VERITAS-ի շրջանակներում ճանաչողական այց եվրոպական 4 համալսարան
«ՎԵՐԻՏԱՍ՝ զալցբուրգյան սկզբունքների հիման վրա կրթության 3-րդ մակարդակի կառուցվածքային զարգացում» ԵՄ Տեմպուս դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում նոյեմբերի 14-29-ը մասնակից հաստատությունների համար ճանաչողական այց էր կազմակերպվել դեպի եվրոպական առաջատար բուհեր: ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայից մասնակցում էին ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Ալբերտ Սարգսյանը, ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ Արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը:
Ճանաչողական այցի շրջանակներում ծրագրի մասնակիցներն այցելել են Շվեդիայի Տեխնոլոգիաների KTH թագավորական ինստիտուտ, Իսպանիայի Ջիրոնա, Մեծ Բրիտանիայի Բաթ Սփա և Գերմանիայի Հայդելբերգ համալսարաններ:
Այցի շրջանակներում յուրաքանչյուր համալսարանում տեղի է ունեցել աշխատաժողով, որտեղ ներկայացվել են տվյալ երկրի բարձրագույն կրթության համակարգը, մասնագիտական կրթական ծրագրերի ձևաչափը, կրթության որակի ապահովման մոտեցումները, ինչպես նաև մանրակրկիտ քննարկվել են ասպիրանտական կրթության կազմակերպման տվյալ երկրի փորձը, ասպիրանտների ղեկավարման և գնահատման սկզբունքները, անդրադարձ է կատարվել
բուհերում հետազոտական բաղադրիչին, նորարարությունների ներդրմանը և այլն:
Այցի ավարտին յուրաքանչյուր մասնակից հաստատություն ներկայացնելու է բարեփոխումների առաջարկություններ ուսումնասիրված փորձի հիման վրա:

Ознакомительное посещение четырех европейских университетов в рамках проекта ''Веритас"
В рамках грантовой программы Евросоюза Темпус, проекта Веритас «Структурное Развитие III Уровня Образования на Основе Зальцбургских Принципов» с 14 по 29 ноября для заведений-участников было организовано ознакомительное посещение ведущих европейских вузов.
От Национальной Академии Наук РА в нем приняли участие директор МНОЦ НАН РА Альберт Саргсян, директор Института молекулярной биологии НАН РА Арсен Аракелян и начальник отдела внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян.
В рамках визита участники посетили Шведский королевский технологический институт KTH, а также университет Жироны в Испании, БАТ СПА в Великобритании и Гайдельберг в Германии.
В рамках визита в каждом университете был организован семинар, на котором представлялись система высшего образования данной страны, формат профессиональных образовательных программ, подходы к обеспечению качества образования, а также детально обсуждался опыт данной страны по организации аспирантского образования, принципы руководства и оценки аспирантов, уровень исследовательского компонента в вузах, внедрения инноваций и т.д.
По завершении визита каждое участвующее заведении представит предложения по реформе на основе изученного опыта.