Կայացավ ԳԿՄԿ ամբիոնի վարիչների առցանց նիստը
2026 թ․ մարտի 26-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) կայացավ ամբիոնի վարիչների հերթական առցանց նիստը։ Այն վարեց դեկան Ատոմ Մխիթարյանը։ Նա անդրադարձ կատարեց Կենտրոնի ուսումնական գործընթացի որոշ կազմակերպական հարցերի, ինչպես նաև ՈւԽ և ՈւԳԸ միավորումների անձնակազմային ու կանոնադրական թարմացումներին։
Նիստին ներկա էին նաև ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը և ԳԿՄԿ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, ովքեր ամբիոնի վարիչներին ուղղեցին մի շարք ընթացիկ ցուցումներ և պատասխանեցին նրանց բարձրացրած հարցերին։
Տնօրեն Ա․Սարգսյանը, օգտվելով առցանց ձևաչափի ընձեռած հնարավորությունից, ներկայացրեց ԳԿՄԿ-ում իր կողմից մշակված և ներդրված մի քանի թվային գործիք, ինչպիսիք են ուսումնական գործընթացի ժամանակացույցի և դասացուցակների էլեկտրոնային ավտոմատացված համակարգերը, ինչպես նաև մշակման փուլում գտնվող «Ուսանողական պորտալ» բաժինը։ Վերջիններս ներկայացվեցին որպես արհեստական բանականության հնարավորություններն ակադեմիական միջավայրում կիրառելու արդյունավետ փորձ։
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը և ԳԿՄԿ կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը, ովքեր ամբիոնի վարիչներին փոխանցեցին իրենց ղեկավարած բաժիններում կատարվող աշխատանքների՝ ամբիոնի վարիչների հետ համագործակցություն ենթադրող հարցերը՝ համապատասխան տեղեկատվությամբ։

Состоялось онлайн-заседание заведующих кафедрами МНОЦ
26 марта 2026 года в Международном научно-образовательном центре НАН РА (МНОЦ) состоялось очередное онлайн-заседание заведующих кафедрами. Заседание вел декан Атом Мхитарян. Он затронул ряд организационных вопросов, касающихся учебного процесса Центра, а также обновления кадрового состава и уставов студенческих объединений.
В заседании также приняли участие директор МНОЦ Армен Саргсян и заместитель директора по учебным вопросам Ерджаник Заргарян, которые дали заведующим кафедрами ряд текущих указаний и ответили на поднятые ими вопросы.
Директор А. Саргсян, воспользовавшись возможностями онлайн-формата, представил несколько разработанных и внедренных им в МНОЦ цифровых инструментов, таких как электронные автоматизированные системы расписания учебного процесса и занятий, а также находящийся в стадии разработки раздел «Студенческий портал». Указанные решения были представлены как успешный опыт применения искусственного интеллекта в академической среде․
Во встрече также приняли участие начальник отдела по связям с общественностью и карьеры МНОЦ Эгине Мелконян и начальник отдела качества образования МНОЦ Нарине Варданян, которые представили информацию о проводимой в возглавляемых ими подразделениях работе, предполагающей сотрудничество с заведующими кафедрами.