Կայացավ ԳԿՄԿ ՈՒԳԸ-ի կազմակերպած ուսանողական հանրապետական գիտաժողովը
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) ապրիլի 29-ին կայացավ «Գիտակրթական ոլորտի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» խորագրով ուսանողական հանրապետական գիտաժողովը, որ կազմակերպվել էր ԳԿՄԿ ՈՒԳԸ-ի կողմից:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԳԿՄԿ տնօրեն, տ.գ.թ. Արմեն Սարգսյանը և ԳԿՄԿ դեկան, ֆիզմաթ. գ.թ., դոցենտ Ատոմ Մխիթարյանը։
Ջերմորեն ողջունելով գիտաժողովականներին և արդյունավետ ընթացք մաղթելով գիտաժողովին՝ տնօրեն Ա.Սարգսյանն ընդգծեց. «Այս գիտաժողովի նպատակն է՝ միավորել մեր ակտիվ երիտասարդ հետազոտողներին, խրախուսել նրանց առաջին քայլերը գիտության մեջ և ստեղծել հարթակ, որտեղ կարող են ծնվել նորարարական գաղափարներ և համագործակցություններ:
Ուրախ եմ ընդգծելու, որ այս միջոցառումը տալիս է լավ հնարավորություն ուսանողներին՝ ներկայացնելու իրենց գիտական աշխատանքները, կիսվելու հետազոտական արդյունքներով և կատարելագործելու իրենց գիտական հմտությունները:
Գիտաժողովը ընդգրկում է գիտության բազմաթիվ ոլորտներ՝ ֆիզիկայից ու մաթեմատիկայից մինչև պատմություն, իրավունք և բնապահպանություն։ Սա մեր գիտաժողովին տալիս է լայն տեսանկյուն, մի հարթակ, որտեղ տարբեր գիտաճյուղերի ներկայացուցիչները կարող են զրուցել, գաղափարներ փոխանակել և, ինչու չէ, նոր համագործակցություններ ստեղծել»:
Դեկան Ա. Մխիթարյանը խրախուսական խոսք ասաց գիտության բնագավառում իրենց առաջին քայլերը կատարող մասնակիցներին։ Նրա խոսքով՝ գիտաժողովի նպատակն է՝ անդրադառնալ գիտակրթական ոլորտի մարտահրավերներին, ինչպես նաև իրականացված հետազոտությունների միջոցով նախանշել դրանց լուծման հնարավորությունները։
Գիտաժողովականներին ողջունեցին նաև ԳԿՄԿ ՈՒԳԸ նախագահ Հռիփսիմե Խաչատրյանը և ՈՒԳԸ փոխնախագահ Լուսինե Մխիթարյանը:
Գիտաժողովն անցկացվեց հիբրիդային ձևաչափով (առկա և առցանց):
Մասնակիցները ներկայացնում էին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը, Երևանի պետական համալսարանը, Գորիսի պետական համալսարանը, Վանաձորի պետական համալսարանը, Շիրակի պետական համալսարանը, Հայկական բժշկական ինստիտուտը, Հայաստանի եվրոպական համալսարանը, Արարատի պետական բժշկական քոլեջը և ՀՀ ԳԱԱ Լ. Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտը:
Գիտաժողովն ուներ 4 բաժանմունք՝ «Բնագիտություն», «Իրավագիտություն և միջազգային հարաբերություններ», «Հոգեբանություն և մանկավարժություն», «Պատմություն և արևելագիտություն»: Ներկայացվեց 20 զեկուցում՝ ծրագրում ընդգրկված երաշխավորման փուլը հաղթահարած լինելու արդյունքում:
«Բնագիտություն» բաժանմունքը նախագահեց ԳԿՄԿ Դեղագիտության բաժնի շրջանավարտ, ՀՀ ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի կրտսեր գիտաշխատող Անահիտ Սաքեյանը, «Իրավագիտություն և միջազգային հարաբերություններ» բաժանմունքը՝ ԳԿՄԿ իրավախորհրդատու, իրավաբանության ամբիոնի դասախոս Լիլիթ Խառատյանը, «Հոգեբանություն և մանկավարժություն» բաժանմունքը՝ ԳԿՄԿ դեկան, ԳԿՄԿ մանկավարժության ամբիոնի դոցենտ Ատոմ Մխիթարյանը, իսկ «Պատմություն և արևելագիտություն» բաժանմունքը՝ ԳԿՄԿ արևելագիտության ամբիոնի վարիչ, պ. գ.թ., դոցենտ Ռոբերտ Ղազարյանը:
Գիտաժողովի ավարտին բոլոր մասնակիցներին շնորհվեցին մասնակցության հավաստագրեր: Առաջիկայում նախատեսվում է էլեկտրոնային ժողովածուով հրապարակել բոլոր զեկուցումները:
Ամփոփելով ուսանողական գիտաժողովի արդյունքների մասին իր կարծիքը՝ ԳԿՄԿ դեկան Ա. Մխիթարյանը նշեց, որ մեկ տարի տևած կազմակերպական աշխատանքների արդյունքում կայացած այս գիտական իրադարձությունը կարևոր է ԳԿՄԿ-ի պատմության մեջ այնքանով, որ այն Կենտրոնի ՈՒԳԸ-ի ինքնուրույնության, ինքնավարության և կազմակերպչական հաջողության փաստի արձանագրումն է, իսկ դա նշանակում է, որ ԳԿՄԿ-ն՝ ի դեմս գիտաժողովը կազմակերպած ուսանողների, թողարկում է ոչ միայն մասնագիտական մրցունակ գիտելիք և գիտահետազոտական որակներ ունեցող մագիստրոսներ, այլև գիտության ոլորտի հաջողած կազմակերպիչներ:
Իսկ ՈՒԳԸ անդամները կայացած գիտաժողովի հաջողությունը պայմանավորում են իրենց թիմային աշխատանքով և ԳԿՄԿ տնօրենության, հատկապես՝ դեկանի, խորհրդատվական աջակցությամբ։

