ԳԿՄԿ-ում տեղի ունեցավ «Հետազոտական աշխատանքներ կատարելու հմտություններ» խորագրով մեկօրյա բացառիկ դասախոսություն
Հուլիսի 16, 2019
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի լեզվաբանության ամբիոնի, հանրային կապերի և կարիերայի կենտրոնի, ինչպես նաև ՈւԳԸ նախաձեռնությամբ ս.թ. հուլիսի 11-ին գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ «Հետազոտական աշխատանքներ կատարելու հմտություններ» խորագրով մեկօրյա բացառիկ դասախոսություն: Դասընթացը վարում էր ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Մերի Սարգսյանը: Դասընթացի նպատակն էր ուսանողներին ներկայացնել, թե ինչպես կարելի է կատարել գիտահետազոտական աշխատանք, ծանոթացնել պաշտոնական գործավարության տեքստերի կազմության սկզբունքներին, ներկայացնել դրանց չափանիշներն ու առանձնահատկությունները ևն: Անդրադարձ եղավ նաև պաշտոնական գործավարության առավել գործածական տեքստերին:
Դասընթացի ընթացքում քննարկվեցին հետևյալ թեմաները՝
- տեքստի տիպերը և դրանց առանձնահատկությունները,
- պաշտոնական գործավարության տեքստերը (դիմում, ինքնակենսագրություն, բնութագիր, պաշտոնական նամակ),
- գիտահետազոտական տեքստեր. առանձնահատկությունները և չափանիշները,
- գիտական ոճ. բովանդակային և լեզվական առանձնահատկությունները,
- հետազոտական աշխատանքի կառուցվածքը և առանձնահատկությունները,
- գիտական տեքստի ուղեկցող բաղադրիչները:
Դասընթացին մասնակցեցին գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տարբեր ամբիոնների 2-րդ կուրսի ուսանողները, ինչպես նաև ուսանողներ, շրջանավարտներ, դասախոսներ՝ գիտակրթական տարբեր հաստատություններից:
ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ Մ. Սարգսյանը և ՈՒԳԸ նախագահ Մ. Փարսադանյանը պայմանավորվեցին շարունակել համագործակցությունը և պարբերաբար հանդես գալ նմանատիպ նախաձեռնություններով:

Exclusive Training on “Research Methods” at the ISEC NAS RA
Chair of Linguistics, Public Relations and Career Department and Student Scientific Society of the ISEC NAS RA organized a one-day open lecture titled "Research Methods" on July 11th . The lecture was delivered by the Head of Chair of Linguistics Mery Sargsyan, PhD in Philological Sciences. The ones who wanted to get acquainted with the principles of research work, drafting official workflow texts, their criteria and features could participate in the training.
The course was designed for students of all specialties who wanted to engage in scientific or creative work, preparing to submit a master’s thesis or going to work in government institutions, etc. The course was also touched upon with more informal texts of official business.
The following topics were discussed during the training:
- Types of texts and their features
- Texts of office work. (application, autobiography, CV, official letter)
- Features and criteria of research texts.
- Scientific style: content and language specifications.
- Structure and features of research work.
- The structure of the constituent scientific texts
The 2nd year students from different chairs of the ISEC NAS RA, as well as students, alumni, lecturers from various educational and scientific institutions also took part in the training.
Head of the Chair of Linguistics M. Sargsyan and SSS Chairman M. Parsadanyan agreed to continue the cooperation and regularly come up with similar initiatives.