«Yerervan EXPO» ցուցասրահում մեկնարկել է 20-րդ հոբելյանական միջազգային մասնագիտացված «Կրթություն և կարիերա EXPO-2021» ցուցահանդեսը
Ապրիլի 30, 2021
«Yerevan EXPO» ցուցասրահում ս.թ. ապրիլի 28-ին բացվեց 20-րդ հոբելյանական միջազգային մասնագիտացված «Կրթություն և կարիերա EXPO-2021» ցուցահանդեսը, որն անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ: Ամենամյա ցուցահանդեսին մասնակցում են ավելի քան 80 կրթօջախներ՝ դպրոցներ, քոլեջներ, բուհեր և ուսումնական կենտրոններ:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը, անչափ կարևորելով կրթության և գիտության դերը արժանապատիվ քաղաքացիներ դաստիարակելու գործընթացում, շարունակում է իր որդեգրած քաղաքականությունը՝ այս տարի ևս իր մասնակցությունը բերելով հերթական ամենամյա ցուցահանդեսին: Ցուցահանդեսի ընթացքում ԳԿՄԿ-ի նպատակն է հանրությանն իրազեկել Կենտրոնի գործունեության, գործող ծրագրերի, կրթական աստիճանների մասին: Գեղեցիկ, ժամանակակից տաղավարում ներկայացված են ԳԿՄԿ-ի կողմից հրատարկված գրքեր, գիտական ժողովածուներ, «Գիտության աշխարհում» գիտահանրամատչելի հանդեսի տարբեր օրինակներ, ինչպես նաև տեղեկատվական բաշխիչ նյութեր՝ ԳԿՄԿ գործունեությանն ավելի մանրամասն ծանոթանալու համար:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Ա. Սարգսյանը վստահ է.«Նմանատիպ միջոցառումները շատ կարևոր են, ավելի են նպաստում բուհերի և տարատեսակ կրթական կազմակերպությունների, ձեռնարկությունների միջև կայուն հարաբերությունների ամրացմանը, գործատու կազմակերպությունների և բուհերի միջև նոր ծրագրերի ստեղծմանն ու փոխհամագործակցությանը»:
Ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցում էր նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը, որը շրջայց կատարեց ԳԿՄԿ տաղավարում, ծանոթացավ Կենտրոնի-ի կողմից առաջարկվող կրթական ծրագրերին:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Ա. Շահազիզյանը համոզված է. «Ուսանողների մեծ մասը, ստանալով բակալավրիական կրթություն, հակված է մագիստրոսական կրթությունը շարունակել բոլորովին այլ ուղղությամբ: Այստեղ խնդիր կա մասնագիտական կողմնորոշվածության ուղղորդման տեսանկյունից, որն ավելի արդյունավետ է դառնում նմանօրինակ միջոցառումների, ցուցահանդեսների և առհասարակ մասնագիտական և կարիերայի աճին միտված հանդիպումների շրջանակներում»:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն, կարևորելով կրթության և գիտության մեծ դերը մեր հասարակության կյանքում, փորձում է հասարակության հայացքը մշտապես ուղղել դեպի շարունակական կրթություն, գիտություն և կարիերա:

"Yerevan EXPO" Открытие 20-ой юбилейной международной специализированной выставки "Образование и Карьера EXPO-2021"
Апрель 30, 2021
В выставочном зале "Ереван ЭКСПО 28 апреля с.г. открылась 20-я юбилейная международная специализированная выставка "Образование-Карьера ЭКСПО-2021", которая проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА. В ежегодной выставке принимают участие более 80 образовательных учреждений -школ, колледжей, университетов и учебных центров. Международный научно-образовательный центр НАН РА, подчеркивая важную роль образования и науки в воспитании достойных граждан страны, продолжает традицию участия в регулярной ежегодной выставке "Ереван ЭКСПО".
Цель участия МНОЦ НАН РА на выставке - информировать общественность о деятельности, действующих программах и образовательных степенях Центра. В красивом современном павильоне представлены книги, научные сборники, изданные от имени МНОЦ НАН РА, различные экземпляры научно-популярного журнала "В мире науки", а также информационные материалы для ознакомления с деятельностью Центра.
Директор МНОЦ НАН РА А. Саргсян отметил, что "подобные мероприятия очень важны, поскольку они способствуют установлению стабильных отношений между университетами и различными образовательными организациями, предприятиями, созданию новых программ по сотрудничеству с организациями работодателей". В церемонии открытия выставки принял участие заместитель министра образования и науки РА Карен Трчунян, который посетил павильон МНОЦ и ознакомился с образовательными программами Центра.
Заведующая отделом карьеры и по связям с общественностью МНОЦ НАН РА А. Шахазизян, в свою очередь, отметила: "Многие студенты, получив степень бакалавра, стремятся продолжить магистерское образование в совершенно другой области. Здесь есть проблема с точки зрения профессиональной ориентации, которая становится более эффективной в рамках подобных мероприятий, выставок и встреч, направленных на карьерный рост в целом". МНОЦ НАН РА, подчеркивая огромную роль образования и науки в жизни нашего общества, постоянно старается направить взгляд нашего общества на продолжительность образования, науки и карьеры.