Բուլղարացի գործընկերները դասախոսություններ վարեցին ԳԿՄԿ-ում
2025 թվականի մարտի 18-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ինֆորմատիկայի և հաշվողական տեխնիկայի ամբիոնը հյուրընկալել էր Բուլղարիայի Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանից դասախոսների, որ ակադեմիական շարժունության շրջանակներում դասախոսություններ վարեցին ԳԿՄԿ «Ինֆորմատիկա և հաշվողական տեխնիկա» մասնագիտության մագիստրանտների համար։
Ողջունելով հյուրերին՝ ամբիոնի վարիչ Վլադիմիր Սահակյանը նշեց, որ ամբիոնը դրական է գնահատում միջազգային շարժունության շրջանակներում կազմակերպվող փորձի փոխանակման միջոցառումների ավանդույթը՝ խոսքը տրամադրելով հյուրերին։ Բուլղարացի գործընկերները, որ ներկայացնում էին Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանի Մաթեմատիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետը, ժամանել էին եռանդամ թիմով՝ դասախոսներ Միլենա Ստեֆանովա և Տիհոմիր Ստեֆանով, փոխդեկան Միրոսլավ Գալաբով։
Դասախոսությունների շարքը նվիրված էր գիտաչափական համակարգերին՝ դրանց տարածված տեսակներին, առանձնահատկություններին, կիրառման պրակտիկային։ Գիտաչափական համակարգերի մասին ասվածը տեղայնացվեց Բուլղարիայում գրանցված փորձի վրա՝ ժամանակագրական կարգով ներկայացնելով գիտական բազաների աճի պատկերը։
Տեղեկատվությունն արդիական էր և կարևոր, ուստի ԳԿՄԿ մագիստրանտները մեծ հետաքրքրությամբ և ակտիվությամբ մասնակցեցին դասերին՝ ակնկալելով նմանատիպ միջոցառումների շարունակականություն։
Ի դեպ, Բուլղարիայի Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանի հետ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի համագործակցությունը սկիզբ է առել 2022 թվականից՝ հասցնելով գրանցել ոչ միայն պրոֆեսորադասախոսական կազմի, այլև ուսանողների և վարչական կազմի շարժունության և համագործակցության ծրագրեր։

Болгарские коллеги выступили с лекциями в Международном научно-образовательном центре НАН РА
18 марта 2025 года кафедра информатики и вычислительной техники Международного научно-образовательного центра НАН РА приняла лекторов из Университета Св. Кирилла и Мефодия Велико Тырново, Болгария. В рамках инициативы академической мобильности они провели лекции для магистрантов, специализирующихся на "Информатике и вычислительной технике" в центре.
Руководитель отдела, Владимир Саакян, приветствовал гостей и подчеркнул позитивное отношение департамента к традиции обмена опытом в рамках международных инициатив по мобильности. Затем он представил приглашенных лекторов: Милену Стефанову, Тихомира Стефанова и заместителя декана Мирослава Галабова, которые представляли факультет математики и информатики своего университета. Серия лекций была посвящена научным метрическим системам, обсуждению их различных типов, характеристик и практических применений. Информация была составлена с учетом опыта, задокументированного в Болгарии, и в ней подчеркивается рост научных баз данных с течением времени.
Студенты магистера активно участвовали в лекциях, проявляя большой интерес и энтузиазм, выражая желание к будущим мероприятиям такого рода.
Стоит отметить, что сотрудничество между МНОЦ НАН РА и Университетом святых Кирилла и Мефодия Велико Тырново началось в 2022 году, успев зарегистрировать программы мобильности и сотрудничества не только для профессорско-преподавательского состава, но и для студентов и административного персонала.