ՀՀ ԿԳ նախարարը ծանոթացավ Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի շրջանակներում իրականացվող ծրագրերին
Սույն թվականի դեկտեմբերի 25-ին ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի նախասրահում Հայաստանի բարձրագույն կրթության Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի (ՆՄՀ) շրջանակում դրամաշնորհներ ստացած հայաստանյան 10 բուհերը, այդ թվում և ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը, ներկայացրեցին դրամաշնորհային իրենց ծրագրերը: Միջոցառումը բացեց ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը: Իր խոսքում նախարարը նշեց, որ ժամանակակից բուհեր ունենալու համար պետք է ստեղծել արդիական ենթակառուցվածքներ, իսկ գիտական գործունեության համար` համապատասխան միջավայր և այլ պարագաներ ու գործոններ, որոնք բուհը դարձնում են ժամանակակից կրթական միջավայր, իսկ ուսանողները կարողանում են ստանալ ժամանակակից կյանքի ու աշխատաշուկայի պահանջները բավարարող կրթություն:
«Այսօր մենք իրականացնում ենք առաջին շահառուների նախագծերի շնորհանդեսը: Ուզում եմ շեշտել երկու հանգամանք, որոնցով մենք առավել ընդգծում ու կարևորում ենք այս նախագծի իրականացումը. մի դեպքում ժամանակակից բուհեր ունենալու հանգամանքն է, մյուս դեպքում` ՀՀ բուհերի ավելի բազմազան ու բազմատեսակ ֆինանսավորում իրականացնելը»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը:
Ի դեպ, Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի միջոցով ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը նպատակ ունի արդիականացնել ու ավելի արդյունավետ դարձնել բուհական համակարգը:
ՀՀ ԿԳ նախարարը հենց տեղում շրջեց տաղավարներով և ծանոթացավ բուհական համակարգի զարգացման նախագծերին:
ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը սույն ծրագրի շրջանակներում նախատեսում է ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում իրականացնել հեռավար շարունակական լրացուցիչ կրթական ծրագրեր, ստեղծել առցանց գիտաժողովի հագեցած դահլիճ և Ակադեմիայի համակարգում առաջին անգամ ներդնել հեռավար կրթության մշակույթ:

Министр образования и науки РА Армен Ашотян представил в ЕГУ Конкурсный фонд инновационных проектов
25 декабря с.г. в ЕГУ в фойе библиотеки им. Саркиса и Мари Измирлянов состоялась презентация грантовых программ 10 вузов, получивших гранты в рамках Конкурсного фонда инновационных проектов высшего образования Армении, включая Международный Научно-Образовательный Центр НАН РА. Министр образования и науки РА Армен Ашотян выступил с приветственным словом: «Сегодня мы проводим презентацию первых проектов. Я хочу особо отметить два обстоятельства: наличие современных вузов и проведение более разнообразного финансирования вузов РА», - отметил Армен Ашотян.
Министр образования и науки РА отметил, что для наличия современных вузов необходимо создать актуальные инфраструктуры, а для научной деятельности - создать соответствующую среду и обеспечить условием и обстоятельствами способствующие созданию современной образовательной среды в вузе. Студенты в свою очередь смогут получить образование, соответствующее требованиям современного рынка труда. Следует отметить, что Министерство Образования и Науки РА планирует в рамках Конкурсного фонда инновационных проектов модернизировать и сделать образовательную систему РА более продуктивной.
Г-н Ашотян обошел павильоны и познакомился с проектами развития образовательной системы, а также выразил надежду на то, что в скором будущем они будут реализованы.
Международный Научно-Образовательный Центр НАН РА в рамках программы Конкурсного фонда инновационных проектов планирует впервые в системе Академии внедрить культуру дистанционного образования и создать дополнительные образовательные программы дистанционного обучения в МНОЦ НАН РА, а также создать технически оснащенный зал для проведения веб конференций.