Ճարտարագիտության համաշխարհային օրը՝ Ինժեներական քաղաքում հյուր
Մարտի 4-ին, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հաստատված է որպես Ճարտարագիտության համաշխարհային օր (World Engineering Day), ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսանողական խորհրդի անդամները՝ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի աշխատակիցների նախաձեռնությամբ և ուղեկցությամբ, այցելեցին Ինժեներական քաղաք՝ շնորհավորելու օրվա հերոսներին, ծանոթանալու մերօրյա ճարտարագետների աշխատանքային և ուսումնական առօրյայի առանձնահատկություններին։
Ինժեներական քաղաքում է տեղակայված ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ամենաերիտասարդ ամբիոններից մեկը՝ «Ավիատիեզերական ճարտարագիտություն» անվամբ: Այն հիմնվել է 2023թ. և իրականացնում է «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» մագիստրոսական ծրագիրը:
Ամբիոնի ներկայացուցիչները՝ ի դեմս ամբիոնի վարիչ Անդրանիկ Աղաջանյանի և ամբիոնի համակարգող Նինա Հակոբյանի, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամների և ԳԿՄԿ-ական մագիստրանտների, հատուկ մշակված ծրագրով, մեծ պատրաստակամությամբ ու սիրով հյուրընկալեցին ԳԿՄԿ-ից այցելուներին:
Փոխադարձ ծանոթացումից հետո ճանաչողական ցուցադրությամբ ելույթ ունեցավ ամբիոնի վարիչ Ա.Աղաջանյանը՝ ներկայացնելով «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» մագիստրոսական ծրագրի առանձնահատկությունները, երկու տարիների ընթացքում գրանցած հաջողությունները, մագիստրոսական ծրագիրը իրականացնելիս կիրառվող գաղափարախոսությունը և մանկավարժական նորարարական լուծումները, ինչպես նաև՝ Ինժեներական քաղաքի կառուցվածքը և հնարավորությունները։ Ա․Աղաջանյանի ելույթն ուղեկցվեց ակտիվ և անմիջական հարցուպատասխանով, կառուցողական քննարկումներով:
Ամբիոնի վարիչի հագեցած և հետաքրքիր ելույթի մեջ հնչեց նաև օրվա կարևոր հարցի պատասախանը. «Ինժեներները մարդիկ են, որ լուծում են տեխնիկական խնդիրներ: Մենք՝ ինժեներներս, օգտագործում ենք ֆունդամենտալ գիտության մեջ հայտնի օրինաչափությունները, բերում ենք կյանք, կիրառություն ենք տալիս ու տարբեր խնդիրներ լուծում»:
Ներկայացվեցին նաև ամբիոնի ուսանողների հաջողությունները։ Նշվեց, որ ամբիոնի բոլոր մագիստրանտները ուսմանը զուգահեռ արդեն աշխատում են մասնագիտությամբ՝ ընդգրկված լինելով Ինժեներական քաղաքի և ոլորտի այլ կազմակերպություններում։ Ի թիվս ուսանողների բազմաթիվ հաջողությունների՝ հատուկ ընդգծվեց նաև 2-րդ կուրսի մագիստրանտ Վրույր Գրիգորյանի հաղթանակը՝ գրանցված ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության՝ 2024 թվականի «100 գաղափար Հայաստանի համար» նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների համահայկական մրցույթում՝ «Ռազմական անվտանգության համակարգեր» անվանակարգում։ Վրույրը ներկայացրել է «Մեքենայական ուսուցումը ռադարային թիրախների դասակարգման համար» նախագիծը, ինչը բխում է իր մագիստրոսական թեզի խնդիրներից (Վրույրի հետ հարցազրույցին ծանոթանալ այստեղ՝ https://www.isec.am/articles/news/news_27122024.html
Ամբիոնի մագիստրանտները, ի պատասխան հնչեցված հարցադրումների, ներկայացրին իրենց մագիստրոսական թեզերից որոշ դրվագներ, ինչը ևս մեկ անգամ վկայեց, որ ԳԿՄԿ ավիատիեզերական սարքաշինության մագիստրոսական ծրագիրն իրականացվում է  ոլորտի մարտահրավերներին համընթաց՝ ուսանողներին ներգրավված պահելով արդիական և կիրառական հետազոտությունների դաշտում։
Այցելությունը շարունակվեց ճանաչողական շրջայցով՝ Ինժեներական քաղաքի տարբեր կազմակերպություններում, Գիտության և տեխնիկայի թանգարանում, ինչը, իրականում, էքսկուրս էր հայ ճարտարագիտության պատմության բազմահարուստ էջերով։
Այցելության եզրակացությունն այն էր, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» մագիստրոսական ծրագիրը կայացած է պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ամբիոնի մագիստրանտների արդյունավետ համագործակցությամբ, իսկ Ինժեներական քաղաքը շատ նպաստավոր միջավայր է՝ նրանց ճարտարագիտական տաղանդների լիարժեք զարգացման և արդյունավետ դրսևորման համար։

