MENVIPRO ծրագրի երկրորդ օրը՝ նվիրված ԱՀՏ-ին և խորացված հեռազննմանը
Մարտին Լյութերի համալսարանի Երկրագիտության գիտությունների և աշխարհագրության ինստիտուտում MENVIPRO ծրագրի հերթական հանդիպման երկրորդ օրը Մաքս Հորոլդը ներկայացրեց լանդշաֆտի վերլուծության բազմասենսորային, բազմամասշտաբային և դինամիկ մոտեցումը, ինչպես օրինակ՝ LULC (հողօգտագործման), բուսականության, երկրամորֆոլոգիայի, հողերի և լանդշաֆտի ընտրված օրինակների վիզուալիզացիան և վերլուծությունը:
Այնուհետև, դոկտոր Մայքլ Դենքը ներկայացրեց խորացված հեռազննման դասընթացը՝ ներառյալ դասընթացի նպատակները, ուսանողների պատրաստումը աշխատաշուկայի կարիքների համար և թեմատիկ նյութերը: Դոկտոր Մայք Թոյչերը ներկայացրեց հեռազննման տվալների ծավալադիտական դիտումը Ուզբեկիստանի Անգրեն քաղաքի օրինակով, արբանյակային նկարների սպեկտրոսկոպիկ դիտումը ArcPro ծրագրի կիրառմամբ, QGIS ծրագրի պոտենցիալի ցուցադրումը եռաչափ տվյալների բազաների դիտարկման համար QGISThreeJS ծրագրի օգնությամբ, որտեղ որպես օրինակ ներկայացված էր Քենիայում գտնվող Էլգոն սարը:
Օրվա երկրորդ կեսին մասնակիցները ուղևորվեցին Բրոշվից, որտեղ տեղի թիմը դաշտային պայմաններում ցուցադրեց թեստավորման տեղամասի դիտարկման հմտությունները՝ ներառյալ դաշտային պայմաններում սարքավորումների օգտագործումը:

Во второй день встречи, посвященной программе MENVIPRO в Институте геологических наук и географии университета имени Мартина Лютера в Халле, Макс Горольд представил многосенсорный, многомасштабный и динамичный подход ландшафтного анализа. Например, визуализация и анализ отобранных образцов LULC (землепользования), растительности, морфологии земной коры и ландшафта в целом.
Далее, доктор Майкл Денк представил углубленную лекцию по дистанционному зондированию, включая вопросы по подготовке студентов для спроса на рынке труда и тематические материалы. Доктор Майкл Денк также представил объемный просмотр данных дистанционного зондирования (ДДЗ) на примере города Ангрен в Узбекистане, спектроскопических спутниковых снимков с использованием ArcPro, потенциала программы QGIS для наблюдения трехмерной базы данных с использованием программы QGISThreeJS, где в качестве примера использована гора Элгон в Кении.
Во второй половине дня участники программы направились в Брошвиц, где местная команда продемонстрировала навыки тестирования по наблюдению за полигоном, вплоть до использования оборудования в полевых условиях.