ԳԿՄԿ-ում շարունակվում են ազգային անվտանգությանն ուղղված թեմատիկ դասընթացները
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում ս/թ-ի հուլիսի 7-ին և 8-ին տեղի ունեցան «Ազգային անվտանգության քաղաքականության արդիականացման հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» խորագրով դասընթացի երրորդ և չորրորդ հանդիպումները։ Բանախոսներն էին քաղաքական գիտությունների թեկնածու Գևորգ Մելիքյանը, ում վարած թեման կրում էր «Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության մարտահրավերները» վերնագիրը, և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դասախոս, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Տիգրան Քոչարյանը, որը ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության իրավաքաղաքական անվտանգության ապահովման հիմքերի զարգացումները» թեման։
Բանախոսությունների ընթացքում քննարկվեցին ՀՀ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ մի շարք հարցեր։ Քննարկման ընթացքում վեր հանվեցին այն թերություններն ու բացթողումները, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունը կանգնեցրել են անվտանգային մարտահրավերների առջև։ Հանդիպումների ժամանակ խոսեցին նաև Արցախի կարգավիճակի, Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման ուղիների մասին։ Քննարկվեցին նաև դիվանագիտության զարգացման, անվտանգային համակարգերի նորացման ու արդիականացման, նպատակների, ռազմավարությունների մշակման ու ուղենշման վերաբերյալ հարցեր։
Տ․ Քոչարյանն առանձնակի կարևորություն տվեց այն հարցերին, որոնք առնչվում են հասարակության բարձր իրավագիտակցությանը, ՀՀ-ում տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխություններին, ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարությունների իրավական մշակումներին, դրանց հին և նոր տարբերակներին։ Քննարկվեցին նաև ՀՀ զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման, ՀՀ տարածքային ամբողջականության պահպանման վերաբերյալ մի շարք դրույթներ, անվտանգության քաղաքականության կոշտ և փափուկ տարբերակները: Համապարփակ կերպով ներկայացվեցին արտասահմանյան անվտանգային փորձի արդյունավետ տարբերակներ, մասնավորապես՝ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի։
Հարց ու պատասխանների միջոցով ամփոփելով քննարկումները՝ մեր երկրի զարգացման համար որպես հնարավորություն ուղենշվեց ռազմավարական մտքի, բարձրակարգ մասնագետների ու օրինապահ հասարակության ձևավորումն ու զարգացումը։

Тематические лекции по национальной безопасности продолжаются в МНОЦ НАН РА
В Международном научно-образовательном центре НАН РА в рамках пятидневного курса лекций под названием "Проблемы модернизации политики национальной безопасности в Республике Армения" 7 и 8 июля 2021 года состоялись третья и и четвертая встречи. Лекторы - Геворг Меликян /кандидат политических наук, тема - "Вызовы внешней политики Республики Армения" и Тигран Кочарян /профессор, доктор политических наук, преподаватель МНОЦЦ, тема - "Развитие основ обеспечения правовой и политической безопасности Республики Армения". На лекциях обсуждались недостатки и упущения внешней политики Республики Армения, в результате чего государственность Армения оказалась перед лицом вызовов и смертельной опасности. На встрече также говорили о статусе Арцаха и путях урегулирования Арцахского вопроса, обсуждались вопросы, связанные с развитием дипломатии, модернизацией системы безопасности, разработкой стратегий и руководством целей.
Тигран Кочарян обратил особое внимание на вопросы, связанные с высоким уровнем правосознания общества, происходящими в Республике Армения конституционными изменениями, со старой и новой версией правовой разработки стратегии национальной безопасности Армения. Обсуждались вопросы о повышении боеспособности Вооруженных сил РА, сохранении территориальной целостности РА, жестких и мягких формах политики безопасности.
На встрече комплексно рассматривался зарубежный опыт выстраивания системы обеспечения безопасности, в частности - опыт Израиля и США. В итоге посредством вопросов и ответов были выделены три важных пункта для развития страны - формирование и развитие стратегического мышления, подготовка высококвалифицированных специалистов и создание законопослушного общества.