Посещение Инженерный город в международный день инженерии
4 марта 2025 года, признанного ЮНЕСКО всемирным Днем инженерии (World Engineering Day), члены студенческого совета Международного научно-образовательного центра НАН РА по инициативе и в сопровождении сотрудников отдела по связям с общественностью и карьере МНОЦ посетили Инженерный город, чтобы поздравить героев дня, ознакомиться с особенностями рабочего и учебного дня современных инженеров.
В инженерном городе находится одна из самых молодых кафедр МНОЦ НАН РА под названием "Аэрокосмическая инженерия". Он был основан в 2023 году и реализует магистерскую профессиональную программу (далее: ПП) "Аэрокосмическое приборостроение".
Представители кафедры в лице заведующего кафедрой Андраника Агаджаняна и координатора кафедры Нины Акопян, профессорско-преподавательского состава и магистрантов МНОЦ с большой готовностью и любовью приняли посетителей из МНОЦ по специально разработанной программе.
После взаимного знакомства с познавательной презентацией выступил заведующий кафедрой А. Агаджанян, представив особенности магистерской программы "Аэрокосмическое приборостроение", успехи, достигнутые за два года, идеологию и инновационные педагогические решения, применяемые при реализации магистерской программы, а также структуру и возможности Инженерного города. Выступление А. Агаджаняна сопровождалось активными и непосредственными вопросами и ответами, конструктивными обсуждениями․
В содержательном и интересном выступлении заведующего кафедрой был также озвучен ответ на важный вопрос дня: «Инженеры – это люди, которые решают технические проблемы. Мы, инженеры, используем известные в фундаментальной науке закономерности, воплощаем их в жизнь, применяем и решаем различные проблемы».
Были также представлены успехи студентов кафедры. Было отмечено, что все магистранты кафедры уже работают по специальности параллельно с обучением, будучи зачисленными в Инженерный город и другие организации отрасли. Среди многочисленных успехов студентов была особо отмечена также победа магистранта 2-го курса Вруйра Григоряна, зарегистрированная Министерством ОНКС РА на всеармянском конкурсе инновационных проектов и научно-технических разработок «100 идей для Армении» 2024 года в номинации «Системы военной безопасности». Вруйр представил проект «Машинное обучение для классификации радиолокационных целей», основанный на задачах его магистерской диссертации (см. интервью с Вруйром здесь: https://www.isec.am/ru/articles/news/news_27122024.html).
Магистранты кафедры в ответ на заданные вопросы представили некоторые эпизоды из своих магистерских диссертаций, что еще раз подтвердило, что ПП МНОЦ по "Аэрокосмическому приборостроению" реализуется в соответствии с вызовами отрасли, сохраняя вовлеченность студентов в области актуальных и прикладных исследований.
Визит сопровождался ознакомительной экскурсией по различным организациям Инженерного города, музею Науки и техники, который, по сути, была экскурсией по богатым страницам истории армянской инженерии.
Итогом визита стало то, что ПП МНОЦ НАН РА «Аэрокосмическое приборостроение» организована при эффективном сотрудничестве профессорско-преподавательского состава и магистрантов кафедры, а инженерный городок является очень благоприятной средой для полного развития и эффективного проявления их инженерных талантов.