Ի ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԻ ԵՎ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ
Մարտի 9, 2022Գիտական համայնքի իրազեկվածությունը, անվտանգությունը և պաշտպանվածությունը մշտապես եղել և մնում են ժամանակի կարևորագույն մարտահրավերներ։ Ներկայիս օրենսդրական ակտերի բազմազանության մեջ դժվար է գտնել իրապես անհրաժեշտը, առավել ևս, երբ խոսքը միջազգային իրավական ակտերի, զգայուն հետազոտությունների, մտավոր սեփականության մասին է։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի հետ համատեղ, ՄԳՏԿ միջազգային կազմակերպության ֆինանսավորմամբ, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողների, հետազոտողների, գիտնականների և դասախոսների համար կազմակերպում է իրազեկման բարձրացման դասընթաց հետևյալ թեմաներով.
- Զգայուն ապրանքների, տեխնոլոգիաների և տեղեկության, ներառյալ երկակի օգտագործման ապրանքների և տեխնոլոգիաների, հասկացությունը, էությունը և նշանակությունը գիտական հանրության համար,
- Ինչպե՞ս կարող է զգայուն ապրանքների, տեխնոլոգիաների և տեղեկության ոչ նպատակային օգտագործումը վտանգավոր և ապակայունացնող լինել զանգվածային ոչնչացման զենքի ոլորտում,
- Սպառնալիքները և ռիսկերը գիտական հանրության, համալսարանների և հետազոտական ինստիտուտների համար,
- Ինչու՞ է գիտական հանրությանն անհրաժեշտ այս գիտելիքը. գործնական օրինականների քննարկում,
- Ինչպե՞ս և ինչու՞ է միջազգային հանրությունը ձգտում կանխել զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածումը,
- Արտահանման վերահսկման միջազգային ռեժիմները,
- ՄԱԿ ԱԽ 1540 բանաձևը,
- Միջուկային, քիմիական, կենսաբանական և այլ ԶՈԶ օգտագործումը արգելող միջազգային համաձայնագրերը/ կազմակերպությունները,
- Երկակի նշանակության ապրանքների վերահսկման գլոբալ համակարգի ամրապնդմանն ուղղված ջանքները միջազգային /ԵՄ, ԱՄՆ/ և ազգային մակարդով /ՀՀ/,
- ԵԱՏՄ միջավայրում արտահանման վերահսկման խնդիրները, ՌԴ փորձառությունը,
- ՀՀ հանձնառությունները, օրենսդրական դաշտը, իրագործած աշխատանքները, միջազգային համագործակցությունը և կուտակած փորձը։
Դասընթացը կօգնի տարբերակել զգայուն տեխնոլոգիաներին և ոչ նյութական ապրանքներին վերաբերող հետազոտությունների հետ կապված ռիսկերը, ծանոթանալ միջազգային փորձին, նմանատիպ հետազոտությունների անհրաժեշտությանը, գիտական հանրության, համալսարանների և հետազոտական ինստիտուտների առջև ծառացած սպառնալիքներին և ռիսկերին, առաջատար բուհերի վեթթինգ համակարգերին և այլ հետաքրքիր թեմաների։ Դասընթացը հնարավորություն կտա ծանոթանալ ազդեցության գործակից ունեցող գիտական ամսագրերում տպագրության հնարավորություններին, կտա նոր գիտելիքներ, անթիվ-անհամար գրականություն և անհրաժեշտ նյութեր:
Դասընթացի անցկացման ձևաչափն առցանց է, տևողությունը՝ չորս ակադեմիական ժամ։ Դասընթացը հաջողությամբ անցած մասնակիցներին կտրվի մասնակցության հավաստագիր։
Մասնակցությունն անվճար է, անհրաժեշտ է նախապես գրանցվել:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ աշխատակիցների և դասախոսների համար նախատեսված դասընթացին գրանցվելու համար մինչև ս.թ. մարտի 31-ը անցե՛ք կից հղումով. https://forms.gle/AxEEAqPU2jMYCWNu8
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողների համար նախատեսված դասընթացին գրանցվելու համար մինչև ս.թ. մարտի 31-ը անցե՛ք կից հղումով. https://forms.gle/W11Yc9Lx1bJ6e5xk7
Դասընթացավարները ոլորտի առաջատար մասնագետներ են: Ստորև ներկայացնում ենք դասընթացավարների տվյալները.
