Erasmus+ բաց դասախոսություն՝ «Զբոսաշրջության զարգացման ընտրված ուղիները Մեքսիկայում» թեմայով
2025 թվականի մարտի 25-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը հյուրընկալեց Erasmus+ միջազգային շարժունության ծրագրի շրջանակներում Լեհաստանից ժամանած դասախոսի՝ Աննա Վինիարչիկ-Ռազնիակին, որ ներկայացնում էր Կրակովի ազգային կրթական հանձնաժողովի համալսարանի Սոցիալ-տնտեսական աշխարհագրության ամբիոնը։ Նա ԳԿՄԿ-ում կարդաց ճանաչողական դասախոսություն՝ «Մեքսիկայում զբոսաշրջության զարգացման ընտրված ուղիներ» թեմայով, որին մասնակցեցին ինչպես զբոսաշրջության կառավարման ոլորտում մասնագիտացող ԳԿՄԿ մագիստրանտները, այնպես էլ զբոսաշրջության ոլորտով հետաքրքրված այլ բուհերի ուսանողներ։
Բովանդակալից դասախոսությանը հաջորդեց ակտիվ հարցուպատասխան։
Դասախոսությունը հետաքրքիր էր և օգտակար, ինչը դրական արձագանք գտավ մասնակիցների մոտ, որ ցանկություն հայտնեցին՝ միջազգային հյուրերի մասնակցությամբ դասախոսությունների շարքը լինի շարունակական բնույթի։
Ի դեպ, Կրակովի ազգային կրթական հանձնաժողովի համալսարանի հետ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի համագործակցությունը սկիզբ է առել 2022 թվականից՝ նպաստելով տարբեր համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։

Erasmus+ Открытая Лекция: «Пути Развития Туризма в Мексике»
25 марта 2025 года в рамках проекта Erasmus+ Международной кредитной мобильности в МНОЦ НАН РА с визитом побывала доктор Анна Виньярчик-Ражняк, профессор кафедры социально-экономической географии Университета Национальной образовательной комиссии в Кракове.
Доктор Виньярчик-Ражняк представила познавательную лекцию на тему «Пути развития туризма в Мексике», которая привлекла магистрантов МНОЦ НАН РА, специализирующихся в области управления туризмом. Среди слушателей также были студенты других армянских вузов, заинтересованные в данной тематике.
После лекции состоялась оживленная сессия вопросов и ответов, способствовавшая активному обсуждению.
Мероприятие получило высокую оценку участников, которые выразили заинтересованность в продолжении серии лекций с участием международных экспертов.
Сотрудничество МНОЦ НАН РА с Университетом Национальной образовательной комиссии в Кракове началось в 2022 году и с тех пор способствует реализации различных совместных инициатив.