Состоялась Республиканская студенческая научная конференция, организованная Студенческим научным обществом МНОЦ НАН РА
Май 2, 2025
В Международном научно-образовательном центре НАН РА (МНОЦ) 29 апреля состоялась Республиканская студенческая научная конференция под названием «Вызовы и возможности в сфере науки и образования», организованная Студенческим научным обществом (СНС) МНОЦ.
С приветственным словом выступили директор МНОЦ, кандидат технических наук Армен Саргсян и декан МНОЦ, кандидат физико-математических наук, доцент Атом Мхитарян.
Тепло поприветствовав участников конференции и пожелав успешного проведения мероприятия, директор А. Саргсян отметил:
«Цель этой конференции — объединить наших активных молодых исследователей, поощрить их первые шаги в науке и создать платформу, где могут рождаться инновационные идеи и сотрудничество.
Я рад подчеркнуть, что это мероприятие предоставляет отличную возможность студентам представить свои научные работы, поделиться результатами исследований и усовершенствовать свои исследовательские навыки.
Конференция охватывает множество областей науки — от физики и математики до истории, права и экологии. Это придаёт нашей конференции широкий взгляд и создаёт площадку, на которой представители разных научных дисциплин могут общаться, обмениваться идеями и, почему бы и нет, начинать новое сотрудничество».
Декан МНОЦ А. Мхитарян произнёс вдохновляющую речь, адресованную участникам, делающим свои первые шаги в науке. По его словам, цель конференции — рассмотреть вызовы в научно-образовательной сфере, а также наметить пути их решения на основе представленных исследований.
Участников конференции также поприветствовали председатель СНС МНОЦ Рипсиме Хачатрян и заместитель председателя СНС Лусине Мхитарян.
Конференция прошла в гибридном формате (очно и онлайн).
Участники представляли МНОЦ НАН РА, Ереванский государственный университет, Горисский государственный университет, Ванадзорский государственный университет, Ширакский государственный университет, Армянский медицинский институт, Европейский университет Армении, Араратский государственный медицинский колледж и Институт физиологии им. Л. Орбели НАН РА.
Конференция была разделена на 4 секции: «Естественные науки», «Юриспруденция и международные отношения», «Психология и педагогика», «История и востоковедение».
Было представлено 20 докладов, прошедших отборочный этап, предусмотренный программой.
Секцией «Естественные науки» руководила выпускница МНОЦ по специальности «Фармация», младший научный сотрудник Научно-технологического центра органической и фармацевтической химии НАН РА Анаит Саакян.
Секцией «Юриспруденция и международные отношения» — юрисконсульт МНОЦ, преподаватель кафедры права Лилит Харатян.
Секцией «Психология и педагогика» — декан МНОЦ, доцент кафедры педагогики Атом Мхитарян. А секцией «История и востоковедение» — заведующий кафедрой востоковедения МНОЦ, кандидат исторических наук, доцент Роберт Казарян.
В завершение конференции всем участникам были вручены сертификаты. В ближайшее время планируется публикация всех докладов в электронном сборнике.
Подводя итоги студенческой конференции, декан МНОЦ А. Мхитарян отметил, что эта научная инициатива, результат годичной подготовительной работы, имеет важное значение в истории МНОЦ, поскольку фиксирует факт самостоятельности, автономии и организаторского успеха СНС Центра. Это означает, что МНОЦ, в лице студентов, организовавших конференцию, выпускает не только магистров с конкурентоспособными профессиональными знаниями и исследовательскими навыками, но и успешных организаторов в сфере науки.
А члены СНС связывают успех прошедшей конференции со своей командной работой и консультативной поддержкой со стороны руководства МНОЦ, в частности — декана.