вас среди будущих авторов этого журнала».
В основной части конференции прозвучало 16 докладов, представленных специалистами по армянскому языку и литературе — учителями, преподавателями и исследователями-научными работниками. Среди них с докладами выступили также заведующие кафедрами армянского языка и литературы различных ВУЗ-ов РА, а также директор Института языка имени Г. Ачаряна НАН РА, доктор филологических наук, профессор В. Катвалян. Он представил обзор проводимых в Институте языка работ и поделился своими лингвистическими озабоченностями.
В центре внимания докладов были проблемы преподавания и популяризации армянского языка и литературы. Каждый из специалистов представил на конференции свой профессиональный опыт, который стал предметом активного и конструктивного обсуждения со стороны аудитории. Примечательно, что учительница Астхик Мхитарян выступила не с докладом о своей работе, а с исследованием педагогико-методических взглядов Егише Чаренца. А литературовед, кандидат филологических наук Абгар Апинян осветил как негативные, так и положительные стороны языка современной армянской литературы, сделав также определённые содержательные акценты.
С докладами на конференции также выступили две сотрудника из Международного научно-образовательного центра НАН РА — канд. филол. наук, доцент Нарине Варданян и канд. филол. наук, доцент Эгине Мелконян.
Нарине Варданян, в соавторстве с доцентом ЕГУ Алвард Семирджян-Бекмезян, осветила вызовы преподавания армянского языка в англоязычной дипломатической среде с использованием возможностей искусственного интеллекта.
А Эгине Мелконян представила авторскую методику преподавания и популяризации армянского языка и литературы посредством создания аудиокниг, поделившись собственным опытом её применения.
Всеармянская конференция, в которой, помимо докладчиков, приняли участие как специалисты, так и гости без профильного образования, прошла в атмосфере активных и конструктивных обсуждений, полностью достигнув своей цели.
По информации К. Атаяна, все прозвучавшие предложения будут собраны в письменном виде, рассмотрены и переданы соответствующим учреждениям.