Համավարակը բարձրագույն կրթության խոչընդոտ չէ
Համավարակը մարդկանց ստիպեց հարմարվել վիրտուալ իրականությանն ու հեռավար կենսակերպին: Տարիներ շարունակ մարդիկ բարձրագույն կրթություն են ստացել ավանդական ձևով՝ առկա կամ հեռակա ձևաչափերով: Վերջին տարիներին այն աստիճանաբար իր տեղը զիջում է արդեն թրենդային համարվող հեռավար կրթությանը: Անկախ նրանից, թե ինչ ձևաչափով է իրականացվում կրթական գործընթացը՝ նպատակը մեկն է, այն է՝ կրթել և դաստիարակել հանրությանը: Սակայն այժմ՝ առավել քան երբևէ, ժամանակն է մտածելու, թե կրթական գործընթացը կազմակերպուլու որ ձևաչափն է նախընտրելի և արդյունավետ: Ի՞նչ կրթություն ենք ակնկալում ստանալՀայաստանի Հանրապետությունում: Ի՞նչ մեթոդներ են կիրառվում, և ի՞նչ հնարավորություններ ու միջոցների կան հատկապես համավարակի այս օրերին կրթական գործընթացը բարձր մակարդակով իրականացնելու համար:
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնը, որն իրականացնում է բարձրագույն և հետբուհական կրթություն (2004 թվականից նաև մագիստրոսական կրթություն), մշտապես հետևողական է կրթության ոլորտում տեղի ունեցող զարգացումների և փոփոխությունների նկատմամբ, պատրաստ է նոր մարտահրավերներին: Ավելին՝ վերջին տարիներին հաջողությամբ գործում է Կենտրոնի հեռավար ուսուցման հարթակը, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը վերապատրաստվել է: Հետևաբար՝ԳԿՄԿ-ի՝ հեռավար կրթության կազմակերպման և անցկացման տարիների փորձը կարելի է լիովին հաջողված համարել: Այժմ էլ Կենտրոնը շարունակում է աշխատանքները նույն հաջողությամբ՝ պահպանելով կրթական գործընթացիորակը: Վստահաբար կարելի է ասել, որ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնն լիովինպատրաստ է իրականացնելու հեռավար կրթություն՝ գրեթե բոլոր մասնագիտություններով: Այն ՀՀ բարձրագույն կրթություն իրականացնող եզակի կառույցներից է, որն իրապես ունի թե՛ մասնագիտական ներուժ, թե՛ տեխնիկական հագեցվածություն՝ հեռավար ձևաչափով բարձրագույն կրթության կազմակերպման համար: Պետք է նշել, որ ավանդական դասաժամի առցանց անցկացումը դեռևս հեռավար դասընթաց չէ, քանի որ հեռավար կրթությունը տեխնոլոգիական, մանկավարժական, կրթական և սոցիալ-տնտեսական գործոնների համադրությունն է:
Նկատի ունենալով երկրում տիրող արտակարգ դրությունը և կարևորելով յուրաքանչյուրի առողջությունը՝ դիմորդների ընդունելությունը Կենտրոնում իրականացվում է նաև առցանց ձևաչափով: Ընդունելություն է կազմակերպվել շուրջ երեք տասնյակ մասնագիտություններով: ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը նոր ուսումնական տարվա ընթացքում սիրով պատրաստ է ընդունելու իր ուսանողներին՝ առկա, հեռակա և հեռավար ձևաչափերով:

Эпидемия - не препятствие для высшего образования
Эпидемия заставила людей приспособиться к виртуальной реальности и дистанционной форме отношений между людьми. На протяжении лет люди получали образование по традиционному формату очного или заочного обучения. В последние годы традиционное образование постепенно уступает дистанционному обучению, которое уже считается трендовой. Независимо от формата осуществления образовательного процесса, существует одна цель - воспитание и просвещение общественности. Однако сегодня более важно думать: какой формат предпочтителен и эффективен для организации образовательного процесса. Какое образование хотим получить в Республике Армения? Какие методы, возможности и средства используются особенно в эти дни эпидемии для проведения образовательного процесса на высоком уровне?
Международный научно-образовательный центр НАН РА, обеспечивая высшее и послевузовское образование (с 2004 года - также магистерское образование), постоянно следит за развитием, реагирует на изменения в области образования и в результате готов к новым вызовам. Более того, в последние годы успешно функционирует платформа дистанционного обучения Центра, и профессорско-преподавательский состав переподготовлен по этому формату. Следовательно, многолетний опыт МНОЦ в организации и проведении дистанционного обучения можно считать вполне успешным. И сейчас Центр продолжает работать с тем же успехом, поддерживая высокое качество учебного процесса. С уверенностью можно сказать, что Международный научно-образовательный центр полностью готов осуществить дистанционное образование почти по всем специальностям. МНОЦ НАН РА- одно из уникальных и редких учреждений РА, которое реально обладает и профессиональным потенциалом, и техническим оснащением для организации высшего образования в формате дистанционного обучения. Следует также отметить, что проведение традиционных онлайн-занятий еще не является курсом дистанционного обучения, поскольку дистанционное обучение представляет собой сочетание технологических, педагогических, образовательных и социально-экономических факторов.
Учитывая чрезвычайное положение в стране и принимая во внимание важность здоровья каждого человека, прием заявлений в Центр также осуществляется в режиме онлайн по тридцати специальностям. Международный научно-образовательный центр НАН РА в новом учебном году готов с радостью принять студентов в формате обучения – очного, заочного и дистанционного.