ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի առարկայական նկարագրերի համեմատական վերլուծության ներկայացումը Իլյա պետական համալսարանում
«Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» 598232-EPP-1-2018-1-IT-EPPKA2-CBHE-JP կարողությունների զարգացման դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնում իրականացվել է դասավանդվող և դասավանդվելիք դասընթացների համեմատական վերլուծություն: Վերլուծությունը կատարվել է` դասընթացների բովանդակությունը համեմատելով միջազգային չափանիշներով առաջնորդվող եվրոպական գործընկեր համալսարանների (Տուշայի համալսարան, Լիսաբոնի տեխնիկական համալսարան, Մարտին Լյութերի Հալլե Վիթենբերգ համալսարան, Իտալիայի հետազոտությունների ազգային խորհուրդ) և եվրոպական այլ առաջադեմ համալսարանների (Վախենինգենի համալսարան ու հետազոտական կենտրոն, (Նիդերլանդներ), Նեապոլի Ֆրիդրիխ II-ի անվան համալսարան (Իտալիա), Ժնևի համալսարան (Շվեյցարիա), Օսլոյի համալսարան (Նորվեգիա), Ռեդինգի համալսարան (Անգլիա), Դուբլինի համալսարանական քոլեջ (Իռլանդիա), Նյուքասլի համալսարան (Անգլիա), Թրիերի համալսարան (Գերմանիա), Նորթումբրիայի համալսարան (Անգլիա) կողմից առաջարկվող համարժեք դասընթացների հետ:
Ծրագրի համակարգող Գևորգ Տեփանոսյանը ներկայացրեց ծրագրի շրջանակներում արդիականացվող և նոր մշակվող 11 դասընթացների համեմատական վերլուծությունների արդյունքները: Ընդհանուր առմամբ, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնում դասավանդվող և դասավանդվելիք 11 դասընթացների առարկայական նկարագրերը 13 չափանիշների շրջանակներում համեմատվել են 12 առաջավոր գիտակրթական հաստատությունների կողմից կազմված առարկայական նկարագրերի հետ: Յուրաքանչյուր համեմատական վերլուծության վերջում դասախոսները ներկայացրել են հիմնական նմանությունները և տարբերությունները, ինչպես նաև բարեփոխման առաջարկներ:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց ՀՀ-ում բնապահպանական կրթության ՍՎՈԹ վերլուծությունը, որը նույնպես իրականացվել էր մի քանի չափորոշիչների համաձայն, որը ներկայացնում էր բնապահպանական կրթության ներկա իրավիճակը ՀՀ-ում, շահեկիցներին, առկա ռեսուրսները և օրենսդրական կարգավորումները:

Представление сравнительного анализа дисциплин кафедры экологии и природопользования МНОЦ НАН РА в Государственном университете Ильи
В рамках грантовой программы развития возможностей "Модернизации образовательных программ защиты окружающей среды (экология) для Армении и Грузии" 598232-EPP-1-2018-1-IT-EPPKA2-CBHE-JP на кафедре экологии и природопользования МНОЦ НАН РА был осуществлен сравнительный анализ описания предметов, которые преподаются или будут преподаваться, на основе сопоставления с теми же предметами ведущих европейских партнерских университетов, руководствующихся критериями международных стандартов. Среди ведущих европейских университетов следует отметить следующие: Университет Туша, Технический университет Лиссабона, Галле-Виттенбергский университет имени Мартина Лютера, Национальный исследовательский Совет Италии и другие ведущие европейские университеты, в том числе, – Вагенингенский университет и научно-исследовательский центр (Нидерланды), Неаполитанский университет имени Фридриха II (Италия), Женевский университет (Швейцария), университет Осло (Норвегия), Редингский университет (Англия), Университетский колледж Дублина (Ирландия), Ньюкаслинский университет (Англия), Трирский университет (Германия), Нортумбрийский университет (Англия).
Координатор программы Геворг Тепаносян в рамках программы модернизации представил результаты сравнительного анализа 11 разрабатываемых новых дисциплин. В итоге анализ описания курсов занятий 11 предметов, которые преподаются и будут преподаваться на кафедре экологии и природопользования МНОЦ НАН РА, проводился по 13 критериям на основе сравнения с описанием преподаваемых предметов 12 ведущих учебных заведений. В конце каждого сравнительного анализа преподаватели представили основные сходства и различия и в соответствии с этим предложения об изменении определенных пунктов.
Заведующая отделом внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян представила осуществляемый по нескольким критериям SVOT - анализ экологического образования в РА: реальная экологическая ситуация, заинтересованные стороны, существующие ресурсы и механизмы законодательного регулирования.