Կրկնակի դիպլոմով ծրագրեր Տուշայի համալսարանի հետ, Իտալիա
Խորացնելով արդյունավետ համագործակցությունը Տուշայի համալսարանի հետ, Իտալիա՝ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը կնքել է կրկնակի դիպլոմի շնորհման ծրագրեր: Այսուհետ՝ համագործակցության շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողները, որոնք ուսանում են ԳԿՄԿ «Հանրային ֆինանսների կառավարում» և «Շուկայագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրերում, հնարավորություն կունենան մասնակցել կրկնակի դիպլոմի ծրագրին և իրենց ուսումնառության երկրորդ տարին կարող են համապատասխանաբար ուսանել Տուշայի համալսարանի «Կառավարում, ֆինանսներ և վերահսկողություն» (AFC) և «Շուկայագիտություն և որակ» (MKQ) մագիստրոսական կրթական ծրագրերում։ Յուրաքանչյուր հաստատություն ընտրում է այն ուսանողներին, որոնց թույլատրվում է գրանցվել գործընկեր համալսարանի դասընթացներին: Դասընթացները դասավանդվում են իտալերեն և անգլերեն լեզուներով։ Ընտրված ուսանողները պետք է ունենան դասավանդման լեզվի իմացության համապատասխան մակարդակ /Տուշայի համալսարան՝ իտալերեն Բ2 մակարդակ, ԳԿՄԿ՝ անգլերեն Բ2 մակարդակ/։
Երկու հաստատություններում ուսանողները դասընթացներում գրանցվում են ուսումնական տարվա սկզբից։ Ընտրված ուսանողներն ուսման երկրորդ տարին (բաղկացած երկու կիսամյակից, այսինքն՝ մինչև 12 ամիս) ուսանում են գործընկեր համալսարանում: Ուսման վճարը և այլ հնարավոր հարկերը շարունակում են վճարել այն համալսարանում, որտեղ ընդունվել են:
ԳԿՄԿ ուսանողները իրենց ուսումնառության առաջին տարին սովորում են ԳԿՄԿ-ում, իսկ երկրորդ տարին՝ Տուշայի համալսարանում:
Կրկնակի աստիճանի ծրագրին մասնակցող ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողները բոլոր չափանիշներով համապատասխանում են Տուշայի համալսարանի մագիստրոսական ծրագրերում ընդունված իտալացի ուսանողներին: Այդ իսկ պատճառով, նրանք ենթարկվում են Տուշայի համալսարանի ներքին կանոնակարգերով սահմանված բոլոր պարտականություններին, պարտավորություններին և ժամկետներին:
Յուրաքանչյուր ուսանող ուսումնառության ավարտին ներկայացնում է մագիստրոսական թեզ՝ Տուշայի և ԳԿՄԿ համապատասխան ամբիոնների դասախոսների համաղեկավարությամբ: Մագիստրոսական թեզը քննարկվում է երկու բուհերում՝ յուրաքանչյուր բուհի կանոնակարգերի համաձայն: Գործընկեր հաստատության մեկ կամ մի քանի անդամ կարող են մասնակցել միջամբիոնային հանձնախմբի աշխատանքներին: Մագիստրոսական թեզը գրվում է անգլերեն լեզվով:
Յուրաքանչյուր տարի՝ հունիսի 1-ից 30-ը, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն կատարում է ուսանողների ընտրություն: Տուշայի համալսարանում դասերը սովորաբար սկսվում են հոկտեմբերին (I կիսամյակ) և մարտին (II կիսամյակ): Ուսանողները պետք է մասնակցեն ուսումնական ծրագրերում նշված դասընթացներին, իսկ քննությունները հանձնում են հերթական քննաշրջանի ընթացքում (հունվար-փետրվար), սակայն անհրաժեշտության դեպքում կարող են քննությունները հանձնել նաև ապրիլին՝ արտահերթ քննաշրջանի ընթացքում:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողները ազատվում են Տուշայի համալսարանի դասընթացներին գրանցվելու համար պահանջվող վճարներից: Ճանապարհածախսը, կացարանն ու սնունդը, ինչպես նաև բժշկական ապահովագրության և դասագրքերի ծախսերը հոգում է ուսանողը։
Ուսումնառության ավարտին ուսանողներին շնորհվում է երկու դիպլոմ՝ հայկական և իտալական:
Ծրագրի կոնտակտային անձ՝ Էլլա Պապիկյան, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ, հեռ.՝ (+374 60) 623598, Էլ-փոստ՝ ella.papikyan@isec.am

Программа присуждения двойных дипломов с университетом Туша (Италия)
Международный научно-образовательный центр НАН РА, углубляя успешное сотрудничество с университетом Туша (Италия), приступил к совместному осуществлению программы присуждения двойных дипломов. Отныне в рамках этого сотрудничества студенты МНОЦ НАН РА по специальностям магистерских программ "Управление государственными финансами" и "Маркетинг" получат возможность принять участие в программе присуждения двойных дипломов и во втором учебном году учиться в университете Туша по соответственным магистерским программам - "Управление, финансы и контроль" (AFC) и "Маркетинг и качество" (MKQ). Каждое образовательное учреждение выбирает тех студентов, которым разрешается регистрироваться для занятий в партнёрских университетах. Занятия ведутся на английском и итальянском языках. Отобранные студенты должны обладать соответственным уровнем знания языка - /Университет Туша - уровень итальянского языка B2 и МНОЦ - уровень английского языка B2/.
В обоих учреждениях студенты должны регистрироваться в начале учебного года. Отобранные студенты во втором учебном году (состоящем из двух полугодий, то есть до 12-ти месяцев) учатся в партнёрских университетах. Оплату за учёбу и другие возможные налоги продолжают платить в том университете, куда поступили.
Студенты МНОЦ первый учебный год учатся в МНОЦ НН РА, а второй учебный год - -в университете Туша.
Студенты МНОЦ НАН РА, участвующие в программе присуждения двойных дипломов, по всем критериям соответствуют итальянским студентам, поступившим в университет Туша по магистерским программам. Именно по этой причине на них распространяются все обязательства и сроки, установленные внутренним регламентом Университета Туша.
Каждый студент по окончании обучения представляет магистерскую диссертацию при совместном руководстве преподавателей соответствующих кафедр университета Туша и МНОЦ. Магистерская диссертация обсуждается в обоих вузах в соответствии с регламентом каждого вуза. Один или несколько членов партнëрского вуза могут участвовать в работах Межкафедральной комиссии. Магистерская диссертация пишется на английском языке.
Каждый год с 1-го по 30 июня в МНОЦ НАН РА проводится отбор студентов. Занятия в университете Туша обычно начинаются в октябре (I-ое полугодие) и в марте (II –ое полугодие). Студенты должны участвовать в указанных занятиях образовательных программ, а экзамены сдаются в течение обычной экзаменационной сессии (январь-февраль), но при необходимости экзамены могут быть также сданы и в апреле – в течение внеочередного (специального) экзаменационного периода.
Студенты МНОЦ НАН РА освобождаются от требуемых оплат за регистрацию для участия на занятиях университета Туша. Расходы на дорогу, проживание, еду, медицинскую страховку и учебники покрывают студенты.
После окончания учёбы и защиты магистерской диссертации студентам присуждаются двойные дипломы – армянский и итальянский.
Главное контактное лицо программы – Элла Папикян, главный специалист отдела внешних связей МНОЦ НА РА, тел.: (+374 60) 623598; электронный адрес -  ella.papikyan@isec.am