Նոր մասնագիտություններ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը կարևորում է գործնական և հետազոտական կարողություններով օժտված մասնագետների պատրաստումը՝ հաշվի առնելով գործատու կազմակերպությունների և կրթական հաստատությունների արդիական պահանջները: Աշխատաշուկայի պահանջների թելադրանքով՝ յուրաքանչյուր տարի փոփոխվում է նաև մագիստրատուրայում առաջարկվող մասնագիտությունների ցանկը: 2021-2022 ուստարվանից սկսած Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը մագիստրատուրայում կիրականացնի մագիստրոսական կրթական նոր ծրագրեր՝ «Կրթության կառավարում», «Հանրային կառավարում», «Հանրային ֆինանսների կառավարում»:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի բաժինը փորձեց ամփոփ տեղեկատվություն ստանալ մագիստրոսական կրթական նոր ծրագրերի և դրանց իրականացման անհրաժեշտության վերաբերյալ: Կենտրոնի ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Ե. Զարգարյանը հատկապես կարևորում է Իտալիայի հետ իրականացվող «Հանրային ֆինանսների կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը՝ կրկնակի դիպլոմի շնորհմամբ. «2019 թ․ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Իտալիայի Տուշայի համալսարանի միջև կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր, որը հնարավորություն կտա Կենտրոնի մագիստրանտներին ուսումնառության 2-րդ տարին սովորելու Տուշայի համալսարանում և կրկնակի դիպլոմ ստանալու: Մենք կարևորում ենք նոր մասնագիտությունների ներգրավումը Կենտրոնի կրթական ծրագրերում՝ մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելով կրթության որակի ապահովումը»:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի բաժինը զրուցեց նաև Կենտրոնի դեկան, կրթության փորձագետ Ա. Մխիթարյանի հետ: Նրա խոսքով՝ ժամանակակից կրթությունը պիտի հնարավորինս ինտեգրված լինի արտադրությանը, իր ճկունությամբ արձագանքի աշխատաշուկայի պահանջների փոփոխություններին: Այս առումով նոր մասնագիտությունների համար Կենտրոնը նախատեսել է ուսանողների պրակտիկայի անցկացման լայն հնարավորություններ՝ համագործակցելով բազմաթիվ գործընկեր կազմակերպությունների հետ, որոնց շնորհիվ մագիստրանտները ուսմանը զուգահեռ ձեռք կբերեն մասնագիտական հմտություններ ու կարողություններ:
- Մենք մշտապես հետևում և հաշվի ենք առնում նաև մեր ուսանողների կարիքներն ու ցանկությունները: Այս առումով 2021-2022 ուստարում մեկնարկող նոր մագիստրոսական ծրագրերը լիովին համապատասխանում են նոր պահանջներին,- նշում է պարոն Մխիթարյանը:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրոսական նոր ծրագրերից է նաև «Կրթության կառավարում»-ը: Ժամանակի ընթացքում մեծ կարևորություն է ձեռք բերել այս մասնագիտությունը, քանի որ կյանքի տարբեր բնագավառներում աճում է կրթության գործընթացի կառավարիչների ու կազմակերպիչների դերը: Նրանք պետք է կարողանան լավ պատկերացնել տնտեսության կողմից բարձրագույն կրթությանը ներկայացվող պահանջները և արդյունավետորեն կառավարեն գիտելիքի, կարողությունների ու հմտությունների փոխանցման գործընթացը:
- Այս մասնագիտության շրջանակներում նախատեսում ենք մեր ուսանողներին առաջարկել 4 ենթաուղղություն՝ «Հանրակրթության կառավարում», «Բարձրագույն կրթության և գիտության կառավարում», «Ոչ ֆորմալ կրթության կառավարում», «Սփյուռքի կրթօջախի կառավարում»: Առաջին կուրսից ընտրելով մագիստրոսական թեզի թեման՝ մագիստրանտները կարող են մասնագիտանալ այդ ուղղություններից որևէ մեկով: Այս գործընթացին էապես կնպաստի նաև այն հանգամանքը, որ մենք պարտադիր առարկաների հետ միաժամանակ առաջարկում ենք կամընտրական առարկաներ՝ ըստ ենթաուղղությունների: Բարձրորակ ու փորձառու մասնագետները իրենց գիտելիքներն ու գործնական դաշտում կուտակած փորձը 1,5-2 տարվա ընթացքում կփոխանցեն ուսանողներին՝ բացահայտելով ընտրած մասնագիտության գաղտնիքները: Վստահ եմ, որ մենք կունենանք կրթության կառավարիչների նոր, որակյալ սերունդ, որի աշխատանքի արդյունում էապես կբարձրանա հայկական կրթության որակն ու ճանաչելիությունը,- նշում է պարոն Մխիթարյանը:

Новые специальности в Международном научно-образовательном центре НАН РА
Международный научно-образовательный центр НАН РА, учитывая современные требования организаций работодателей и учебных заведений, придаёт важное значение подготовке специалистов с практическими и исследовательскими навыками. Список предлагаемых в магистерской программе специальностей меняется каждый год в связи с требованиями рынка труда. С 2021-2022 учебного года в Международном научно-образовательном центре будут осуществлены новые магистерские программы по следующим специальностям - "Управление образованием", "Государственное управление", "Управление государственными финансами". Замдиректора по учебной части Центра Ерджаник Заргарян особо подчеркнул осуществляемую с Италией магистерскую программу "Управление государственными финансами" с присуждением двойного диплома: "В 2019 году Международны научно-образовательным центр НАН РА и Университет Туша (Италия) подписали соглашение о сотрудничестве, которое позволит студентам Центра на втором году обучения учиться в Университете Туша и получить двойной диплом. Мы обращаем особое внимание на важность привлечения новых специальностей в образовательных программах Центра, уделяя постоянное внимание на обеспечение качества образования". По этому поводу отдел карьеры и по связям с общественностью МНОЦ НАН РА обратился к декану Центра, эксперту по образованию Атому Мхитаряну. По его словам, современное образование должно быть максимально интегрировано в производство и с позволяющей гибкостью реагировать на изменения требований рынка труда. В связи с введением новых специальностей Центр в сотрудничестве со многими партнерскими организациями предоставил студентам широкие возможности для прохождения практики, благодаря которой магистранты параллельно с обучением приобретут профессиональные навыки и умения. В частности, А. Мхитарян отметил: "Мы всегда учитываем потребности и желания наших студентов. В этом контексте новые магистерские программы 2021-2022 учебного года полностью соответствуют новым требованиям". "Управление образованием" - одна из новых магистерских программ МНОЦ НАН РА. Со временем эта специальность приобрела большое значение, поскольку увеличилась роль организаторов и руководителей образовательного процесса в различных сферах жизни. Они должны хорошо представлять предъявленные со стороны экономики требования к высшему образованию и эффективному процессу управлению в передаче знаний, навыков и умений. - В рамках данной специальности планируется нашим студентам предложить четыре (4) направления: "Управление общим образованием", "Управление высшим образованием и наукой", "Управление неформальным образованием", "Управление образовательными центрами диаспоры". Выбирая тему магистерской диссертации на первом курсе, магистры могут специализироваться в одной из этих областей. Этому процессу также значительно способствует тот фактор, что наряду с обязательными предметами мы одновременно предлагаем дополнительные /альтернативные/ предметы. Качественные и опытные специалисты, раскрывая секреты выбранной специальности, в течение 1,5-2 лет передадут студентам свои знания и опыт, накопленные в практической сфере.
- Уверен, что у нас появится новое поколение квалифицированных менеджеров образования, работа которых значительно повысит качество, узнаваемость и признанность армянского образования/Атом Мхитарян/.