Հեռավար դասընթացների հանրային քննարկումներ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում
ԿԳՆ «Կրթական ծրագրերի կենտրոն»-ի «Կրթության որակ ևհամապատասխանություն» երկրորդ վարկային ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի բարձրագույն կրթության նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ, ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը մեկնարկել է հեռավար դասընթացներ նախատեսված հասարակության լայն շերտերի համար և ս.թ. հունվարի 29-ին տեղի ունեցավ սեմինար - քննարկում գործարկված հեռավար դասընթացների ծրագրերի քննարկման նպատակով, որը տեղի ունեցավ առցանց տեսակոնֆերանսների նորաբաց դահլիճում: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Ալբերտ Սարգսյանը ողջունեց քննարկման մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնեց հեռավար ծրագրի աշխատակազմին և մասնակից դասախոսներին կատարված աշխատանքի և ծրագրի բարեհաջող իրականացման համար:
Հեռավար ծրագրի ղեկավար, ԳԿՄԿ Արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց ծրագրի ընթացքը, ծրագրի նվաճումները և ձեռք բերումները, ինչպես նաև նշեց ծրագրի միջազգային հեռանկարների մասին:
Սեմինարի ընթացքում մասնակիցները քննարկեցին դասընթացների կառուցման առավել արդյունավետ ուղիները և եղանակները, արդեն իսկ գործարկված դասընթացների կառուցվածքը, բովանդակությունը, ուսանողների մասնակցությունը, ինչպես նաև քննարկվեցին ուսանողների հարցման արդյունքները, մասնավորապես՝ ուսանողների կարծիքները և առաջարկները հեռավար կրթության և դասընթացների վերաբերյալ:

29 января 2015 года в зале видеоконференций МНОЦ НАН РА был проведен семинар-обсуждение для широких слоев общества относительно дистанционного обучения в рамках второго этапа грантовой програмы “Качество и Соответствие Образования” “Центра Образовательных Програм” Министерства Образования и Науки РА при финансировании “Конкурсного Фонда Инноваций Высшего Образования Армении”.
Директор Международного научно-образовательного Центра НАН РА Альберт Саргсян приветствовал участников обсуждения, выразив благодарность рабочей группе и преподавателям программы дистанционного обучения за проделанную работу и успешное осуществление программы.
Руководитель отдела внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян представила процесс проделанной работы и достижения в сфере продвижения программы дистанционного обучения, отметив его значение и перспективы международного развития.
На семинаре участники обсудили содержание и наиболее эффективные пути построения дистанционного обучения с учетом уже имеющегося опыта, а также результаты опроса студентов - их мнения и предложения.