Կենտրոնն իր գործունեությամբ նպաստում է ՌԴ-ի և ՀՀ-ի միջև մշակութային հաղորդակցության ընդլայնմանը
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ՌԴ Հարավային դաշնային համալսարանի բիզնես բարձրագույն դպրոցի հետ ակադեմիական և գիտական համաձայնագրի շրջանակներում շարունակում է իրականացնել համատեղ ուսումնասիրություններ, փոխադարձ դասախոսություններ, վեբինարներ և այլ պրակտիկ աշխատանքներ:
2021 թվականի սեպտեմբերից ՌԴ Հարավային դաշնային համալսարանի բիզնես բարձրագույն դպրոցի հետ համագործակցության շրջանակներում «Զբոսաշրջության կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսանողների համար կազմակերպվել են եռամսյա առցանց դասախոսություններ ''Управление качеством на предприятиях индустрии туризма и гостеприимства'' և ''Технологии туристко-рекреационного проектирования и освоения территорий'' թեմաներով, որի արդյունքում մասնակից ուսանողները հնարավորություն ունեցան ձեռք բերել արդիական գիտելիքներ զբոսաշրջության ոլորտի վերաբերյալ:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը նույնպես կազմակերպել էր առցանց դասընթաց ՌԴ Հարավային դաշնային համալսարանի բիզնես բարձրագույն դպրոցի ուսանողների համար «Միջմշակութային հաղորդակցություն» թեմայով, որը վարում էր օտար լեզուների ամբիոնի վարիչ, բ.գ.թ., դոցենտ Գ. Գրիգորյանը:
Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև միջմշակութային կապերի խորացմանը նպաստելու, կրթական ծրագրերի մշակմանն ակտիվ մասնակցելու, ինչպես նաև ուսանողների ակադեմիական շարժունության ծրագրի իրականացման գործընթացում արդյունավետ աշխատանք կազմակերպելու և մասնագիտական մոտեցում ցուցաբերելու համար ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգյանը, օտար լեզուների ամբիոնի վարիչ Գ.Գրիգորյանը և «Զբոսաշրջության կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար Զ.Հայրյանը պարգևատրվել են շնորհակալագրերով, իսկ ուսանողները՝ մասնակցության վկայագրերով:
Երկկողմանի համագործակցության երկրորդ փուլում նախատեսվում են ուսանողների փոխադարձ այցելություններ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոն և ՌԴ Հարավային դաշնային համալսարանի բիզնես բարձրագույն դպրոց:

МНОЦ НАН РА способствует расширению межкультурного общения между Россией и Арменией
Международный научно-образовательный центр НАН РА, в соответствии с договором об академическом и научном сотрудничестве между Высшой школой бизнеса Южного федерального университета РФ, продолжает осуществлять совместные исследования и лекции, вебинары и другие практические работы.
С сентября 2021 года в рамках сотрудничества с Высшей школой бизнеса Южного федерального университета РФ для студентов магистерской образовательной программы "Управление туризмом" были организованы трехмесячные онлайн лекции по темам "Управление качеством на предприятиях индустрии туризма и гостеприимства" и "Технологии туристко-рекреационного проектирования и освоения территорий", в результате которых студенты получили возможность приобрести современные знания в сфере туризма.
Международный научно-образовательный центр НАН РА, в свою очередь, организовал онлайн курс для студентов Высшей школы бизнеса Южного федерального университета РФ на тему "Межкультурная коммуникация", который проводила заведующая кафедрой иностранных языков, д.ф.н., доцент Г. Григорян.
За активное участие в развитии образовательных программ, способствующих углублению культурных взаимосвязей между Россией и Арменией, плодотворную работу и профессиональный подход в реализации программы академической мобильности студентов директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян, заведующая кафедрой иностранных языков Г. Григорян и руководитель магистерской образовательной программы "Управление туризмом" З. Айрян были награждены благодарственными грамотами, а студенты-свидетельствами об участии.
На втором этапе двустороннего сотрудничества предусмотрены взаимные визиты студентов в международный научно-образовательный центр НАН РА и Высшую школу бизнеса Южного федерального университета РФ.