1. Պատվական Ոսկանյան՝ ք.գ.թ., երկակի նշանակության, զգայուն ապրանքների հետազոտությունների ոլորտում մի շարք ծրագրերի ղեկավար,ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի փոխտնօրեն, Ռազմական և երկակի օգտագործման առարկաների և տեխնոլոգիաների հավաստագրման մարմնի ղեկավար,
2. Արսեն Առաքելյան՝ պ.գ.թ., Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջազգային անվտանգության վարչության գլոբալ անվտանգության և արտահանման վերահսկման բաժնի պետ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձևով ՀՀ ազգային ներկայացուցիչ,
3. Էմիլյա Տիտանյան՝ ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի իրավաբանական բաժնի պետ, Ռազմական և երկակի օգտագործման իրերի և տեխնոլոգիաների հավաստագրման մարմնի իրավախորհրդատու, Բելգիայի թագավորության Լիեժի համալսարանի ասպիրանտ (հետազոտության ոլորտը՝ երկակի նշանակության առանձնահատկությունները, շրջանառության վերահսկողությունը)։
Հարցերի դեպքում կարող եք զանգահարել ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական քարտուղար Մերի Սարգսյանին՝ (+374 10) 568183 (1-80) հեռախոսահամարով կամ ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի իրավաբանական բաժնի պետ Էմիլյա Տիտանյանին՝ (+374 95) 132606 հեռախոսահամարով կամ գրել emilia.titanyan@mail.ru էլ.փոստի հասցեով:

For the ISEC NAS RA Staff and Students’ Information
Awareness, security, protection of the scientific community have always been, and still remain, the most important challenges of the time. It is difficult to find what is really necessary for the variety of current legislative acts, especially when it comes to international legal acts, sensitive research, intellectual property.
The International Scientific-Educational Center of the NAS RA together with the National Bureau of Expertise with the funding of the International Organization of ISTC is organizing an awareness-raising course for students, researchers, scientists, and lecturers of the ISEC NAS RA on the following topics:
• The concept, essence, and significance of sensitive products, technologies, and information, including dual-use products and technologies, for the scientific community;
• How can the misuse of sensitive products, technologies, and information be dangerous and destabilizing in the field of weapons of mass destruction?
• Threats and risks to the scientific community, universities, and research institutes
• Why does the scientific community need this knowledge? Discussion of practical examples,
• How and why is the international community trying to prevent the spread of weapons of mass destruction?
• International export control regimes,
• UN Security Council Resolution 1540
• International agreements/organizations prohibiting the use of nuclear, chemical, biological, other weapons;
• Efforts to strengthen the global dual control system at the international (EU, US) and national level (RA)
• Export control issues in the EEU environment, Russia's experience,
• The commitments of the Republic of Armenia, the legislative field, the implemented works, the international cooperation, and the accumulated experience.
The course will help to differentiate the risks associated with research on sensitive technologies and intangibles, learn about international experience, the need for such research, the threats and risks faced by the scientific community, universities and research institutes, vetting systems of leading universities, and other interesting topics. The course will give an opportunity to learn the possibilities of publishing in scientific journals with an impact factor, will give new knowledge, innumerable literature, and necessary materials.
The course is online, the duration is four academic hours. Successful participants will be given a certificate of participation.
Participation is free, registration is required in advance.
To register for the course for the staff and lecturers of the ISEC NAS RA by March 31st.
Follow the attached link https://forms.gle/AxEEAqPU2jMYCWNu8
To register for the course for students of the ISEC NAS RA by March 31st.
Follow the attached link https://forms.gle/W11Yc9Lx1bJ6e5xk7
The trainers are leading specialists in the field. Below you can find the data of the trainers.
1․ Patvakan Voskanyan - Ph.D., Head of a number of programs in the field of dual-purpose, research of sensitive products, Deputy Director of the National Bureau of Expertise of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Head of the Military Certification Body
2․ Arsen Arakelyan - Ph.D., Head of the Global Security and Export Control Division of the International Security Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, National Representative of the Republic of Armenia under UN Security Council Resolution 1540,
3․ Emilya Titanyan - Head of the Legal Department of the National Bureau of Expertise of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Legal Adviser of the Military and Dual-Use Items and Technologies Certification Body, a postgraduate student at the University of Liege in the Kingdom of Belgium (field of research: dual significance features, circulation control)
In case of any questions, contact Mary Sargsyan, Scientific Secretary of the ISEC of NAS RA at (+374 10) 568183 (1-80) or Emilya Titanyan, Head of the Legal Department of the National Bureau of Expertise of NAS RA at (+374 95) 132606 or send an email to emilia.titanyan@mail.ru