Տեղի ունեցավ AFISHE ծրագրի համակարգող թիմի հեռավար հանդիպումը EACEA համակարգողի հետ
Ս/թ փետրվարի 13-ին տեղի ունեցավ հեռավար աշխատանքային հանդիպում «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի համակարգող թիմի և «Կրթության, աուդիո-վիզուալ և մշակութային կատարողական գործակալություն» (EACEA) գրասենյակի ներկայացուցիչ, ծրագրի համակարգող Էմանուէլ Գերթի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էին ծրագրի ազգային համակարգողները Հայաստանի, Ուկրաինայի և եվրոպական գործընկեր համալսարաններից, ինչպես նաև Հայաստանի և Ուկրաինայի Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգողներ Լանա Կառլովան և Սվետլանա Շիտիկովան:
Հիշեցնենք, որ «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) ծրագրի համակարգողն է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան, (ՀԱԱՀ), ՀՀ գործընկերներն են՝ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնը, եվրոպական գործընկերներ են՝ Դուբրովնիկի համալսարանը, Պորտոյի համալսարանը, Սլովակիայի գյուղատնտեսական համալսարանը Նիտրայում, իսկ ուկրաինական գործընկերներն են՝ Սումիի ազգային ագրարային համալսարանը և Ջրի և բնապահպանական ինժեներիայի ազգային ինստիտուտը:
Հանդիպման նպատակն էր AFISHE ծրագրի ընթացիկ փուլի ներկայացումը, ինչպես նաև ծրագրի շրջանակներում նախատեսված առաջիկա գործողությունների մանրամասն քննարկումը:
Հանդիպման մասնակիցները արդյունավետ քննարկում կազմակերպեցին առկա խնդիրների վերհանմանն ու դրանց վերաբերյալ հրատապ լուծումներ տալու ուղղությամբ, մասնավորապես, անդրադարձ կատարվեց միագումար վճարման և պորտալում փաստաթղթղերի ներկայացման ընթացակարգերին: Մասնակիցների կողմից բարձրացվեցին մի շարք կարևոր հարցեր, որոնք առնչվում էին ծրագրի ֆինանսական հաշվետվությունների ներկայացմանը, ձևաչափերի հաստատմանը, պայմանագրում փոփոխությունների և լրացումների կատարմանը, ծրագրի ընթացքում լուսաբանման և հաղորդակցման ձևաչափերին, ինչպես նաև հընթացս հստակեցվեցին առաջնահերթ հարցեր բյուջեի համամասնությունների փոփոխությունների, տեխնիկայի գնման ընթացակարգի, հաշվետվության ձևաչափերի լրացման նպատակով անհրաժեշտ տեղեկատվության հավաքագրման, գործողությունների վերջնաժամկետների ու միանվագ վճարումների իրականացման վերաբերյալ:

Online Meeting of AFISHE Coordination Team with EACEA Project Officer
The online meeting between the Project Coordination Team of "Development of Aquaculture and Fisheries Education for Green Deal in Armenia and Ukraine: FROM EDUCATION TO ECOLOGY" (AFISHE) Erasmus+ CBHE Program and the European Education and Culture Executive Agency (EACEA) Project Officer Emanuel Gerth was held on 13 February 2023. The meeting was attended by the national coordinators of the project from partner universities in Armenia, Ukraine and Europe, as well as Programme Coordinators of Erasmus + National Offices in Armenia and Ukraine, Lana Karlova and Svitlana Shytikova.
Reminder: "Development of Aquaculture and Fisheries Education for Green Deal in Armenia and Ukraine: FROM EDUCATION TO ECOLOGY" (AFISHE) project coordinator is Armenian National Agrarian University (ANAU), RA partners are International-Scientific Educational Center of NAS RA and Scientific Center of Zoology and Hydroecology of NAS RA, and the European partners are the University of Dubrovnik (Croatia), University of Porto (Portugal), Slovak Agricultural University in Nitra, and two Ukrainian partners: Sumy National Agrarian University and National University of Water and Environmental Engineering.
The purpose of the meeting was to present the current stage of the project, as well as to discuss in details the upcoming actions envisaged in the program.
The meeting participants had an effective discussion on identifying existing problems and providing urgent solutions to them, in particular, the procedures of lump sum payment and submission of documents on the FTOP were touched upon. The participants raised a number of important issues regarding the presentation of financial reports of the project, approval of their formats, implementation of amendments and supplements to the contract, coverage and communication formats during the project, as well as priority issues such as budget proportions, the procedure for purchasing equipment, collecting the necessary information to supplement the report formats, deadlines for actions and lump-sum payments were clarified.