Էրազմուս+՝ հասակագրելով Հայաստանը միկրոբրածոների միջոցով
Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ԳԿՄԿ երկրաբանություն ամբիոնի երկրորդ կուրսի ուսանող Լիլիթ Սարգսյանը, բարեհաջող ավարտելով ուսումնառության առաջին կիսամյակը Լիլի համալսարանում /Ֆրանսիա/, այժմ հնէաբանության լաբարատորիայում իրականացնում է մագիստրոսական թեզի հետազոտական հատվածը՝ կատարելով միկրոբրածոնների հետ կապված լաբորատոր աշխատանքներ։ Ինչպես նշում է Լիլիթը, Եվրոպայում ոչ միայն առօրյա, այլ նաև գիտական կյանքն է ավելի հեշտ կազմակերպել։
Եթե, օրինակ, Հայաստանում նմուշների մանրադիտակային կամ սպեկտրոսկոպային հետազոտություններ իրականացնելը տեխնիկապես բարդ խնդիր է, ապա Լիլի համալսարանում շաբաթներ պահանջող աշխատանքը հնարավոր է իրականացնել ժամերի ընթացքում։
Մագիստրոսի մագիստրոսական թեզի նպատակն է միկրոբրածոների օգնությամբ տարածքում իրականացնել հասակագրում, որի համար, առաջին հերթին, անհրաժեշտ է բինոկուլյարի և մանրադիտակի օգնությամբ նմուշներից առանձնացնել չափավոր կամ լավ պահպանված միկրոբրածոները (նկար 1, 2), ապա տեղափոխել հատուկ ստաբի վրա (նկար 3), 3-րդ քայլին ստաբը դրվում է սկանավորող էլեկտրոնային մանրադիտակում (նկար 4), որի արդյունքում ձեռք ենք բերում մանրադիտակային նկարները (նկար 5)։
Այս նկարների միջոցով կատարվում է ռադիոլարիաների տաքսոնոմիական նույնականացում՝ ըստ արտաքին տեսքի, կմախքի, արտաքին զարդարանքի, չափերի և այլն։ Նույնականացման արդյունքում հնարավոր է դառնում հասկանալ միկրոբրածոնները քանի միլիոն տարի առաջ են գոյություն ունեցել Հայաստանում, ինչն էլ հիմք է հանդիսանում տվյալ տարածքի կամ կտրվածքի հասակագրման համար։

Erasmus+: Dating Armenia Through Microfossils
Within the frameworks of Erasmus + International Credit Mobility Lilit Sargsyan, a second-year student at ISEC Geology Department, has successfully completed her first semester at the University of Lille, France, and is currently carrying out her research for her Master's thesis in the archeology laboratory. As Lilit highlights, it is easier to organize not only daily but also scientific life in Europe.
If, for example, performing microscopic or spectroscopic examinations of samples in Armenia is a technically difficult task to perform, the work that requires weeks for accomplishment can be done just in hours at the University of Lille.
The objectuve of Lilit’s master's thesis is to carry out dating of the area with the help of microfossils. For this purpose, first of all, it is necessary to separate moderate or well-preserved microfossils from the samples with the help of a binocular or microscope (Fig. 1,2), then transfer them to a special stab (Fig. 3), in step 3 the stab is placed in a scanning electron microscope (Fig. 4), and we can see SEM images (Figure 5).
With the help of these images, taxonomic identification of radiolaria is performed according to their appearance, skeleton, exterior decoration, size, etc. The identification enables to understand how many millions of years ago microfossils existed in Armenia, which serves as a  basis for dating a given area or section.