Դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողություն ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում
2025 թվականի մարտի 28-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի դահլիճում իրենց դիպլոմներն ստացան ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրատուրայի առկա համակարգի 3 կրթական ծրագրերի՝ Իրավագիտության, Գործարար վարչարարության և Դեղագիտության 2024-2025 ուստարվա շրջանավարտները:
Շրջանավարտներին շնորհավորանքի և բարեմաղթանքի խոսքեր հղեցին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ վարչակազմի ներկայացուցիչները:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանն իր ուղերձում նշեց.
«Սիրելի՛ շրջանավարտներ, ողջունում եմ ձեզ և շնորհավորում այս կարևոր օրվա կապակցությամբ: Իրոք, այս օրը ձեզ համար կարևոր է, քանի որ դուք ավարտում եք կյանքի մի կարևոր փուլ և ձեր մասնագիտական նոր ուղին եք հարթելու ձեր հետագա գործունեության ընթացքում:
Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կարևոր կազմակերպություններից է, որը համակարգում է ԳԱԱ-ի կրթական գործընթացը: Կուզենամ, որ ձեր բոլորի համոզմունքը լինի այն, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիան մեր ազգային արժեքն է, քանի որ այն հիմնվել է մեր ազգի մեծերի մասնակցությամբ՝ Վիկտոր Համբարձումյանի, Հովսեփ Օրբելու, Մանուկ Աբեղյանի և այլոց, որ մեր պետության անունը մշտապես բարձր են պահել ամբողջ աշխարհում: ԳԿՄԿ-ն այդ արժեքների կրողն ու փոխանցողն է: Լիահույս եմ, որ ձեր գործունեության ընթացքում մշտապես բարձր կպահեք մեր կենտրոնի անունը, քանի որ ձեր գործունեությունից է կախված նաև մեր կենտրոնի հեղինակությունը և հետագա զարգացումը:
Մշտապես պահպանե՛ք Կենտրոնի հետ ձեր կապը և վերադարձե՛ք որպես ոչ միայն շրջանավարտներ, այլ նաև որպես գործընկերներ: Հուսով եմ, որ ձեզանից շատերը կշարունակեն իրենց գիտակրթական ուղին նաև ասպիրանտուրայում, քանի որ, ինչպես ասել է ֆրանսիացի գիտնական Կյուրին, «Գիտությունը անհրաժեշտ է ազգին։ Այն երկիրը, որտեղ գիտությունը չի զարգանում, անխուսափելիորեն վերածվում է գաղութի»: Իսկ մեր երկրի ամենակարևոր ռեսուրսը մարդն է՝ իր գիտական պոտենցիալով, իր կրթական հնարավորություններով: Կուզենամ, որ դուք էլ այս գաղափարի կրողը և սրանով առաջնորդվողը լինեք:
Շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր դասախոսներին, որ ոչ միայն ձեզ փոխանցել են գիտելիք, կարողություն և հմտություն, այլև ձեզ համար ապահովել են ակադեմիական բարենպաստ միջավայր՝ ձեր կրթությունն արդյունավետ կազմակերպելու համար։ Վստահ եմ, որ դուք հետագայում ունենալու եք մասնագիտական հաջողություններ, և որոշներդ ձեր գործունեությունը շարունակելու եք նաև որպես դասախոսներ, գիտնականներ:
Շնորհավորում եմ ձեզ, մաղթում հաջողություններ, կանաչ ճանապարհ ձեր մասնագիտական և անձնական կյանքում: Մշտապես եղե՛ք վստահ և շարժվե՛ք առաջ ձեր բոլոր մղումներում, ձեր բոլոր նախաձեռնություններում, ունեցե՛ք ձեր ներդրումը մեր պետության զարգացման գործում: Շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում նորանոր հաջողություններ»:
Հաջորդիվ արտահայտվեցին Դեղագործական քիմիայի ամբիոնի վարիչ Արփինե Հարությունյանը, Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը և Իրավագիտության ամբիոնի դասախոս Լիլիթ Խառատյանը: Շնորհավորելով իրենց ամբիոնների թողարկած շրջանավարտներին և հղելով բարեմաղթանքի ջերմ խոսքեր՝ նրանք պատգամներ հղեցին նորընծա մագիստրոսներին՝ իրենց փոխանցված ակադեմիական գիտելիքները ի շահ մեր պետության ու ազգի ծառայեցնելու, Կենտրոնի անունը միշտ բարձր պահելու և Կենտրոնի հետ մշտապես կապը պահպանելու բովանդակությամբ: Ա. Հարությունյանը, մասնավորապես, հորդորեց մշտապես հիշել դեղագետ-դեղագործի բարձր առաքելության և պատասխանատու մասնագիտություն լինելու մասին, Կ. Սարգսյանը հորդորեց ստացած գիտելիքները մշտապես կատարելագործել՝ հետ չմնալու համար արագ զարգացող գիտությունից և տեխնոլոգիաներից, իսկ Լ. Խառատյանը հորդորեց միշտ բարձր պահել իրավաբան մագիստրոսի նշաձողը՝ գործնականում մշտապես առաջնորդվելով արդարության և մարդասիրության սկզբունքներով, լինել արդարադատ, առաջնորդվել իրավունքի գերակայությամբ:
Հասուն և տպավորիչ էին շրջանավարտների հրաժեշտի խոսքերը, որ կուրսերի անունից արտահայտեցին իրենց ներկայացուցիչները:
Գործարար վարչարարության կուրսի անունից արտահայտվեց ավագը՝ գերազանց շրջանավարտ Հայկ Տիրացվյանը՝ իր խոսքում նշելով. «Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մեծարգո՛ տնօրեն, վարչական, պրոֆեսորադասախոսական կազմի հարգարժա՛ն ներակայացուցիչներ, սիրելի՛ մագիստորսներ, մեզ համար մեծ պատիվ է գտնվել այստեղ՝ ստանալու այն փաստաթուղթը, որ հավաստում է մեր գիտելիքների համապաստասխանությունը մագիստրոսի կոչմանը, աստիճանին: Գիտությունների ազգային ակադեմիան ինձ համար մշտապես հանրապետության իմացության խորհրդանիշն է եղել, և այստեղ սովորելու ընթացքում ես դրանում ավելի համոզվեցի:
Ուսման ընթացքը հեշտ չէր. մենք ստանձնում էինք պատասխանատվություն և բախվում բարդ առաջադրանքների, սակայն քայլում էինք հստակ և ինքնավստահ, քանի որ մեր կողքին ունեինք ոլորտի գիտակ, բանիմաց, իմաստուն մասնագետներ՝ ամբիոնի վարիչ պարոն Սարգսյանի գլխավորությամբ: Ձևավորվել էր միաջավայր, որտեղ առկա էր դասախոսների նվիրվածությունը, նրանց հոգատարությունը, և, ընդհանուր առմամբ, ջերմ էր միջավայրը:
Սիրելի՛ մագիստրոսներ, սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս այս ձեռքբերման կապակցությամբ: Թող մեր ստացած գիտելիքները ճանապարհ հարթեն դեպի նոր նվաճումներ՝ ի փառս մեր հայրենիքի անվտանգության և հայ ժողովրդի բարօրության:
Եզրափակելով մաղթում եմ մեր գիտակրթական միջազգային կենտրոնին շարունակական զարգացում և բարգավաճում: Թող ոչինչ ի զորու չլինի խանգարելու այն վեհ առաքելությանը, որ իրականացվում է այստեղ: Աստծո օրհնությունը բոլորիս հետ»:
Նույն կուրսից արտահայտվեց նաև Ժորա Իսպիրյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով ամբիոնի և Կենտրոնի ղեկավարությանը՝ թիմային ոգի ձևավորելու, իրենց սեփական կյանքի փորձի վրա հիմնված արժեքավոր խորհուրդներ փոխանցելու և ամեն կերպ աջակցելու համար:
Դեղագիտության կուրսի անունից արտահայտվեց ավագը՝ գերազանց շրջանավարտ Աննա Հովհաննիսյանը՝ նշելով․ «Շնորհավորում եմ բոլորիս: Թույլ տվեք դեղագիտության բաժնի շրջանավարտների անունից շնորհակալություն հայտնել ԳԿՄԿ-ի ողջ անձնակազմին՝ իրենց ջերմ վերաբերմունքի համար: Ուզում ենք շնորհակալություն հայտնել մեր պրոֆեսորադախոսական ողջ անձնակազմին՝ իրենց գիտելիքները մեզ փոխանցելու համար, միշտ օգնելու համար, և առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել մեր ամբիոնի վարիչին և մեր թեզերի ղեկավարներին: Շնորհակալ ենք ձեզնից՝ մեր կողքին լինելու և բոլոր հարցերում մեզ աջակցելու համար»:
Իրավագետների կուրսի անունից արտահայտվեց գերազանց շրջանավարտ Սիլվարդ Տիգրանյանը՝ իր խոսքում նշելով. «Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հարգարժա՛ն տնօրեն, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և վարչակազմի հարգարժա՛ն ներակայացուցիչներ, շնորհակալություն եմ հայտնում մեր ողջ կուրսի անունից՝ այսօրվա դիպլոմները հանձնելու հանդիսավոր արարողության և գերհագեցած մագիստրոսական բովանդակային ծրագրի համար: Առանձնահատուկ շնորհակալություն մեր ամբիոնի վարիչ պարոն Բաբայանին, որ թեև այս պահին այստեղ չէ, բայց արժանի է մեծ շնորհակալության: Շնորհակալություն նաև մեզ դասավանդած պրոֆեսորադասախոսական ողջ կազմին: Բացի գիտելիքները և հմտությունները, որ վերցնում ենք՝ կարևոր արժեքներ կան, որոնց կրողը պիտի լինենք հետո, և կարևոր է, թե ով է դասավանդում տվյալ առարկան և ինչպես է դա անում, որովհետև մարդիկ կան, ազգանուններ կան, որոնք հետո դառնում են կյանքի դասախոս: Տարիներ ի վեր այդ ազգանունը մեզ հետ ապրում է ինչ-որ դասընթացի ժամանակ հնչած ինչ-որ խոսք մեզ համար խրատի պես ողջ կյանքում գնում է: Մենք ունեցել ենք այդպիսի դասախոսներ: Չեմ ուզում կոնկրետ ազգանուններ տալ, որովհետև չկա դասախոս, որի դասին իմիջիայլոց ենք վերաբերվել, հետևաբար՝ առանձնահատուկ շնորհակալություն բոլորին: Շնորհակալություն նաև վարչակազմի ներկայացուցիչներին, դեկանատի աշխատակիցներին՝ ջերմ, բարեհամբույր վերաբերմունքի համար:
