Մասնակցություն «Հարկային և մաքսային արտոնությունների տրամադրումը և «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի կիրառումը ԵՄ ֆինանսավորում ստացած բուհերի կողմից» աշխատաժողովին
Ապրիլի 25, 2019
2019թ․ ապրիլի 19-ին Երևանի Վ․ Բրյուսովի անվան պետական լեզվհասարակագիտական համալսարանում (ԵՊԼՀ) տեղի ունեցավ  աշխատանքային քննարկում հետևյալ խորագրով՝ «Հարկային և մաքսային արտոնությունների տրամադրումը և «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի կիրառումը ԵՄ ֆինանսավորում ստացած բուհերի կողմից»։ Միջոցառմանը հրավիրված էին ներկայացուցիչներ Հայաստանում ԵՄ ֆինանսավորմամբ Էրազմուս+ ծրագրեր իրականացնող 13 պետական, մասնավոր և միջպետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից, ՀՀ էկոնոմիկայի և ֆինանսաների նախարարությունններից, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունից, ինչպես նաև «Հանրային քաղաքականության հետազոտության ազգային կենտրոն» ՀԿ-ից։  Քննարկման նպատակն էր պետական մարմինների ներկայացուցիչների կողմից  պարզաբանումներ ստանալ եվրոպական ֆինանսավորամբ ծրագրերի իրականացման ընթացքում հարկազատման և պետական գնումների կարգերի վերաբերյալ։ Այս միջոցառմանը մասնակցում էր նաև «Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» կարողությունների զարգացման ծրագրի հայկական կողմի համակարգող Գևորգ Տեփանոսյանը: Բնապահպանական կրթությունը կտրուկ արդիականացնելու նպատակով ծրագրի շրջանակներում ստեղծվելու է միջհամալսարանական կրթական և գիտահետազոտական եզակի լաբորատորիա, որտեղ կիրականացվեն ուսանողական, արտաքին շահառուների հետ համագործակցային տարբեր նախագծեր։ Բնապահպանության ոլորտում միջհամալսարանական կրթական և գիտահետազոտական լաբորատորիան ծրագրի հիմնական շոշափելի արդյունքներից է, որը տարիներ շարունակ սահմանելու է հետբուհական կրթության որակի չափանիշները: Ավելին՝ լաբորատորիան հասանելի կդարձնի ժամանակակից լաբորատորայի ենթակառուցվածքները և հնարավորություն կտա իրականացնելու տարբեր նախագծեր համալսարանների և արտաքին շահառուների միջև և այս միջոցառման մասնակցությունը կարևոր քայլ էր ծրագրի իրականացման ընթացքում:

"Предоставление налоговых и таможенных льгот" и применение "Закона РА о закупках" (рабочее обсуждение вузов, получивших финансирование ЕС)
Апрель 25, 2019
19 апреля 2019 года в Ереванском государственном университете языков и социальных наук имени В. Я. Брюсова состоялось рабочее обсуждение вузов, получивших финансирование ЕС, под заголовком - "Предоставление налоговых и таможенных льгот и применение "Закона РА о закупках". На совещание были приглашены представители финансируемых по международной программе "Эразмус+" ЕС 13 государственных, частных и межгосударственных высших учебных заведений, а также из Министерства экономики и финансов РА, представительства ЕС в Армении и общественной организации "Национальный центр исследования публичной политики РА". Цель обсуждения - получить разъяснения от представителей государственных органов относительно процедур налогообложения и государственных закупок в процессе осуществления финансирования европейских программ. На этом мероприятии принимал участие Геворг Тепаносян, представитель армянской стороны и координатор образовательных программ по модернизации и развитию возможностей в Армении и Грузии - "Защита окружающей среды (экология)". С целью кардинальной модернизации экологического образования в рамках программы будет создана межуниверситетская образовательная и научно-исследовательская уникальная лаборатория, где будут осуществлены разные студенческие проекты по сотрудничеству с внешними заинтересованными сторонами. Создание межуниверситетской образовательной и научно-исследовательской лаборатории является существенным достижением, благодаря которому на долгие годы будут определены критерии качества образования. Более того, участие на этом мероприятии явилось важным шагом на пути реализации этой программы, поскольку доступность подразделений современной лаборатории позволит осуществить разные проекты между университетом и заинтересованными сторонами.