ԳԿՄԿ գիտական խորհրդում ամփոփվեցին 2023 թվականի աշխատանքները
Դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ԳԿՄԿ-ի բոլոր ստորաբաժանումների 2023 թվականի աշխատանքների տարեկան հաշվետվությունների ներկայացումն էր:
Նիստին ներկա էին ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի անդամները, ստորաբաժանումների ղեկավարներն ու աշխատակիցները, գիտական խմբերի ղեկավարներ, ինչպես նաև Ուսանողական խորհրդի և Ուսանողական գիտական ընկերության նախագահները:
Իր բացման խոսքում տնօրեն Ա. Սարգսյանը ներկայացրեց հաշվետու տարվա ընթացքում ԳԿՄԿ-ի ունեցած հիմնական ձեռքբերումները: Այնուհետև ստորաբաժանումների ղեկավարները համապարփակ կերպով ներկայացրին կատարած աշխատանքները՝ նշելով կարևոր արդյունքները։ Ի թիվս մի շարք գրանցած հաջողությունների՝ անդրադարձ կատարվեց ԳԿՄԿ միջազգայնացման գործընթացին, որն ակտիվ վերելք է գրանցել և՛ գործընկեր կազմակերպությունների, և՛ միջազգային շարժունության առումներով, ընդգծվեց նոր բացված ամբիոնների և մագիստրոսական կրթական ծրագրերի բացառիկ կրթական հնարավորությունները, որոնք հաշվի են առնում աշխատաշուկայի ներկայիս պահանջները և տեխնոլոգիական ոլորտի առկա մարտահրավերները: Շեշտադրվեց նաև ԳԿՄԿ-ում ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած լաբորատորիաների և ենթակառուցվածքների՝ այդ թվում նաև թվային ենթակառուցվածքների ստեղծումն ու զարգացումը, որոնք ծառայելու են որպես հետազոտական կարևոր հարթակներ տարբեր գիտական աշխատանքների իրականացման և կրթական գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման համար։ Ներկայացվեցին Կենտրոնի գիտակրթական գործունեության հիմնական արդյունքները, և առանձնահատուկ կարևորվեց ՀՀ և միջազգային գործընկերների հետ համատեղ նախագծերի իրականացումն ու կապերի ընդլայնումը։
Նիստի ընթացքում գիտխորհրդի անդամների կողմից հաստատվեցին ԳԿՄԿ բոլոր ստորաբաժանումների և գիտական խմբերի հաշվետու տարվա ամփոփիչ հաշվետվությունները, ինչպես նաև քննարկվեցին բաժիններում առկա խնդիրների լուծմանն ու հաջորդ տարվա գործունեության բարելավմանն ուղղված մի շարք հարցեր և առաջարկներ:

Ученый совет МНОЦ подвел итоги работы за 2023 год
7 декабря под председательством директора Международного научно-образовательного центра НАН РА Армена Саргсяна состоялось заседание Ученого совета МНОЦ, повесткой дня которого было представление годовых отчетов о работе всех подразделений МНОЦ за 2023 год.
На заседании присутствовали члены Ученого совета МНОЦ, руководители и сотрудники подразделений, руководители научных групп, а также председатели Студенческого совета и Студенческого научного общества.
Во вступительной речи директор А. Саргсян представил основные достижения МНОЦ за отчетный год. Затем руководители подразделений подробно представили проделанную работу, отметив важные результаты. Среди достигнутых успехов был упомянут процесс интернационализации МНОЦ, где зарегистрирован активный рост как партнерских организаций, так и международной мобильности, были подчеркнуты исключительные образовательные возможности недавно открытых кафедр и магистерских образовательных программ, которые учитывают текущие требования рынка труда и современные вызовы в технологическом секторе. Также был подчеркнут создание и развитие лабораторий, оснащенных современным оборудованием и инфраструктурой, в том числе цифровой, которые будут служить важными исследовательскими платформами для выполнения различных научных работ и эффективной организации учебного процесса. Были представлены основные результаты научно-образовательной деятельности Центра, где особо отметилось реализация совместных проектов и расширение связей с РА и международными партнерами.
В ходе заседания члены Ученого совета утвердили сводные отчеты всех подразделений и научных групп МНОЦ, а также обсудили ряд вопросов и предложений, направленных на решение проблем в подразделениях и совершенствование деятельности на следующий год.