Շնորհավորելով բոլորիս՝ մաղթում եմ, որ այս թե՛ կարմիր, թե՛ կապույտ դիպլոմները ծառայեն ի շահ մեր հայրենիքի ու պետության, որովհետև հիմա առավել քան երբևէ մեր հայրենիքին պետք է ոչ միայն բանիմաց, այլև բարձր արժեքներ կրող նոր սերունդ: Շնորհակալություն»:
Շրջանավարտների խոսքերը եկան հաստատելու, որ ԳԿՄԿ-ում իրենց փոխանցված բարձր արժեքները տեղ են հասել, և մագիստրոսները գիտակցում են իրենց դերը Հայաստանի Հանրապետությունը հզորացնելու գործում:

Торжественная церемония вручения дипломов в МНОЦ НАН РА
28 марта 2025 года в зале Научно-образовательного международного центра НАН РА дипломы получили выпускники трех образовательных программ магистратуры очной формы обучения МНОЦ НАН РА за 2024-2025 учебный год: Юриспруденция, Бизнес-менеджмента и Фармацевтика.
Представители администрации МНОЦ НАН РА поздравили выпускников с успешным окончанием учебы и пожелали им успехов в дальнейшем пути.
Директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян в своем послании отметил:
«Дорогие выпускники, приветствую вас и поздравляю с этим важным днем! Действительно, этот день значим для вас, поскольку вы завершаете важный этап вашей жизни и прокладываете новый путь в своей профессиональной деятельности.
Научно-образовательный международный центр является одной из важнейших организаций Национальной академии наук, которая координирует образовательный процесс НАН. Я хотел бы, чтобы убеждение каждого из вас было таковым: Национальная академия наук является нашей национальной ценностью, поскольку она была основана с участием великих представителей нашего народа – Виктора Амбарцумяна, Овсепа Орбели, Манука Абегяна и других, которые всегда поднимали имя нашего государства по всему миру. МНОЦ является носителем и передатчиком этих ценностей. Я уверен, что в своей дальнейшей деятельности вы всегда будете достойно представлять имя нашего центра, поскольку от вашей работы зависит также репутация нашего центра и его дальнейшее развитие.
Всегда сохраняйте связь с Центром и возвращайтесь не только как выпускники, но и как партнёры. Я надеюсь, что многие из вас продолжат свой образовательный путь и в аспирантуре, потому что, как сказал французский ученый Кюри, «Наука необходима нации. Та страна, где наука не развивается, неизбежно становится колонией». А самым важным ресурсом нашей страны является человек – с его научным потенциалом и образовательными возможностями. Я хочу, чтобы вы тоже стали носителями этой идеи и руководствовались ею․
Благодарю ваших преподавателей, которые не только передали вам знания, умения и навыки, но и создали для вас академическую благоприятную среду для эффективной организации вашего обучения. Уверен, что в будущем вы добьетесь профессиональных успехов, и некоторые из вас продолжат свою деятельность как преподаватели и ученые.
Поздравляю вас, желаю успехов, удачи в вашем профессиональном и личном пути. Всегда будьте уверены в себе и двигайтесь вперед во всех ваших стремлениях и инициативах, вносите свой вклад в развитие нашей республики. Поздравляю вас всех и желаю новых достижений!»
