ՄԵՆՎԻՊՐՈ ամառային դպրոցի աշխատանքներն շարունակվում են
Արդեն իսկ երրորդ օրն է, ինչ շարունակվում են ՄԵՆՎԻՊՐՈ ամառային դպրոցի աշխատանքները՝ լի մասնագիտական քննարկումներով և տեղեկատվությամբ: Երրորդ օրվա խոսնակները չորսն էին՝ Լիլիթ Սահակյան, ա.գ.թ., Գևորգ Տեփանոսյան, կ.գ.թ., դասախոսության թեման՝ շրջակա միջավայրի երկրաքիմիա, պրոֆ. Մարիա Մոսկատելլի Տուշայի համալսարանից, դասախոսության թեման՝ հողի որակի մոնիթորինգ և Կյարա Բալդաչինին Տուշայի համալսարանից, թեման՝ քաղաքային ծառեր և կարծր մասնիկներ, ինչպես գնահատել ծառերի կողմից կարծր մասնիկների հեռացման արդյունավետությունը:
Շրջակա միջավայրի երկրաքիմիա դասախոսության նպատակն էր ուսանողներին ծանոթացնել երկրաքիմիական գործընթացների, երևույթների, երկրաքիմիական հետազոտությունների մեթոդների հիմնական առանձնահատկություններին, տրամադրել անհրաժեշտ տեսական և գործնական գիտելիքներ և հմտություններ`բազմազան միջավայրերի,տեսակների, մասշտաբների, մակարդակների, վտանգների, ռիսկերի և աղտոտման ուղիների գնահատման ուղղությամբ: Ներկայացվեց «Շրջակա միջավայրի երկրաքիմիա» գիտության մեթոդական հիմքերը, մոտեցումները, հետազոտության առարկան, գիտական նպատակը և խնդիրները:
Մարիա Մոսկատելլին ներկայացնեց հողը որպես կենդանի, դինամիկ, չվերականգնվող, խոցելի ռեսուրս` տալով հողի որակի, հողի առողջության և հողի անվտանգության հասկացությունները: Հողի որակը պետք է վերահսկվի` կանխելու հողերի դեգրադացիայի (քայքայման) պայմանները և կարևոր գործառույթների կորուստը:
Ներկայացվեց հողի որակի մի շարք ցուցանիշներ` նշելով դրանց օգտագործման առավելություններն ու թերությունները:
Կյարա Բալդաչինինի թեման նվիրված էր կարծր մասնիկներին (ԿՄ), որոնք օդի հիմնական աղտոտիչներից են, հատկապես քաղաքային միջավայրերում, որտեղ կարելի է գտնել ԿՄ-ի մարդածին աղբյուրների մեծ մասը: Հայտնի է, որ բույսերի տերևները կարող են փոխազդել ԿՄ- ների հետ՝ ապահովելով մասնիկների հեռացում մթնոլորտից: Դա տեղի է ունենում երկու հիմնական մեխանիզմների միջոցով`բույսերի շնչառություն (միայն փոքր ԿՄ- ի դեպքում, 1 մկմ -ից պակաս) և մակերեսային նստվածք (ավելի մեծ մասնիկների դեպքում): Ծառերի կողմից հեռացված ԿՄ-ների քանակավորման համար մշակվել են տարբեր մեթոդներ` վերջնական նպատակ ունենալով ավելի լավ հասկանալ այս երևույթը և օգնել շահագրգիռ կողմերին և ծրագրավորողներին ծառերի ճիշտ օգտագործման հարցում` օդի որակը մեղմելու համար: Այս դասախոսության ընթացքում ներկայացվեցին և քննարկվեցին տարբեր մեթոդների առավելություններն ու թերությունները:
Վերջին խոսնակը՝ Կառլո Կալֆապիետրա, ներկայացրեց քաղաքային միջավայրում բնահեն լուծումների (ԲՀԼ) կիրառումը, որը տարեցտարի աճում է, սա նաև ի շնորհիվ Եվրորպական խորհրդի որդեգրած քաղաքական ընտրության և ուշադրության աճի: ԲՀԼ-ը կարող են օգնել հաղթահարելու մի շարք մարտահրավերներ՝ շրջակա միջավայրից մինչև սոցիալական համախմբվածություն, մարդու առողջության և բարեկեցության, ինչպես նաև տնտեսական և աշխատաշուկայի հետ կապված հարցեր: Շրջակա միջավայրի և էկոլոգիական համատեքստում ԲՀԼ-ը կարող են բարելավել օդի որակը, նվազեցնել կլիմայական վտանգները կամ բարելավել կենսաբազմազանությունը: ԲՀԼ-ի արդյունավետության քանակական որոշումը`հատկապես կարևորագույն նշանակությունների առումով, կարելի է ձեռք բերել համապատասխան ցուցանիշների գնահատման միջոցով, որոնք պետք է գիտականորեն հիմնավորված լինեն, բայց նաև հասկանալի և ձեռք բերվեն` բարելավելու շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությունը:

It is already the third day since MENVIPRO summer school continues operation in full swing full of professional discussions and exchange of information. The speakers of the third day were as follows: Dr Lilit Sahakyan and Dr. Gevorg Tepanosyan who covered Environmental Geochemistry, Prof. Maria Moscatelli (UNITUS) speaking on soil quality monitoring and Dr. Chiara Baldacchini (UNITUS) speaking on urban trees and particulate matters and Dr. Carlo Calfapietra from CNR on nature-based solutions (NBS) implementation in urban environments.
The aim of Environmental Geochemistry course was to acquaint students with the basic features of geochemical processes, phenomena, the main features of geochemical research methods, to provide the necessary theoretical-practical knowledge and skills for the assessment of the types, scales, levels, hazards, risk and pollution pathways of the various environmental media. It will also enable them to become familiar with measures to reduce the level of environmental pollution. The methodological bases, approaches, study objects and subject, scientific goal and problems of "Environmental Geochemistry" were covered as a branch of science.
Maria Cristina Moscatelli presented the soil as a living, dynamic, non-renewable, vulnerable resource introducing the concepts of soil quality, soil health and soil security. Soil quality needs to be monitored in order to prevent degradation conditions and loss of important functions. A selection of soil quality indicators were presented indicating advantages and disadvantages for their use.
Dr. Chiara Baldacchini spoke about Particulate matter (PM), one of the main atmospheric pollutants, especially in urban environments, where the majority of anthropogenic PM sources can be found. It is well known that plant leaves can interact with PM, accomplishing an important removal action of particles from the atmosphere. This occurs based on two main mechanisms: plant respiration (only for fine PM, smaller than 1 micron) and surface deposition (for larger particles). Different methods have been developed to quantify the amount of PM removed by trees, with the final aim of better understanding this phenomenon and help stakeholders and planners in suitably using trees for air quality mitigation. In this lecture, the pros and cons of different methods were presented and discussed.
The last presentation made by Dr. Carlo Calfapietra covered nature-based solutions (NBS) implementation in urban environments increasing year by year, also thanks to the attention and the boost given to them by the European Commission political choices. NBS can help in overcoming several challenges, ranging from environmental related ones to those connected with social cohesion, human health and well-being, or economic and labour market. In the environmental and ecological context, NBS may improve air quality, reduce climate hazards, or improve biodiversity. The quantification of NBS efficiency with respect to specific criticalities can be achieved by assessing the related indicators, which need to be scientifically valid but also easy to understand and to obtain, to improve stakeholder’s involvement.