Էրազմուս+՝ հասակագրելով Հայաստանը միկրոբրածոների միջոցով
Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ԳԿՄԿ երկրաբանություն ամբիոնի երկրորդ կուրսի ուսանող Լիլիթ Սարգսյանը, բարեհաջող ավարտելով ուսումնառության առաջին կիսամյակը Լիլի համալսարանում /Ֆրանսիա/, այժմ հնէաբանության լաբարատորիայում իրականացնում է մագիստրոսական թեզի հետազոտական հատվածը՝ կատարելով միկրոբրածոնների հետ կապված լաբորատոր աշխատանքներ։ Ինչպես նշում է Լիլիթը, Եվրոպայում ոչ միայն առօրյա, այլ նաև գիտական կյանքն է ավելի հեշտ կազմակերպել։
Եթե, օրինակ, Հայաստանում նմուշների մանրադիտակային կամ սպեկտրոսկոպային հետազոտություններ իրականացնելը տեխնիկապես բարդ խնդիր է, ապա Լիլի համալսարանում շաբաթներ պահանջող աշխատանքը հնարավոր է իրականացնել ժամերի ընթացքում։
Մագիստրոսի մագիստրոսական թեզի նպատակն է միկրոբրածոների օգնությամբ տարածքում իրականացնել հասակագրում, որի համար, առաջին հերթին, անհրաժեշտ է բինոկուլյարի և մանրադիտակի օգնությամբ նմուշներից առանձնացնել չափավոր կամ լավ պահպանված միկրոբրածոները (նկար 1, 2), ապա տեղափոխել հատուկ ստաբի վրա (նկար 3), 3-րդ քայլին ստաբը դրվում է սկանավորող էլեկտրոնային մանրադիտակում (նկար 4), որի արդյունքում ձեռք ենք բերում մանրադիտակային նկարները (նկար 5)։
Այս նկարների միջոցով կատարվում է ռադիոլարիաների տաքսոնոմիական նույնականացում՝ ըստ արտաքին տեսքի, կմախքի, արտաքին զարդարանքի, չափերի և այլն։ Նույնականացման արդյունքում հնարավոր է դառնում հասկանալ միկրոբրածոնները քանի միլիոն տարի առաջ են գոյություն ունեցել Հայաստանում, ինչն էլ հիմք է հանդիսանում տվյալ տարածքի կամ կտրվածքի հասակագրման համար։

Эразмус+. Геохронологируя Армению с помощью микрофоссилий
В рамках программы международной кредитной мобильности "Эразмус+" студентка 2-ого курса кафедры геологии МНОЦ НАН РА Лилит Саргсян, успешно окончив первый семестр обучения в Университете Лилль (Франция), в настоящее время в лаборатории палеонтологии проводит исследовательскую часть своей магистерской диссертации, проведя лабораторные работы, связанные с микрофоссилиями. Как отмечает Лилит, в Европе легче организовать не только повседневную, но и научную жизнь.
Если, например, проведение микроскопических или спектроскопических исследований образцов в Армении - технически сложная задача, то в Лилльском университете работу требующую на выполнение неделю можно провести в течение нескольких часов.
Цель магистерской диссертаци - осуществление геохронологии на территории с помощью микрофоссилий, для чего необходимо, во-первых с помощью бинокуляра и микроскопа выделить в достаточной степени или хорошо сохранившиеся микрофоссилии (рис. 1, 2), во-вторых, перенести на специальное оборудование (рис. 3), в-третьих, устанавливается в сканирующем электронном микроскопе (рис. 4), в результате чего получаются микроскопические рисунки (рис. 5).
С помощью этих рисунков осуществляется таксонометрическая идентификация радиолярии по внешнему виду, скелету, размерам и т.д. В результате идентификации возможно определить, сколько миллионов лет назад в Армении существовали микрофоссилии, что является основой для геохронологии данной территории или разлома.