Затем выступили заведующие кафедрами Фармацевтической химии Арпине Арутюнян, Экономики и управления Карен Саргсян и преподаватель кафедры Юриспруденции Лилит Харатян. Поздравив выпускников своих кафедр и выразив им теплые слова пожеланий, они обратились к новоиспечённым магистрам с наставлениями, чтобы переданные академические знания служили на благо нашей республики и народа, чтобы они всегда высоко держали имя Центра и поддерживали постоянную связь с Центром. А. Арутюнян в частности призвала всегда помнить о высоком предназначении фармацевта и ответственности профессии, К. Саргсян советовал постоянно совершенствовать полученные знания, чтобы не отставать от быстро развивающихся наук и технологий, а Л. Харатян призвала всегда поддерживать высокий уровень юриста-магистра, руководствуясь принципами справедливости и гуманизма, быть справедливым и следовать верховенству права в своей практике.
Прощальные слова выпускников, произнесенные их представителями от курсов, были зрелыми и впечатляющими.
От имени курса Бизнес-менеджмента выступил староста, отличник учебы Айк Тирацвян, который в своем выступлении отметил: «Уважаемый директор Международного научно-образовательного центра, уважаемые представители администрации, профессорско-преподавательского состава, дорогие магистранты! Для нас большая честь находиться здесь и получить тот документ, который подтверждает соответствие наших знаний титулу магистра. Национальная академия наук всегда была для меня символом знаний страны, и в процессе учебы я в этом еще больше убедился.
Учебный процесс был нелегким. Мы брали на себя ответственность и сталкивались с трудными задачами, но шли вперед уверенно и с четкостью, потому что рядом с нами были специалисты своего дела, знающие, опытные и мудрые преподаватели, во главе с заведующим кафедрой господином Саргсяном. Создалась такая среда, где преподаватели были преданы своему делу, заботились о нас, и в целом атмосфера была теплой.
Дорогие магистры, от всей души поздравляю нас всех с этим достижением! Пусть наши полученные знания откроют путь к новым достижениям во славу безопасности нашей родины и благополучия армянского народа.
В завершение, желаю нашему Научно-образовательному международному центру дальнейшего развития и процветания. Пусть ничто не помешает выполнению той великой миссии, которая осуществляется здесь. Божьего благословения всем нам!»
От того же курса выступил также Жора Испирян, поблагодарив кафедру и руководство Центра за формирование командного духа, передачу ценных советов, основанных на личном жизненном опыте, и всестороннюю поддержку.
От имени курса Фармацевтиков выступила староста, отличница учебы Анна Оганнисян, которая отметила: «Поздравляю всех нас! Позвольте от имени выпускников фармацевтического отделения выразить благодарность всему коллективу МНОЦ за их теплое отношение. Мы хотим поблагодарить наш профессорско-преподавательский состав за передачу нам знаний, за постоянную помощь и поддержку, а также выразить особую благодарность нашему заведующему кафедрой и руководителям наших дипломных работ. Благодарим вас за то, что вы были рядом с нами и поддерживали нас во всех вопросах».
От имени курса Юриспруденции выступила отличница учебы Силвард Тигранян, которая в своем выступлении отметила: «Уважаемый директор Научно-образовательного международного центра, уважаемые представители профессорско-преподавательского состава и администрации, благодарю вас от имени всего нашего курса за торжественную церемонию вручения дипломов и насыщенную магистерскую программу! Особую благодарность хочу выразить нашему заведующему кафедрой господину Бабаяну, который, хотя и не присутствует здесь, заслуживает огромной благодарности. Также благодарю весь профессорско-преподавательский состав, который преподавал нам. Помимо знаний и навыков, которые мы приобрели, есть важные ценности, которые мы должны нести с собой в жизни, и важно, кто преподает данный предмет и как это делает, потому что есть фамилии, которые становятся жизненными наставниками. Эти фамилии сопровождают нас годами. Какие-то слова, сказанные на каком-то курсе, становятся для нас наставлением на всю жизнь. У нас были такие преподаватели. Не хочу называть конкретные фамилии, потому что не было ни одного преподавателя, к чьим урокам мы бы относились равнодушно, поэтому хочу выразить особую благодарность всем. Благодарю также представителей администрации и сотрудников деканата за их теплое и доброжелательное отношение․
Поздравляю нас всех и желаю, чтобы эти красные и синие дипломы служили на благо нашей родины и государства, потому что теперь, как никогда ранее, нашей родине необходимы не только знающие, но и обладающие высокими ценностями новое поколение. Спасибо!»
Слова выпускников подтвердили, что высокие ценности, переданные им в МНОЦ, нашли отклик, и магистранты осознают свою роль в укреплении Республики Армения.