Տեղի ունեցավ AFISHE ծրագրի համակարգող թիմի հեռավար հանդիպումը EACEA համակարգողի հետ
Ս/թ փետրվարի 13-ին տեղի ունեցավ հեռավար աշխատանքային հանդիպում «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի համակարգող թիմի և «Կրթության, աուդիո-վիզուալ և մշակութային կատարողական գործակալություն» (EACEA) գրասենյակի ներկայացուցիչ, ծրագրի համակարգող Էմանուէլ Գերթի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էին ծրագրի ազգային համակարգողները Հայաստանի, Ուկրաինայի և եվրոպական գործընկեր համալսարաններից, ինչպես նաև Հայաստանի և Ուկրաինայի Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգողներ Լանա Կառլովան և Սվետլանա Շիտիկովան:
Հիշեցնենք, որ «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) ծրագրի համակարգողն է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան, (ՀԱԱՀ), ՀՀ գործընկերներն են՝ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնը, եվրոպական գործընկերներ են՝ Դուբրովնիկի համալսարանը, Պորտոյի համալսարանը, Սլովակիայի գյուղատնտեսական համալսարանը Նիտրայում, իսկ ուկրաինական գործընկերներն են՝ Սումիի ազգային ագրարային համալսարանը և Ջրի և բնապահպանական ինժեներիայի ազգային ինստիտուտը:
Հանդիպման նպատակն էր AFISHE ծրագրի ընթացիկ փուլի ներկայացումը, ինչպես նաև ծրագրի շրջանակներում նախատեսված առաջիկա գործողությունների մանրամասն քննարկումը:
Հանդիպման մասնակիցները արդյունավետ քննարկում կազմակերպեցին առկա խնդիրների վերհանմանն ու դրանց վերաբերյալ հրատապ լուծումներ տալու ուղղությամբ, մասնավորապես, անդրադարձ կատարվեց միագումար վճարման և պորտալում փաստաթղթղերի ներկայացման ընթացակարգերին: Մասնակիցների կողմից բարձրացվեցին մի շարք կարևոր հարցեր, որոնք առնչվում էին ծրագրի ֆինանսական հաշվետվությունների ներկայացմանը, ձևաչափերի հաստատմանը, պայմանագրում փոփոխությունների և լրացումների կատարմանը, ծրագրի ընթացքում լուսաբանման և հաղորդակցման ձևաչափերին, ինչպես նաև հընթացս հստակեցվեցին առաջնահերթ հարցեր բյուջեի համամասնությունների փոփոխությունների, տեխնիկայի գնման ընթացակարգի, հաշվետվության ձևաչափերի լրացման նպատակով անհրաժեշտ տեղեկատվության հավաքագրման, գործողությունների վերջնաժամկետների ու միանվագ վճարումների իրականացման վերաբերյալ:

Состоялась дистанционная встреча координационной команды программы AFISHE с представителем EACEA
13 февраля с. г. состоялась дистанционная рабочая встреча между координационной группой проекта AFISHE в рамках программы Erasmus+ "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии" и представителем офиса "Исполнительное агентство по образованию, культуре и аудиовизуальным средствам" (EACEA) Эммануэлем Гертом. Во встрече приняли участие координаторы программы из университетов-партнеров Армении, Украины и Европы, а также координаторы Национального офиса программы Erasmus+ Армении и Украины Лана Карлова и Светлана Шитикова.
Напомним, что программа "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии" координирует Национальный аграрный университет Армении (НАУА), партнерами в РА являются Международный научно-образовательный центр НАН РА и Научный центр зоологии и гидроэкологии НАН РА, европейские партнеры – Университет Дубровника, Университет Порто, Сельскохозяйственный университет Словакии в Нитре, а украинские партнеры - Сумской национальный аграрный университет и Национальный университет водной и экологической инженерии.
Целью встречи была презентация текущей фазы проекта AFISHE, а также детальное обсуждение предстоящих действий, предусмотренных в рамках программы.
Участники встречи организовали эффективную дискуссию по выявлению существующих проблем и их решению, в частности, были обсуждены процедуры единовременной выплаты и представления документов на портале.
Участники подняли ряд важных вопросов, связанных с представлением финансовых отчетов проекта, согласованием форматов, внесением изменений и дополнений в договор, форматами освещения и коммуникации в течение проекта, а также по ходу были уточнены приоритетные вопросы об изменениях пропорций бюджета, процедуре закупки оборудования, заполнения форматов отчетности по сбору необходимой информации, сроки выполнения действий и осуществления единовременных платежей.