ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի առարկայական նկարագրերի համեմատական վերլուծության ներկայացումը Իլյա պետական համալսարանում
«Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» 598232-EPP-1-2018-1-IT-EPPKA2-CBHE-JP կարողությունների զարգացման դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնում իրականացվել է դասավանդվող և դասավանդվելիք դասընթացների համեմատական վերլուծություն: Վերլուծությունը կատարվել է` դասընթացների բովանդակությունը համեմատելով միջազգային չափանիշներով առաջնորդվող եվրոպական գործընկեր համալսարանների (Տուշայի համալսարան, Լիսաբոնի տեխնիկական համալսարան, Մարտին Լյութերի Հալլե Վիթենբերգ համալսարան, Իտալիայի հետազոտությունների ազգային խորհուրդ) և եվրոպական այլ առաջադեմ համալսարանների (Վախենինգենի համալսարան ու հետազոտական կենտրոն, (Նիդերլանդներ), Նեապոլի Ֆրիդրիխ II-ի անվան համալսարան (Իտալիա), Ժնևի համալսարան (Շվեյցարիա), Օսլոյի համալսարան (Նորվեգիա), Ռեդինգի համալսարան (Անգլիա), Դուբլինի համալսարանական քոլեջ (Իռլանդիա), Նյուքասլի համալսարան (Անգլիա), Թրիերի համալսարան (Գերմանիա), Նորթումբրիայի համալսարան (Անգլիա) կողմից առաջարկվող համարժեք դասընթացների հետ:
Ծրագրի համակարգող Գևորգ Տեփանոսյանը ներկայացրեց ծրագրի շրջանակներում արդիականացվող և նոր մշակվող 11 դասընթացների համեմատական վերլուծությունների արդյունքները: Ընդհանուր առմամբ, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնում դասավանդվող և դասավանդվելիք 11 դասընթացների առարկայական նկարագրերը 13 չափանիշների շրջանակներում համեմատվել են 12 առաջավոր գիտակրթական հաստատությունների կողմից կազմված առարկայական նկարագրերի հետ: Յուրաքանչյուր համեմատական վերլուծության վերջում դասախոսները ներկայացրել են հիմնական նմանությունները և տարբերությունները, ինչպես նաև բարեփոխման առաջարկներ:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց ՀՀ-ում բնապահպանական կրթության ՍՎՈԹ վերլուծությունը, որը նույնպես իրականացվել էր մի քանի չափորոշիչների համաձայն, որը ներկայացնում էր բնապահպանական կրթության ներկա իրավիճակը ՀՀ-ում, շահեկիցներին, առկա ռեսուրսները և օրենսդրական կարգավորումները:

Presenatation of Course Comparative Analysis of ISEC NAS RA at Ilia State University
Within the frames of "Modernization of Environment Protection Studies Programmes for Armenia and Georgia" (MENVIPRO) 598232-EPP-1-2018-1-IT-EPPKA2-CBHE-JP Erasmus+ capacity building project, the comparative course analysis of the courses currently taught and to be taught at Department for Environmental Protection and Nature Protection at ISEC NAS RA was carried out comparing the syllabi of these courses against the relevant courses offered by partner universities and other universities through comparing the content of the courses in line with the international criteria. Project coordinator Gevorg Tepanosyan made a presentation on the outcomes of newly developed and modernized 11 courses, which have been compared with the courses offered by the partner European universities, which are Universita Degli Studi Della Tuscia (Italy), National Council of Research (Italy), Martin-Luther-Universitaet Halle-Wittenberg (Germany), Universidade De Lisboa (Portugal), as well as other leading European universities such as Wageningen University & Research (Netherlands), University of Napoli (Italy), University fo Geneva (Switzerland), University of Oslo (Norway), University of Reading, University College Dublin (Ireland), Newcastle University (UK), Trier University (Germany), Northumbria University (UK). In general, the syllabi of 11 courses currently taught and to be taught at Department for Environmental Protection and Nature Protection at ISEC NAS RA have been compared with the syllabi of 12 leading educational and research institutions against 13 criteria. At the end of each comparative analysis, the lecturer presented the main similarities and differences and made suggestions for improvement.
Arusyak Harutyunyan, Head of Foreign Affairs Department of ISEC NAS RA, presented the SWOT analysis of the environmental protection-related education in Armenia, which was also carried out against several criteria, which presented the status quo of the environmental protection-related education in Armenia, its stakeholders, available resources and regulatory frameworks.