Ի ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԻ ԵՎ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ
Մարտի 9, 2022Գիտական համայնքի իրազեկվածությունը, անվտանգությունը և պաշտպանվածությունը մշտապես եղել և մնում են ժամանակի կարևորագույն մարտահրավերներ։ Ներկայիս օրենսդրական ակտերի բազմազանության մեջ դժվար է գտնել իրապես անհրաժեշտը, առավել ևս, երբ խոսքը միջազգային իրավական ակտերի, զգայուն հետազոտությունների, մտավոր սեփականության մասին է։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի հետ համատեղ, ՄԳՏԿ միջազգային կազմակերպության ֆինանսավորմամբ, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողների, հետազոտողների, գիտնականների և դասախոսների համար կազմակերպում է իրազեկման բարձրացման դասընթաց հետևյալ թեմաներով.
- Զգայուն ապրանքների, տեխնոլոգիաների և տեղեկության, ներառյալ երկակի օգտագործման ապրանքների և տեխնոլոգիաների, հասկացությունը, էությունը և նշանակությունը գիտական հանրության համար,
- Ինչպե՞ս կարող է զգայուն ապրանքների, տեխնոլոգիաների և տեղեկության ոչ նպատակային օգտագործումը վտանգավոր և ապակայունացնող լինել զանգվածային ոչնչացման զենքի ոլորտում,
- Սպառնալիքները և ռիսկերը գիտական հանրության, համալսարանների և հետազոտական ինստիտուտների համար,
- Ինչու՞ է գիտական հանրությանն անհրաժեշտ այս գիտելիքը. գործնական օրինականների քննարկում,
- Ինչպե՞ս և ինչու՞ է միջազգային հանրությունը ձգտում կանխել զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածումը,
- Արտահանման վերահսկման միջազգային ռեժիմները,
- ՄԱԿ ԱԽ 1540 բանաձևը,
- Միջուկային, քիմիական, կենսաբանական և այլ ԶՈԶ օգտագործումը արգելող միջազգային համաձայնագրերը/ կազմակերպությունները,
- Երկակի նշանակության ապրանքների վերահսկման գլոբալ համակարգի ամրապնդմանն ուղղված ջանքները միջազգային /ԵՄ, ԱՄՆ/ և ազգային մակարդով /ՀՀ/,
- ԵԱՏՄ միջավայրում արտահանման վերահսկման խնդիրները, ՌԴ փորձառությունը,
- ՀՀ հանձնառությունները, օրենսդրական դաշտը, իրագործած աշխատանքները, միջազգային համագործակցությունը և կուտակած փորձը։
Դասընթացը կօգնի տարբերակել զգայուն տեխնոլոգիաներին և ոչ նյութական ապրանքներին վերաբերող հետազոտությունների հետ կապված ռիսկերը, ծանոթանալ միջազգային փորձին, նմանատիպ հետազոտությունների անհրաժեշտությանը, գիտական հանրության, համալսարանների և հետազոտական ինստիտուտների առջև ծառացած սպառնալիքներին և ռիսկերին, առաջատար բուհերի վեթթինգ համակարգերին և այլ հետաքրքիր թեմաների։ Դասընթացը հնարավորություն կտա ծանոթանալ ազդեցության գործակից ունեցող գիտական ամսագրերում տպագրության հնարավորություններին, կտա նոր գիտելիքներ, անթիվ-անհամար գրականություն և անհրաժեշտ նյութեր:
Դասընթացի անցկացման ձևաչափն առցանց է, տևողությունը՝ չորս ակադեմիական ժամ։ Դասընթացը հաջողությամբ անցած մասնակիցներին կտրվի մասնակցության հավաստագիր։
Մասնակցությունն անվճար է, անհրաժեշտ է նախապես գրանցվել:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ աշխատակիցների և դասախոսների համար նախատեսված դասընթացին գրանցվելու համար մինչև ս.թ. մարտի 31-ը անցե՛ք կից հղումով. https://forms.gle/AxEEAqPU2jMYCWNu8
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողների համար նախատեսված դասընթացին գրանցվելու համար մինչև ս.թ. մարտի 31-ը անցե՛ք կից հղումով. https://forms.gle/W11Yc9Lx1bJ6e5xk7
Դասընթացավարները ոլորտի առաջատար մասնագետներ են: Ստորև ներկայացնում ենք դասընթացավարների տվյալները.
1. Պատվական Ոսկանյան՝ ք.գ.թ., երկակի նշանակության, զգայուն ապրանքների հետազոտությունների ոլորտում մի շարք ծրագրերի ղեկավար,ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի փոխտնօրեն, Ռազմական և երկակի օգտագործման առարկաների և տեխնոլոգիաների հավաստագրման մարմնի ղեկավար,
2. Արսեն Առաքելյան՝ պ.գ.թ., Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջազգային անվտանգության վարչության գլոբալ անվտանգության և արտահանման վերահսկման բաժնի պետ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձևով ՀՀ ազգային ներկայացուցիչ,
3. Էմիլյա Տիտանյան՝ ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի իրավաբանական բաժնի պետ, Ռազմական և երկակի օգտագործման իրերի և տեխնոլոգիաների հավաստագրման մարմնի իրավախորհրդատու, Բելգիայի թագավորության Լիեժի համալսարանի ասպիրանտ (հետազոտության ոլորտը՝ երկակի նշանակության առանձնահատկությունները, շրջանառության վերահսկողությունը)։
Հարցերի դեպքում կարող եք զանգահարել ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական քարտուղար Մերի Սարգսյանին՝ (+374 10) 568183 (1-80) հեռախոսահամարով կամ ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի իրավաբանական բաժնի պետ Էմիլյա Տիտանյանին՝ (+374 95) 132606 հեռախոսահամարով կամ գրել emilia.titanyan@mail.ru էլ.փոստի հասցեով:

К СВЕДЕНИЮ СОТРУДНИКОВ И СТУДЕНТОВ МНОЦ НАН РА
Март 9, 2022Осведомленность, безопасность и защищенность научного сообщества всегда были и остаются важнейшими вызовами нашего времени. В разнообразии нынешних законодательных актов трудно найти реально неօбходимую информацию, особенно, когда речь идет о международных правовых актах, специальных исследованиях, умственной собственности.
Международный научно-образовательный центр НАН РА совместно с Национальным бюро экспертиз при финансировании международной организации МНТЦ организует тренинг для студентов, исследователей, ученых и преподавателей МНОЦ НАН РА по повышению осведомленности по следующим темам:
- Понятие, сущность и значение чувствительных товаров, технологий и информации, включая товары и технологии двойного использования для научного сообщества.
- Как нецелевое использование чувствительных товаров, технологий и информации может быть опасным и дестабилизирующим в сфере оружия массового уничтожения?
- Угрозы и риски для научного сообщества, университетов и исследовательских институтов.
- Почему научному сообществу необходимо это знание? Обсуждение практических примеров.
- Как и почему международное сообщество стремится предотвратить распространение оружия массового уничтожения.
- Международные режимы контроля экспорта.
- Резолюция Совета Безопасности ООН 1540.
- Международные соглашения/организации запрещающие использование ядерного, химического биологического и иного оружия массового поражения.
- Усилия по укреплению глобальной системы контроля товаров двойного назначения на международном (ЕС, США) и на национальном уровне (РА).
- Вопросы экспортного контроля в условиях ЕАЭС, опыт РФ.
- Обязательства РА, законодательное поле, осуществленные работы, международное сотрудничество и накопленный опыт.
Тренинг поспособствует развитию умений дифференцировать риски, связанные с исследованиями, касающимися чувствительных технологий и нематериальных товаров, осознать необходимость подобных исследований, ознакомиться с международным опытом, угрозами и рисками, стоящими перед научным сообществом, университетами и исследовательскими институтами, веттинг-системами ведущих вузов и другими интересными темами. Участие в тренинге послужит полезной платформай ознакомиться с возможностями публикации в научных журналах с коэффициентом влияния, обеспечит новыми знаниями, бесчисленными литературными ресурсами и необходимыми материалами.
Формат проведения тренинга планируется провести онлайн, длительность - четыре академических часа. Участникам, успешно пройденным курс, будет вручен сертификат участия.
Отметим, что для участия необходимо заранее зарегистрироваться до 31 марта.
Участие бесплатное.
Для регистрации тренинга сотрудники и преподаватели МНОЦ НАН РА могут перейти по данной ссылке: https://forms.gle/AxEEAqPU2jMYCWNu8
Для регистрации тренинга студенты МНОЦ НАН РА могут перейти по данной ссылке: https://forms.gle/W11Yc9Lx1bJ6e5xk7
Ниже представляем ведущих тренинга, которые являются передовыми специалистами данной сферы:
1․ Патвакан Восканян – кандидат химических наук, руководитель ряда программ в области исследований чувствительных товаров двойного назначения, заместитель директора Национального бюро экспертиз НАН РА, руководитель органа по сертификации предметов и технологий военного и двойного использования.
2․ Арсен Аракелян – кандидат исторических наук, начальник отдела глобальной безопасности и экспортного контроля управления международной безопасности Министерства иностранных дел Республики Армения, национальный представитель Республики Армения, согласно резолюции Совета Безопасности ООН 1540.
3․ Эмилия Титанян - начальник юридического отдела Национального бюро экспертиз НАН РА, юрист-консультант органа по сертификации материалов и технологий военного и двойного применения, аспирант Льежского университета королевства Бельгии (область исследования - особенности двойного назначения, контроль за оборотом).
По вопросам можете позвонить в научно-исследовательский центр МНОЦ НАН РА научному секретарю Мери Саргсян по номеру телефону (+374 10) 568183 (1-80), а также начальнику юридического отдела Национального бюро экспертиз НАН РА Эмилии Титанян по номеру телефону: (+374 95) 132606 (Эл. почта: emilia.titanyan@mail.ru).