ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ներկայացուցիչները կմասնակցեն եռօրյա համաժողովի
Եվրամիության ERASMUSplus «Դոկտորական» կրթության բարեփոխումը Հայաստանում, ակադեմիական համայնքի, արդյունաբերության պահանջներին և ԵՄ փորձին համապատասխան՝ ARMDOCT կարողությունների զարգացման դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում ս/թ մարտի 4-6 Ծաղկաձորում կկազմակերպվի եռօրյա աշխատաժողով, որին կմասնակցեն ԳԿՄԿ գիտահետազոտական աշխատաքների գծով փոխտնօրեն Նաիրա Հակոբյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, Կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը, Տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչի տեղակալ Նարինե Մանուկյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը:
Համաժողովը կանցկացվի «հիբրիդային» ձևաչափով. հայկական բուհերի ներկայացուցիչների համար՝ առկա, եվրոպացի գործընկերների համար՝ հեռավար: Համաժողովի օրակարգում ընդգրկված են բարձրագույն կրթության երրորդ մակարդակի կազմակերպմանն ու կառավարմանը վերաբերող հարցեր, ներկայացվելու և քննարկվելու են ՀՀ-ում դոկտորական կրթության զարգացման ազգային քաղաքականության դրույթները:
Ատենախոսության պաշտպանության և գիտական աստիճանաշնորհման սկզբունքների վերաբերյալ զեկույցով հանդես կգա ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դեկան, ֆ.մ.գ.թ., դոցենտ Ատոմ Մխիթարյանը, որը նաև վերոհիշյալ ծրագրի ԳԿՄԿ համակարգողն է և բարձրագույն կրթության 3-րդ մակարդակի հայեցակարգը մշակող աշխատանքային խմբի անդամ: Նա ակնկալում է, որ նախապես մշակված հայեցակարգը հավանության կարժանանա համաժողովի մասնակիցների կողմից:

Конференция по реформе докторского образования в Армении
В рамках грантовой программы развития возможностей - Программы образовательной реформы "ARMDOCT" Эразмус + "Реформа докторского образования в Армении в соответствии с требованиями академического сообщества, промышленности и опыта ЕС" - в Цахкадзоре (с 4 по 6 марта с.г.) состоится трëхдневная конференция. На этой конференции примут участие Наира Акопян (замдиректора по линии научно-исследовательских работ МНОЦ НАН РА), Атом Мхитарян (декан МНОЦ НАН РА), Карен Саргсян (заведующий кафедрой управления МНОЦ НАН РА), Нарине Манукян (заместитель заведующего кафедрой экономики МНОЦ НАН РА), Арусяк Арутюнян (заведующая отделом внешних связей МНОЦ РА).
Конференция пройдет в "гибридном" формате в сочетании очных и онлайн мероприятий: для представителей армянских вузов - очно, для европейских партнеров - онлайн. В повестку дня конференции включены вопросы организации и управления третьим уровнем высшего образования, положения для обсуждения национальной политики по развитию докторантуры в Армении.
Атом Мхитарян (декан МНОЦ НАН РА, кандидат физико-математических наук, доцент, координатор вышеуказанной программы в Армении и член рабочей группы по разработке концепции 3-го уровня высшего образования) выступит с докладом о принципах защиты диссертаций и присуждения ученых степеней. Он надеется, что предварительно разработанная концепция получит одобрение со стороны участников конференции.