ԳԿՄԿ-ն մշտապես կատարելագործում է իր կողմից առաջարկվող հնարավորությունները
Բարձրագույն կրթության որակի ապահովման, կրթություն-գիտություն անքակտելի կապի և միջազգային նորմերին համապատասխան կրթական ծառայություններ մատուցելու համար անչափ կարևոր է համապատասխան միջավայրի և ռեսուրսների առկայությունը: Հաշվի առնելով շուկայի ազատականացումը, կրթական ոլորտի բազմազանությունը և մրցակցային միջավայրը՝ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը մշտապես հետամուտ է լինում միջազգային և ազգային չափորոշիչներին համապատասխանող, գիտակրթական մրցունակ պահանջների ստեղծմանն ու ապահովմանը մագիստրոսական և ասպիրանտական կրթական տարբեր ծրագրեր իրականացնելիս:
Այս նպատակով Կենտրոնը հարստացնում և արդիականացնում է նյութատեխնիկական առկա հնարավորությունները և ուսանողներին ներկայանում միանգամայն նոր հագեցած լսարաններով և աշխատասենյակներով: Կենտրոնում պաշտոնապես բացվեց համակարգչային հերթական լսարանը՝ Armdoct ծրագրի շրջանակներում: Աշխատանքային մի նոր տարածք հատկացվեց հետազոտողներին, որտեղ ԳԿՄԿ մագիստրանտները, ասպիրանտները և հետազոտողները կարող են իրականացնել արդյունավետ աշխատանքային քննարկումներ: Պաշտոնապես բացվեց նաև ԳԿՄԿ օտար լեզուների ամբիոնին կից գործող Օտար լեզուների և միջմշակութային հաղորդակցության ակումբի թվով երկրորդ, նոր և ժամանակակից լսարանը, որտեղ հնարավոր է կազմակերպել միջմշակութային տարատեսակ քննարկումներ, միջոցառումներ և լեզվի դասընթացներ: Հիշարժան օրը ԳԿՄԿ պատվավոր հյուրն էր ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամ, ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Ա. Իշխանյանը, որը շրջեց Կենտրոնում, դիտարկեց Կենտրոնի հնարավորություններն ու ռեսուրսները, ծանոթացավ ժամանակակից, տեխնիկապես հագեցած լսարաններին և աշխատասենյակներին, ինչպես նաև մասնակցեց նոր լսարանների պաշտոնական բացմանը:
Հանդիպման ընթացքում ԳԿՄԿ տնօրեն Ա. Սարգսյանը նշեց. «Հաշվի առնելով մեր օրերում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կարևորությունը՝ Կենտրոնը կրթական և հետազոտական գործընթացներում շարունակում է կիրառել նորագույն տեխնոլոգիական լուծումներ և ռեսուրսներ։ Այսօր ականատեսն ենք Կենտրոնի արդիականացման նոր գործընթացի. վերազինվեցին և տեխնիկապես հագեցան նոր լսարանները, որը, կարծում ենք, կբարելավի ուսումնական գործընթացը և էլ ավելի հարմարավետ միջավայր կստեղծի մեր ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար»։
ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Ա. Իշխանյանը շնորհակալություն հայտնեց հանդիպման կայացման համար ևնշեց, որ երկրի զարգացման և պետականության պահպանության պատասխանատավությունը երիտասարդների ձեռքերում է, որոնք պետք է քաջ գիտակցեն երկրում ստեղծված ծանրագույն վիճակը և շատ արագ ելքեր փնտրեն այդ իրավիճակից դուրս գալու և պետությունը չկորցնելու համար: «Անհրաժեշտ է ձևավորել համընդհանուր մոտեցում գիտելիքի, գիտության և գիտնականների հանդեպ: Սա է բոլորիս առաքելությունը. միտքն օգտագործել որպես միակ ռեսուրս : Եվ այս ճանապարհին ԳԿՄԿ-ն իսկապես մեծ դերակատարություն ունի՝ մատուցելով մագիստրոսական և ասպիրանտական կրթություն», -նշեց Ա. Իշխանյանը:

Постоянное совершенствование предоставленных в МНОЦ возможностей
В обеспечении качества высшего образования, неразрывной связи между образованием и наукой, в предоставлении образовательных услуг в соответствии с международными нормами важное значение имеет наличие соответствующей среды и ресурсов. Принимая во внимание либерализацию рынка, многообразие образовательной сферы и конкурентную среду, Международный научно-образовательный центр НАН РА при осуществлении разных образовательных магистерских и аспирантских программ постоянно следует критериям создания и обеспечения конкурентоспособных научно-образовательных требований в сфере образования в соответствии с международными и национальными стандартами.
С этой целью Центр всё больше пополняет и модернизирует существующие материально-технические возможности, предоставляя студентам насыщенные новым оборудованием аудитории и кабинеты. В Центре официально открылась очередная компьютерная аудитория в рамках программы Armdoct. Для исследователей выделено новое рабочее пространство, где студенты МНОЦ, аспиранты и исследователи могут проводить эффективные рабочие обсуждения. Официально открылась также вторая, новая, современная аудитория для Клуба иностранных языков и межкультурной коммуникации при кафедре иностранных языков МНОЦ, где можно организовать различные межкультурные дискуссии, мероприятия и языковые курсы. В этот памятный день почетным гостем МНОЦ стал член Президиума НАН РА, академик-секретарь НАН А. Ишханян. Он посетил Центр, ознакомился с его возможностями и ресурсами, современными, технически оснащенными аудиториями, кабинетами, а также принял участие в официальном открытии новых аудиторий.
Во время встречи директор МНОЦ А. Саргсян отметил: "Учитывая важность информационных технологий в настоящее время, Центр продолжает использовать новейшие технологические решения и ресурсы в образовательном и исследовательском процессах. Сегодня мы становимся свидетелем нового процесса модернизации Центра. Новые учебные аудитории были технически заново переоборудованы, что, на наш взгляд, улучшает учебный процесс, создаёт еще более комфортную среду для наших студентов и профессорско-преподавательского состава".
Академик-секретарь НАН А. Ишханян поблагодарил за встречу и отметил, что ответственность за развитие страны, сохранение государственности находится в руках молодежи, которая должна хорошо осознать сложную ситуацию в стране, искать скорые пути выхода из сложившейся ситуации, чтобы не потерять государство. "Необходимо выработать универсальный подход к знаниям, науке и ученым. В этом - миссия всех нас. Использовать мысль как единственный ресурс. И на этом пути МНОЦ действительно играет большую роль, обеспечивая магистерское и послевузовское образование", - сказал А. Ишханян.: